Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe a zmiany klimatyczne i ochrona wody. Dyskutowaliśmy o tym podczas debaty w redakcji „Dziennika Zachodniego”

Monika Krężel
Monika Krężel
Wideo
od 16 lat
O tym, jak ważna jest woda, dbanie o nią, jak groźne są susze i powodzie dyskutowaliśmy z ekspertami podczas specjalnej debaty zorganizowanej w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Jednym z gości był Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich. Co ciekawe, na terenie tego Nadleśnictwa już w czerwcu zakończy się projekt małej retencji.
Kolejną debatę zorganizowaną w redakcji „Dziennika Zachodniego” poświęciliśmy problemom wody. Dyskutowaliśmy o tym, jak zmieniły się zasoby wody w naszym regionie na przestrzeni wieków, w jaki sposób odpowiednie instytucje dbają o to, by nią racjonalnie gospodarować i jakie inwestycje są przeprowadzane na zbiornikach wodnych. Naszymi ekspertami byli: dr Mirosław Kurz, dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich, dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ ze Śląskiego Centrum Wody, jednostki badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

W czerwcu na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zakończy się projekt małej retencji.

- Lasy Państwowe kompleksowo zajęły się odpowiedzią na zmiany klimatyczne. W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie już w 2018 roku przystąpiliśmy do realizacji tego projektu, najpierw prowadziliśmy prace inwentaryzacyjne, potem przystąpiliśmy do prac ziemnych - mówił Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich.

- Dzisiaj, gdy kończymy projekt, możemy już mówić o wybudowaniu nowych inwestycji, których zadaniem będzie ochrona wody. Na ten cel zostało wydatkowanych w całej Polsce około 860 mln złotych, zretencjonowanych zostało 50 mln metrów sześciennych wody. Na terenie działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zostało zretencjonowanych 5 mln metrów sześciennych wody - dodał.

Retencja oznacza spowalnianie odpływu wody z lasu, magazynowanie jej, a Lasy Państwowe są jedną z nielicznych instytucji, które w ogóle zajmują się retencją.

Projekt realizowany w Rudach Raciborskich obejmował między innymi budowę, przebudowę, odbudowę i poprawę funkcjonowania zbiorników małej retencji, budowaniem małych urządzeń piętrzących w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych. Wiązało się to z potężnymi inwestycjami budowlanymi na terenach leśnych, obecnością ciężkiego sprzętu.

- Nie wszyscy byli wówczas z tego zadowoleni, bo wycieczki do lasu cieszyły się ogromną popularnością. Tymczasem my tymi działaniami polepszaliśmy warunki dla fauny i flory, a także dla turystów. Dzisiaj z tych zbiorników retencyjnych korzystają wszyscy odwiedzający lasy - cieszył się Marcin Fischer.

Warto pamiętać, że działania związane z retencją pomagają także w ochronie przeciwpożarowej.

- 30 lat po ogromnym pożarze na naszych terenach mamy ogromne zbiorniki wypełnione wodą, które mogą być wykorzystane w razie nieszczęścia - mówił nadleśniczy.

- Pamiętajmy, że woda niesie życie, ale jej działania mogą być niebezpieczne. Wodę trzeba zatrzymać, budować zbiorniki retencyjne, by w czasie suszy w ten sposób wspierać środowisko - zakończył Marcin Fischer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera