Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. Poszukiwany dawca szpiku dla mjr Dariusza Lisa. Apel do ludzi dobrej woli i gorących serc

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
arch. jednostki w Herbach
Pracownicy Zakładu Karnego w Herbach poszukują bliźniaka genetycznego swojego kolegi mjr Dariusza Lisa. Przeszczep szpiku pozwoli mu uratować życie.

Każdego niemal dnia słyszymy o chorych czekających na przeszczep nerki, szpiku, a nawet serca. Choroby, nawet te najgorsze nie oszczędzają dzieci. One mają największą szansę na zrozumienie i reakcję społeczną. Szansa nieuleczalnie chorych dorosłych wzrasta, kiedy mają wsparcie ze strony rodziny, czy kręgu znajomych. Jedną z takich właśnie osób jest mjr Dariusz Lis. Jego koledzy i koleżanki z pracy, jak on zatrudnieni w Zakładzie Karnym w Herbach, zdecydowali się wystosować apel do ludzi dobrej woli i gorących serc o oddanie szpiku. Poszukują bliźniaka genetycznego swojego przyjaciela. .

Rzeczniczka Prasowa ZK w Herbach, mjr Izabela Kapkowska, podkreśla, że czasu na przeszczep jest coraz mniej:

- Nasz kolega z jednostki potrzebuje pomocy bardzo szybko. Dlatego wpisanie dawców do rejestru jest tak ważne. Żeby mu pomóc, trzeba się zarejestrować w bazie dawców szpiku kostnego za pośrednictwem fundacji DKMS. Trzeba też przekonać do tego jak najwięcej osób. Na 11 lutego planujemy w Herbach Festyn. Chcemy zaangażować w tą akcję Wojsko, Straż Pożarną, Policję. Będzie na pewno Krwiobus z fundacji, co da możliwość zarejestrowania się, jako dawcy szpiku, każdemu uczestnikowi festynu. Jako funkcjonariusze Służby Więziennej, organizowaliśmy już taką akcję dla ratowania życia. Nasz kolega z jednostki oddał wówczas szpik i okazał się dawcą dla pewnego mężczyzny z zagranicy. Nie dedykowaliśmy tamtej akcji konkretnemu biorcy, ale udało się pomóc. Teraz potrzebujemy dawcy, by uratować życie naszemu koledze. Chcemy szeroko ją rozpropagować, by zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia dawcy dla Darka.

Czym jest szpik kostny?

To tkanka twórcza, która produkuje komórki krwi. Znajduje się w kościach płaskich i nasadach kości długich. Krew, jako tkanka, podobnie jak inne narażona jest na atak komórek nowotworu złośliwego. W tym wypadku najczęstszym jest rak krwi - leukemia, czyli białaczka. Nazwa ta pochodzi od barwy próbek krwi osoby chorej na ostrą leukemię.
Dla 75 % pacjentów chorujących na nowotwory krwi, jedyną szansą na zdrowie jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku, od niespokrewnionego dawcy.

Jak się zarejestrować?

Najprościej przez internet, wypełniając stosowny formularz. W ciągu 2 dni od jego wysłania, na podany w dokumencie adres, powinien przyjść tzw. pakiet rejestracyjny, zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej i kolejny formularz.
Wypełniony dokument wraz z pałeczkami, należy przesłać pocztą pod wskazany adres. Na podstawie próbki zostanie dokonana typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania oraz dane z formularza, wprowadzane zostaną do bazy Dawców komórek macierzystych. Proces rejestracji trwa ok. 2-3 miesięcy od momentu odesłania pakietu. Informacje o poszczególnych etapach rejestracji otrzymujemy SMS-em a o jej zakończeniu - drogą mailową. Rejestracja w bazie jest bezpłatna.

Kto może być dawcą szpiku?

Szpik pobiera się od osoby pełnoletniej, zdrowej, która nie przekroczyła 50 lat, niezależnie czy jest spokrewniona z biorcą, czy nie. Rekrutacja prowadzona jest przez Ośrodki Dawców Szpiku.

Bliźniak genetyczny, którego szukają koledzy mjr Lisa, to osoba, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak jego. Jeśli wynosi ona 9-10 cech tkankowych, wykonanie przeszczepu będzie udane. Grupa krwi nie ma tutaj znaczenia, bo po przeszczepieniu szpiku, wraz z komórkami macierzystymi dawcy, biorca przejmuje jego grupę krwi. Choć szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego nie są duże, jednak się zdarzają. Trzeba więc próbować. Im więcej dawców w bazie danych, tym większa nadzieja chorych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera