Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laptopy ze Śląska właśnie trafiły do dzieci i nauczycieli w Kenii

Katarzyna Domagała-Szymonek
Dr Watoła po raz trzeci wybrała się w podróż do Kenii. Chce pomóc rozwijać edukację, bo dzieci mają tam szczególny entuzjazm do nauki
Dr Watoła po raz trzeci wybrała się w podróż do Kenii. Chce pomóc rozwijać edukację, bo dzieci mają tam szczególny entuzjazm do nauki archiwum prywatne
Dr Anna Watoła, pedagog z UŚ w weekend rozpoczęła podróż do Kenii. Pomaga tam budować szkołę i doposaża w sprzęt działające placówki.

Sześć walizek kredek czy ołówków oraz kolejna porcja laptopów w weekend dotarła na maleńką wyspę Wasini w Kenii. Jest to możliwe za sprawą dr Anny Watoły, pedagoga z Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowca w weekend rozpoczęła trzecią wyprawę, w ramach której pomaga rozwijać edukację w Afryce.

Poza dostarczeniem nauczycielom i uczniom kolejnej porcji laptopów, tabletów (mają wgrane programy edukacyjne do nauki m.in. języka angielskiego), aparatów fotograficznych czy telefonów dr Watoła planuje rozpocząć budowę nowej szkoły. Bowiem, w trakcie drugiej wyprawy do Kenii otrzymała kawałek ziemi, na którym ma postawić nowy budynek szkoły. Stary, zbudowany z cegły nie dość, że jest mały (dzieci uczą się w dwóch turach), to jego ściany pokrywa wilgoć, pleść i grzyb. Warunki do nauki są tragiczne. Mimo to chętnych nie brakuje.

- Działkę pod budowę szkoły podarował mi ojciec dwóch synów, który pochodzi z wyspy i chce, by jego dzieci uczyły się tam - opowiada. I jak dodaje, na początku uznała to za żart, jednak kilka godzin później na zgromadzeniu mieszkańców wyspy ta informacja została potwierdzona. - Kenijczycy zapowiedzieli, że sami zbudują budynek, brakuje tylko budulca- wyjaśnia.
Na zakup materiałów niezbędnych do budowy pedagog zbierała w Polsce pieniądze. Zgromadziła ponad 30 proc. potrzebnej kwoty (z ok. 5 tys. dolarów). Liczy, że pozwoli jej to rozpocząć budowę. Udało się jej też uzbierać pieniądze i zamówić w Afryce akumulator żelowy. Jest tam niezbędny. Dzięki niemu działają solary fotowoltaiczne, które generują prąd. Bez niego sprzęt, na którym dzieci uczą się byłby bezużyteczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!