Lasy Państwowe a zmiany klimatyczne i ochrona wody. Dyskutowaliśmy o tym podczas debaty w redakcji „Dziennika Zachodniego”

Monika Krężel
Monika Krężel
O tym, jak ważna jest woda, dbanie o nią, jak groźne są susze i powodzie dyskutowaliśmy z ekspertami podczas specjalnej debaty zorganizowanej w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Jednym z gości był Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich. Co ciekawe, na terenie tego Nadleśnictwa już w czerwcu zakończy się projekt małej retencji.
Kolejną debatę zorganizowaną w redakcji „Dziennika Zachodniego” poświęciliśmy problemom wody. Dyskutowaliśmy o tym, jak zmieniły się zasoby wody w naszym regionie na przestrzeni wieków, w jaki sposób odpowiednie instytucje dbają o to, by nią racjonalnie gospodarować i jakie inwestycje są przeprowadzane na zbiornikach wodnych. Naszymi ekspertami byli: dr Mirosław Kurz, dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich, dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ ze Śląskiego Centrum Wody, jednostki badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

W czerwcu na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie zakończy się projekt małej retencji.

- Lasy Państwowe kompleksowo zajęły się odpowiedzią na zmiany klimatyczne. W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie już w 2018 roku przystąpiliśmy do realizacji tego projektu, najpierw prowadziliśmy prace inwentaryzacyjne, potem przystąpiliśmy do prac ziemnych - mówił Marcin Fischer, Nadleśniczy z Rud Raciborskich.

- Dzisiaj, gdy kończymy projekt, możemy już mówić o wybudowaniu nowych inwestycji, których zadaniem będzie ochrona wody. Na ten cel zostało wydatkowanych w całej Polsce około 860 mln złotych, zretencjonowanych zostało 50 mln metrów sześciennych wody. Na terenie działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zostało zretencjonowanych 5 mln metrów sześciennych wody - dodał.

Retencja oznacza spowalnianie odpływu wody z lasu, magazynowanie jej, a Lasy Państwowe są jedną z nielicznych instytucji, które w ogóle zajmują się retencją.

Projekt realizowany w Rudach Raciborskich obejmował między innymi budowę, przebudowę, odbudowę i poprawę funkcjonowania zbiorników małej retencji, budowaniem małych urządzeń piętrzących w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych. Wiązało się to z potężnymi inwestycjami budowlanymi na terenach leśnych, obecnością ciężkiego sprzętu.

- Nie wszyscy byli wówczas z tego zadowoleni, bo wycieczki do lasu cieszyły się ogromną popularnością. Tymczasem my tymi działaniami polepszaliśmy warunki dla fauny i flory, a także dla turystów. Dzisiaj z tych zbiorników retencyjnych korzystają wszyscy odwiedzający lasy - cieszył się Marcin Fischer.

Warto pamiętać, że działania związane z retencją pomagają także w ochronie przeciwpożarowej.

- 30 lat po ogromnym pożarze na naszych terenach mamy ogromne zbiorniki wypełnione wodą, które mogą być wykorzystane w razie nieszczęścia - mówił nadleśniczy.

- Pamiętajmy, że woda niesie życie, ale jej działania mogą być niebezpieczne. Wodę trzeba zatrzymać, budować zbiorniki retencyjne, by w czasie suszy w ten sposób wspierać środowisko - zakończył Marcin Fischer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie