Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczyć zamiast karać - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków

Joanna Opyd
Dzisiaj obchodzimy 25. Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 1987 roku, by zwrócić uwagę, że wojna z narkotykami, to nie wojna z ludźmi. Hasło przyświecające temu dniu to „leczyć zamiast karać”.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki? Przyczyn jest prawie tak wiele, jak tych ludzi. Jedni z czystej ciekawości, inni by uciec od problemów, albo po to, żeby szybciej wchłaniać wiedzę. Często jest to jednak próba dowartościowania się czymś „nadzwyczajnym” oraz szukanie akceptacji i poklasku w najbliższym otoczeniu.

A jak rozpoznać, że bliska osoba zaczęła brać? Jest kilka sygnałów takich jak zmiana otoczenia, zmniejszenie zainteresowania swoim hobby, tajemnicze rozmowy telefoniczne i niezrozumiałe skróty, nagłe zmiany nastrojów, czy też kłamstwa.

Należy jednak pamiętać, że te sygnały nie dają stuprocentowej pewności przyjmowania narkotyków. Mogą być spowodowane innymi problemami lub trudnym okresem w życiu. Nie powinno się nikogo bezpodstawnie oskarżać. Poza tym, nawet kiedy mamy pewność, że bliska nam osoba bierze, najlepiej spokojnie z nią porozmawiać. Dialog na trzeźwo będzie miał zdecydowanie lepsze skutki niż awantura „na haju”. Zaatakowany człowiek może zamknąć się w sobie jeszcze bardziej, a już teraz dotarcie do niego nie jest łatwe.

Podczas rozmowy z osobą uzależnioną powinniśmy okazać jej wyrozumiałość i wsparcie. Wytłumaczyć, że to co robi jest złe, że niszczy sobie życie i w dłuższej perspektywie nic nie zyskuje. Zaproponować pomoc i zgłosić się razem z nią do poradni.
Najpopularniejszym polskim stowarzyszeniem biorącym udział w walce z narkomanią jest MONAR. Na stronie internetowej organizacji można przeczytać:

„Misją Stowarzyszenia MONAR jest pomoc bliźnim w duchu miłości, tolerancji, dbałości o ludzką godność oraz poszanowania praw człowieka. MONAR wierzy, że nikt nie jest stracony na zawsze, że każdy człowiek zasługuje na pomoc, na szansę odnalezienia swego miejsca w świecie. MONAR lansuje życie bez narkotyków, otwartość i wrażliwość na innych, czynienie dobra, odpowiedzialność za własne życie i wiarę w nieograniczone możliwości człowieka.”


Adresy placówek MONARu w województwie śląskim:

Poraj: Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień
Dębowiec 2
Częstochowa : Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień
al. Wolności 44/19
Gliwice: Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna
ul. Jagiellońska 21

A jak przeciwdziałać narkotykom zanim jeszcze się pojawią? Zazwyczaj chodzi o emocje i poczucie własnej wartości. Skoro młody człowiek sięgnął po coś nowego, czegoś mu dotychczas brakowało. Zapewnienie bliskim pełnej akceptacji, docenianie ich i wspieranie - w wielu przypadkach może zapobiec zażywaniu narkotyków.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!