Kto może zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych?

Materiał partnera zewnętrznego
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że zdiagnozowano u niego białaczkę, czyli nowotwór krwi. Kiedy okazuje się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep komórek macierzystych, rozpoczynają się poszukiwania dawcy. Bliźniak genetyczny to osoba o niemal identycznym kodzie genetycznym – pobrane od niej komórki są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy chorego. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy może wynosić nawet jeden do kilku milionów.

Zostań potencjalnym dawcą komórek macierzystych

Można przyczynić się do zwiększenia szansy na znalezienie odpowiedniego dawcy. Wystarczy poświęcić kilka chwil i zarejestrować się na stronie Fundacji DKMS, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku. Cała procedura jest prosta i przebiega naprawdę sprawnie. Do rejestracji może przystąpić osoba, która ukończyła 18. rok życia i ma nie więcej niż 55 lat. Jej waga musi wynosić co najmniej 50 kg, a wskaźnik BMI nie może przekraczać 40.

Po wypełnieniu formularza na wskazany adres zostanie wysłany pakiet rejestracyjny, zawierający deklarację oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej – z wewnętrznej części policzka. Całość należy odesłać do Fundacji. Po około 2-3 miesiącach rejestracja zostanie zakończona, a zarejestrowana osoba otrzyma kartę dawcy.

Osoba, która chce zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych powinna rozpocząć od wypełnienia

krótkiej ankiety informacyjnej na stronie internetowej DKMS.

Już na samym początku procesu rejestracyjnego zostanie poinformowana o przeciwwskazaniach zdrowotnych, które uniemożliwiają zostanie dawcą.

Przeciwwskazania

Na liście chorób, które wykluczają możliwość pobrania komórek macierzystych, znajdują się m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego (np. przebyty zawał serca, migotanie przedsionków), czynna lub przebyta choroba nowotworowa, choroby zakaźne (np. HIV, wirus wątroby), transplantacje, choroby układy nerwowego (np. choroba Parkinsona), choroby autoimmunologiczne (np. stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna), choroby krwi i szpiku czy choroby endokrynologiczne (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy).

Zostanie dawcą uniemożliwiają także choroby psychiczne (np. schizofrenia czy zaburzenia osobowości), krwiotwórczych komórek nie mogą też oddać osoby uzależnione oraz przyjmujące leki, które wpływają na układ krwiotwórczy.

Wyjątki

Od powyższych przeciwwskazań istnieje jednak szereg wyjątków, które wymagają konsultacji z lekarzem. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy stan naszego zdrowia pozwala na rejestrację, należy skontaktować się z Fundacją – uzyskamy wyjaśnienie wszystkich nurtujących nas kwestii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!