Liga Narodów. Polacy wygrali z Australią 3:1. Magia Spodka znowu działa

Polscy siatkarze wygrali w Katowicach z Australią 3:1 w Lidze Narodów
Polscy siatkarze wygrali w Katowicach z Australią 3:1 w Lidze Narodów Arek Gola
W pierwszym meczu nowej edycji Ligi Narodów reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Katowicach Australię 3:1. Kibice w Spodku stworzyli niezapomnianą atmosferę i jak podkreślali zawodnicy byli 12 zawodnikiem Biało-Czerwonych. W sobotę Polacy zagrają z brązowymi medalistami ostatnich mistrzostw świata Stanami Zjednoczonymi a w niedzielę z Brazylią.

W pierwszym secie trener Heynen posłał do boju szóstkę w której większość stanowili złoci medaliści ostatnich mistrzostw świata. Zabrakło jednak w niej kapitana Michała Kubiaka. Siatkarz Panasonic Panthers mocno podpadł Irańczykom wypowiadając niepochlebne opinie o siatkarzach tego kraju. Federacja Iranu złożyła protest do FIVB i Kubiak może ponieść konsekwencje swojej wypowiedzi. Kapitan polskiej reprezentacji cały mecz spędził w kwadracie dla rezerwowych.

Na boisku zabrakło także Bartosza Kurka, który wraca do zdrowia po operacji i na razie jest wyłączony z gry. Atakujący Polaków przebywał na zgrupowaniu kadry w Spale, przyjechał także do Katowic i wspierał swoich kolegów. Zabrakło za to Wilfredo Leona, ale Kubańczyk z polskim paszportem dołączy do zespoły dopiero po Lidze Narodów, kiedy zakończy się jego dwuletnia karencja za zmianę barw narodowych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W pierwszym secie polscy siatkarzem szybko uporali się z mającymi ogromne problemy z przyjęciem naszej zagrywki Australijczykami. Mistrzowie świata grali wręcz koncertowo, a oprócz zagrywki dobrze funkcjonował nasz blok. Rywale momentami byli bezradni.

Wydawało się, że siatkarze z Antypodów po tak łatwo przegranym secie się już nie podniosą i ułatwią wygrana naszym siatkarzom zwycięstwo. Nic z tych rzeczy. Australijczycy szybko zapomnieli o tym co się wydarzyło w pierwszym secie i toczyli z Polakami wyrównaną walkę. Momentami nawet prowadzili. W końcówce seta błąd popełnił Aleksander Śliwka i rywale mieli piłkę setową. Za pierwszym razem się nie udało, ale po zagrywce Maxa Staplesa było już po secie.

Mecz Polska - Australia stał się okazją do wspaniałej zabawy kibiców. Kibice jak zwykle nie zawiedli, wypełnili trybuny i choć nie było kompletu głośno dopingowali mistrzów świata.

Liga Narodów: Polska - Australia 3:1. Spodek był biało-czerw...

Po godzinie mecz jakby rozpoczynał się od nowa, a Polacy próbowali powrócić do gry z pierwszego seta. Przy stanie 12:8 zaiskrzyło między trenerami i turecki sędzia Akinci Erdal ukarał żółtymi kartkami zarówno Vitala Heynena jak i Marka Lebedewa. Na parkiecie Polacy utrzymywali nieznaczną przewagę i spokojnie dowieźli ją do końca.

Czwarty set okazał się ostatnim. Polacy na początku nie potrafili narzucić rywalom swojego stylu, trochę się męczyli ale w końcu złapali właściwy rytm i mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Australijczycy mimo porażki pokazali się z dobrej strony i mogą sprawić w tych rozgrywkach niejedną niespodziankę.

W sobotę rywalami Polaków będą brązowi medaliści ostatnich mistrzostw świata Amerykanie, mecz o godzinie 17. W niedzielę zagramy z Brazylią, początek także o godzinie 17.