Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. Warto pomagać

Julia Muc
Julia Muc
Światowy Dzień Donacji i Transplantologii
Światowy Dzień Donacji i Transplantologii istockphoto
Dzisiaj, 26 października, przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Obchodzi się go na całym świecie (po raz pierwszy miało to miejsce w Genewie 14 października 2005 r.), organizując liczne kampanie społeczne, sympozja czy konferencje, których zadaniem jest promowanie idei transplantacji narządów. Chodzi o zwrócenie uwagi na kluczowe znaczenie donacji organów. Dla tysięcy ciężko chorych ludzi przeszczep to jedyna szansa na powrót do zdrowia i życia. Liczba oczekujących wciąż jednak jest większa od liczby dostępnych organów. Dlatego tak ważne są kampanie informacyjne związane z tym tematem, które w głównej mierze mają za zadanie edukować ludzi w tej kwestii i zachęcać ich do rejestrowania się jako potencjalni dawcy.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, rozwój medycyny transplantacyjnej przyniósł znaczący postęp, co umożliwia przeprowadzanie coraz bardziej skomplikowanych procedur przeszczepiania narządów. Jednak nadal istnieje ogromne zapotrzebowanie na donacje, a lista oczekujących pacjentów jest długa. Wspieranie i promowanie idei donacji organów to nie tylko kwestia medycyny, ale także etyki, solidarności i empatii wobec innych ludzi.

Transplantologia, jako dziedzina medycyny, ściśle współpracuje z opinią społeczną. To obszar, w którym ludzie pomagają innym ludziom. Dlatego budowanie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów jest kluczowe, by transplantologii istniała.

Pierwsze sukcesy w transplantologii

26 stycznia 1966 roku to data pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce. To przełomowe wydarzenie miało miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Kolejnymi kamieniami milowymi były udane przeszczepienia szpiku kostnego 28 listopada 1984 roku i serca 5 listopada 1985 roku, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi. Te sukcesy przyczyniły się do rozwoju polskiej transplantologii i leczenia chorób narządów.

Warto pomagać

Głównym celem obchodów Dnia Transplantacji jest podkreślenie kluczowego znaczenia przeszczepiania narządów, tkanek i komórek jako skutecznej, często jedynej możliwości w leczeniu wielu chorób. Transplantacje nie tylko ratują życie, ale także je przedłużają i znacząco poprawiają jego jakość. Procedury przeszczepiania narządów, tkanek i komórek obejmują zarówno dorosłych, jak i dzieci. Aktualnie na listach oczekujących na przeszczepy narządów znajduje się około 1800 osób, co podkreśla pilną potrzebę zwiększenia liczby dawców i dostępu do procedur transplantacji.

W Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli nie został wyrażony sprzeciw wobec pobrania narządów i tkanek po śmierci, istnieje możliwość, że zostaną one przekazane osobom potrzebującym przeszczepu. W praktyce jednak to rodzina często podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera