Nasza Loteria

Centralny Klub Pacjenta w Katowicach - centrum rozmów o profilaktyce i zdrowiu publicznym

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
W czwartek, 21 września, w Katowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie związane ze zdrowiem i profilaktyką medyczną - Centralny Klubu Pacjenta. To niezwykłe przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland, przyciągnęło tłumy uczestników z całego kraju.

Z sercem do Pacjenta

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” powstała z myślą o edukacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej i propagowaniu zdrowego stylu życia. Kluby Pacjenta to jeden z kluczowych projektów Fundacji. Odbywają się cyklicznie na ternie całego kraju, w szczególności poza ośrodkami wielkomiejskimi. Do tej pory zorganizowano ich już ponad 30, gromadząc w sumie ponad 3 tys. uczestników. Wrześniowe spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach było ukoronowaniem dotychczasowej działalności Fundacji - wydarzeniem na skalę krajową.

Spotkania klubu pacjenta organizowane są w całej Polsce, tam gdzie fundator - Grupa American Heart of Poland prowadzi placówki medyczne. Są to szpitale wielospecjalistyczne, oddziały kardiologiczne, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, które działają w ramach umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli w publicznym systemie ochrony zdrowia. Fundacja powstała z myślą o pacjentach, o seniorach i o mieszkańcach. Na spotkaniach rozmawiamy o tym, jak dbać o zdrowie. Jest to czas, w którym uczestnicy mają możliwość skorzystania z indywidualnych rozmów i konsultacji z lekarzami - specjalistami z różnych dziedzin z obszaru medycyny. Pacjenci mają możliwość wykonania bezpłatnych badań przesiewowych, tych najprostszych, ale bardzo ważnych, takich jak: pomiar ciśnienia, pomiar cukru czy analiza składu masy ciała. Wydarzenia przebiegają pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia w całej Polsce. W tym roku nasza Fundacja zorganizowała już ponad 30 takich spotkań. Dzisiejsze, jest pierwszym z serii Centralnych Klubów Pacjenta, ale już za kilka dni spotkamy się na kolejnych. W tym roku odbędzie się jeszcze 20 takich spotkań - mówiła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”

Cenne porady na temat zdrowia dla każdego

Podczas Centralnego Klubu Pacjenta swoją wiedzą dzielili się wybitni specjaliści z obszaru medycyny. Jednym z nich był prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, polski kardiochirurg, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki. W czasie swojego wystąpienia wygłosił prelekcję nt. Jak dziś leczyć serce.

Jeżeli chodzi o kardiologię i kardiochirurgię w Polsce, uważam że stoi ona na najwyższym, światowym poziomie. Te wszystkie narzekania, które są na służbę zdrowia, patrząc z mojej perspektywy - z perspektywy kardiologa i kardiochirurga - wynikają z faktu, że ludzie nie mają świadomości tego jak to wygląda w innych krajach. Polska dysponuje doskonałą strukturą organizacyjną w zakresie diagnostyki chorób serca, zwłaszcza w przypadku leczenia ostrego zawału. Do tego przyczyniły się dwie kwestie. Pierwsza to jest Narodowy Fundusz Zdrowia, który finansuje wszystko o czym trzeba otwarcie mówić oraz prywatne firmy, które dzięki finansowaniu procedur przez NFZ mogą istnieć i mogą pomagać Polakom. Jest to taki typowy przykład na to, że można współistnieć, że biznes może współistnieć także w medycynie, nie wykorzystując kieszeni Polaków, tylko ubezpieczenia, na które składają całe życie. Kiedy zaczynałem swoją pracę, śmiertelność przy zawale serca sięgała prawie 20%. Dzisiaj, dzięki temu, że mamy dobrze rozwiniętą sieć kardiologii, ta śmiertelność nie przekracza 3%. To jest chyba najlepszy dowód na to, jak wiele udało się zrobić w przeciągu paru lat - powiedział prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek

Spotkanie z gwiazdami

Do udziału w spotkaniu Centralnego Klubu Pacjenta zostały zaproszone wybitne osobistości ze świata medycyny, sportu i rozrywki. Spotkanie prowadzili: Katarzyna Kucia-Garncarczyk oraz Anna Leder i Rafał Śliż z Narodowego Funduszu Zdrowia. Centralny Klub Pacjenta był doskonałą okazją do tego, by spotkać się i porozmawiać z gwiazdami. Gerard Makosz i Iwona Mazurkiewicz, znani z programu “Sanatorium Miłości”, dzielili się swoimi radami na temat planowania pobytu w uzdrowisku. Z kolei DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt, działaczka społeczna na rzecz seniorów i najstarsza DJ-ka w Polsce, opowiadała o swoich sposobach na drugą młodość, niegasnący optymizm i radość życia. To nie wszystko. Organizatorzy przygotowali także specjalną niespodziankę “sportową”. Do udziału zaprosili Roberta Korzeniowskiego, czterokrotnego mistrza olimpijskiego, trzykrotnego mistrza świata i dwukrotnego mistrza Europy w chodzie sportowym. Aby zachęcić uczestników do większej aktywności fizycznej, poprowadził spacer i rozgrzewkę przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Szeroki pakiet bezpłatnych badań

W ofercie badań podczas Centralnego Klubu Pacjenta znalazły się m.in. mammografia, USG serca i naczyń szyjnych, EKG, doppler kończyn dolnych, badanie krwi pod kątem chorób sercowo-naczyniowych. Wydarzenie stanowiło również doskonałą okazję do tego, by nauczyć się samobadania piersi i udzielania pierwszej pomocy. W specjalnym Kiosku Profilaktycznym Narodowego Funduszu Zdrowia odwiedzający mogli zapoznać się z programami profilaktycznymi NFZ, uzyskać pomoc w założeniu Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz sprawdzić swój skład ciała.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy spotkać się z pacjentami, tym razem w Katowicach, na Centralnym Klubie Pacjenta. Wychodzimy z szeroką ofertą profilaktyki, która jest bezpłatna, finansowana właśnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypominamy o tym, z jakich programów profilaktycznych można skorzystać oraz jakie aplikacje zdrowotne mogą sprzyjać poprawie naszego stanu zdrowia. Przykładem takiej aplikacji jest Internetowe Konto Pacjenta. To bezpłatna aplikacja, która zapewnia m.in. wygodny dostęp do Twoich e-recept i e-skierowań, ułatwia wykup leków i przypomina o ich zażywaniu. Zapewnia szybki i bezpieczny dostęp do informacji o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, od której otrzymaliśmy upoważnienie. Nasze aplikacje cieszą się niezwykłą popularnością, szczególnie portal Diety NFZ, który w tym roku zyskał już prawie 78 tys. użytkowników - wyjaśniała Małgorzata Doros, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki ze śląskiego oddziału NFZ

Ponadto uczestnicy spotkania mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistami. Na pytania członków Klubu Pacjenta odpowiadali m. in: kardiolodzy, chirurdzy naczyniowi, diabetolodzy i dietetycy. Swoimi poradami służyli również farmaceuci, oferując m.in. przegląd lekowy. W ramach takiego przeglądu uczestnicy mogli sprawdzić termin ważności, skład czy potencjalne interakcje leków z innymi preparatami.

Przyjechałam z grupą seniorów z Dąbrowy Górniczej, a konkretnie z Akademii WSB. Jesteśmy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako młoda osoba bardzo cenię sobie pracę z seniorami, ponieważ można się od nich wiele nauczyć. Cieszę się, że zostaliśmy zaproszeni na to wyjątkowe wydarzenie. Myślę, że taka inicjatywa jak Centralny Klub Pacjenta jest bardzo potrzebna. Dzięki niej seniorzy mogą wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych - przekonywała Marcelina Marzec, studentka Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

Konferencja Zdrowia Publicznego

Równolegle z Centralnym Klubem Pacjenta odbyła się Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicieli samorządu, instytucji centralnych i wojewódzkich, środowiska medycznego i organizacji pozarządowych. Spotkanie rozpoczęto od listu do uczestników konferencji od Katarzyny Sójki, Minister Zdrowia, który odczytała Iwona Kania, dyr. ds. komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Uczestnicy konferencji dyskutowali o dobrych praktykach w publicznym systemie opieki zdrowotnej, wyzwaniach i możliwościach w zakresie edukacji zdrowotnej, a także o medycynie stylu życia. W wywiadzie Pauliny Gumowskiej, redaktorki naczelnej Rynku Zdrowia z Małgorzatą Dziedziak, zastępcą Prezesa NFZ ds. operacyjnych, głównym tematem było znaczenie profilaktyki oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.

Pokonać strach przed badaniami - to moim zdaniem klucz do zmiany postawy wobec profilaktyki - mówiła Małgorzata Dziedziak

W dyskusjach moderowanych przez Paulinę Gumowską wzięli udział m.in.: Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Eligiusz Komarowski, starosta pilski, ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia, Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland S.A., dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyr. medyczny Grupy American Heart of Poland, Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, kardiolog, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej, dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz dr hab. n. med. Piotr Buszman prof. Krakowskiej Akademii A. F. Modrzewskiego, Grupa American Heart of Poland.

Konferencję zakończył premierowy pokaz filmu „Odnowa” nt. modernizacji i rozbudowy Uzdrowiska Ustroń. Transmisja Konferencji Zdrowia Publicznego dostępna jest na:

www.ahop.pl/konferencja-zdrowia-publicznego/

Warto dbać o zdrowie

Rekord w dotychczasowej działalności Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland: 1500 uczestników Centralnego Klubu Pacjenta i 500 uczestników Konferencji Zdrowia Publicznego zebranych 21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono 2500 badań, konsultacji m in. kardiologicznych, chirurgicznych i farmaceutycznych. Wszystko po to, aby wspierać nas wszystkich w profilaktyce i codziennej trosce o zdrowie. Liczba uczestników, dostępne badania oraz atrakcje dowodzą znaczenia edukacji i troski o zdrowie we współczesnym społeczeństwie. Kluby Pacjenta stanowią istotny element tej misji, dlatego już też zapraszamy na kolejne inicjatywy organizowane przez Fundację „Z sercem do Pacjenta”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni