Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lidl w Danii wycofał sprzedaż papierosów. Polska podzieli ten sam los? To możliwe. Pomysł na całkowity zakaz sprzedaży już jest

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Norwegia jest jednym z najbardziej restrykcyjnych pod względem stosunku do palaczy państw w Europie. Najostrzejsze zakazy palenia obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech.
Norwegia jest jednym z najbardziej restrykcyjnych pod względem stosunku do palaczy państw w Europie. Najostrzejsze zakazy palenia obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech. Kacper Jurkiewicz/arc.
Coraz więcej w państw Unii Europejskiej rozważa, bądź wprowadza całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Na razie robi się to małymi kroczkami. Papierosy trudniej dostępne są także na Węgrzech i w innych państwach UE. Jak się okazuje do tego pomysłu zaczynają się dołączać duże sieci. Lidl w Danii oficjalnie przestaje sprzedawać papierosy i tytoń. Wcześniej taką samą decyzję podjął holenderski oddział sieci. Taki sam los czeka Polskę? Na ostatnim Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach był już podejmowany ten temat, a jak wiemy, zwykle dyskusje prowadzone na tego typu wydarzeniach po jakimś czasie stają się faktem.

Lidl wycofuje papierosy ze sprzedaży

Lidl w Danii uderza w palaczy. Jako pierwsza sieć spożywcza tym państwie wprowadza całkowity zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Według zapowiedzi plan ma zostać wprowadzony w życie najpóźniej do końca 2028 roku - dotyczy to dokładnie 139 sklepów w tym kraju. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem sieci, już tego lata z półek zniknie 20 proc. papierosów.

- Mamy nadzieję, że klienci pozytywnie zareagują na tę inicjatywę i wybiorą Lidla na podstawie innych naszych produktów spożywczych - mówił Khalil Jehya Taleb, zastępca dyrektora ds. zakupów w Lidl Dania w oficjalnym oświadczeniu dla mediów. - Bez wątpienia stracimy przychody, ale ważniejsze jest, abyśmy wspierali program Norweskiego Towarzystwa Onkologicznego dotyczący pokolenia wolnego od dymu tytoniowego - dodał.

Norwegia jest jednym z najbardziej restrykcyjnych pod względem stosunku do palaczy państw w Europie. Najostrzejsze zakazy palenia obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech. Sprzedaż papierosów w tych państwach już jest utrudniona. Przykładowo na Węgrzech nie można kupić paczki papierosów w każdym sklepie spożywczym, lecz w specjalnych zasłoniętych punktach.

Zakup papierosów w Węgrzech możliwy jest tylko dedykowanych sklepach licencjonowanych przez państwo Narodowych Sklepów Tytoniowych. Po węgiersku nazywają
Zakup papierosów w Węgrzech możliwy jest tylko dedykowanych sklepach licencjonowanych przez państwo Narodowych Sklepów Tytoniowych. Po węgiersku nazywają się Nemzeti dohánybolt. Magdalena Grabowska

Nie tylko państwa w Unii Europejskiej zaczynają wprowadzać tego typu obostrzenia. Mieszkańcy Nowej Zelandii urodzeni po 1 stycznia 2009 r. już nie będą mogli kupić papierosów w swoim dorosłym życiu. W ten sposób ma powstać "pokolenie wolne od tytoniu". Pomysł ten już jest rozważany w UE. Do Komisji Europejskiej w 2022 r. wpłynęła jedna z inicjatyw obywatelskich, która zakłada zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2010 r.

Sprzedaż papierosów będzie zakazana w Polsce? Ten pomysł padł w Katowicach

Podczas ostatniego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach eksperci poruszyli temat chorób cywilizacyjnych, w tym sporą część poświęcili osobom uzależnionym od palenia papierosów.

– Nie musimy nikogo przekonywać, że jest to najgroźniejszy i najpowszechniejszy nałóg w naszym kraju - przyznał Andrzej Matyla, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytety Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Dodał, że w Polsce nie istnieje praktyczna droga wyjścia z nikotynizmu. – Daliśmy radę jako społeczeństwo wyjść z narkomanii, nie widujemy już narkomanów w parkach, nie ma już takiego problemu, jak był kilkanaście lat temu. Alkoholizm do 45 roku życia jest głównym problemem, natomiast po 40 roku życia są nimi głównie choroby odtytoniowe - wyjaśniał.

Zamiast papierosów podgrzewacze nikotynowe?

Lekarze przytaczali przykład Nowej Zelandii, która wprowadziła całkowity zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2010 r. Zamiast jednak całkowitej eliminacji papierosów z rynku zaproponowali alternatywę w postaci podgrzewaczy tytoniowych.

– Podgrzewacze są w tej chwili w większości przebadne. Istnieją restrykcje produkcyjne, wiemy co ten papieros, nowoczesny produkt zawiera, więc można go potraktować jako droga pośrednia do zakazu, ale to wymaga czasu – wyjaśnia. – Powinniśmy korzystać z dostępnych badań naukowych innych krajów. Z tego, co zatwierdza FDA, nie w zakresie leków, ale środków, które mogą redukować szkody u pacjentów, którzy już są uzależnieni i już chorują na różne schorzenia – zaznacza Joanna Rymaszewska, profesor Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że w 2020 r. Unia Europejska zakazała sprzedaży smakowych papierosów, w tym mentolowych. Teraz przygotowuje się do podobnego rozwiązania, tyle że w przypadku wyrobów tytoniowych z podgrzewaczem.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera