Lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach ma patrona Wojciecha Korfantego. Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę pamiątkową

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Prezydent Andrzej Duda w Pyrzowicach. Wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy Wojciecha Korfantego. Lotnisko ma swojego patronaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał w czwartek, 24 czerwca do Pyrzowic na oficjalne nadanie imienia lotnisku w Pyrzowicach. Od teraz to Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego, a w skrócie Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego.

Oficjalne nadanie patrona lotnisku w Pyrzowicach

Lotnisko w Pyrzowicach oficjalnie zyskało patrona. W nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem B a terminalem C odsłonięto tablicę pamiątkową z podobizną Wojciecha Korfantego. Teraz pełna nazwa lotniska to Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego. W skrócie to Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na uroczystość nadania patrona lotnisku w Pyrzowicach przyjechał prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wziął udział także Michael Korfanty, prawnuk Wojciecha Korfantego wraz z rodziną, który podkreślał, że teraz, gdy będzie wracał do Polski, jeszcze bardziej będzie czuł, że jest w domu. W wydarzeniu uczestniczyli też m.n.arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który poświęcił pamiątkową tablicę.

- Przede wszystkim chcę panu marszałkowi i radnym sejmiku województwa śląskiego podziękować za to, że ten port lotnicy przyjmuje imię bohatera polskiego, wielkiego patrioty, jednego z ojców naszej niepodległości - Wojciecha Korfantego – tak rozpoczął swoje przemówienie Andrzej Duda, prezydent RP.

Para prezydencka w Koszęcinie. Prezydent Andrzej Duda otrzym...

Prezydent przypomniał zebranym o postaci Wojciecha Korfantego, jego roli w polskiej polityce i w powstaniach śląskich.

- Wojciech Korfanty wiele za tę Polskę wycierpiał i z całą pewnością jest w absolutnym panteonie naszych bohaterów narodowych, ale przede wszystkim jest w panteonie bohaterów Śląska. Człowiek, który widział Śląsk w sposób niezwykle dobry, widział go jako miejsce ciężkiej pracy. Tu się urodził, tu się wychował, ale widział go też jako nowoczesny, pięknie rozwijający się region, gdzie szanuje się człowieka, gdzie szanuje się pracownika. Wojciech Korfanty jest dla Śląska wielką wartością - podkreślał prezydent Duda.

Na odsłoniętej pamiątkowej tablicy umieszczonej w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem B a terminalem C jest wizerunek Wojciecha Korfantego oraz napis:"W Roku Powstań Śląskich. W czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". I tuż poniżej: "W hołdzie Bohaterom trzech Powstań Śląskich 1919-1920-1921, którzy podjęli zwycięską walkę o polskość Górnego Śląska i jego przynależność do odrodzonej Ojczyzny. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, 24 czerwca 2021"

Lotnisko Korfantego w Katowicach. Co się zmieni?

Czy nadanie patrona zmienia coś dla działania samego portu? Wiadomo, że logotyp lotniska nie zostanie zmieniony. Zostanie jedynie dodane do niego nazwisko Wojciecha Korfantego. Tym sposobem lotnisko Korfantego w Katowicach dołączy do innych lotnisk, które mają swojego patrona, jak np. lotnisko Chopina w Warszawie.

Przypomnijmy, że o Korfantego w nazwie portu lotniczego upomniał się, jednogłośnie, sejmik woj. śląskiego w sierpniu ubiegłego roku. Zaznaczyć trzeba, że województwo jest właścicielem prawie 35 proc. udziału w spółce Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza lotniskiem.

Dodajmy, że upamiętnienie Wojciecha Korfantego jako patrona lotniska to jedna z inicjatyw Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach towarzyszących obchodom 100-lecia powstań śląskich.

- Wojciech Korfanty to wielka osobowość: Polak, Ślązak, Europejczyk – idealny patron dla lotniska. Jestem przekonany, że ta historia 100-lecia Powstań Śląskich wybrzmi na cały świat – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, również obecny w Pyrzowicach.

Patroni lotnisk na świecie i w Polsce. Lotnisko w Pyrzowicac...

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tacyt

Z dyskusji na forum GW: [nicktkto 23.06.2021, 12:28]

"Pogrobowcy Grażyńskiego, neosanacyjna formacja, która rządzi Śląskiem i G.Śląska nie rozumie, wybiera na patrona Korfantego, którego owa sanacja zaszczuła, wypędziła z kraju, a potem wykończyła. Branie przez tą formację Korfantego na sztandary (wcześniej Instytut Myśli wiadomej) to głośny chichot historii. Są w tym nieszczerzy, cyniczni i instrumentalni. Mają pamięć Korfantego gdzieś. Śląsk też."

L
Longinus

1) schorzenia wątroby 2) anemia 3) zapalenie woreczka żółciowego 4) i opłucnej - Wszystko pierwszy raz, wszystko nagle, wszystko mocne i gwaltowne. Wszystko podejrzane !

L
Longinus

Okoliczności śmierci Korfantego budziły i wciąż budzą kontrowersje. Nadal funkcjonuje teoria, jakoby Korfanty został osadzony na Pawiaku w celi, której ściany rozmyślnie pomalować miano farbą z dodatkiem arszeniku. Miało to tłumaczyć raptowne pogorszenie się stanu jego zdrowia i w rezultacie szybką śmierć. Tymczasem, jak przekonująco wyjaśnił to Jan F. Lewandowski, obracamy się wciąż w kręgu tych samych przypuszczeń i hipotez, bez wyraźnego punktu zaczepienia. Najistotniejszym dowodem wydają się składane pod przysięgą zeznania Zbigniewa Korfantego, jakoby operujący jego ojca chirurg dr Bolesław Szarecki stwierdził, iż pierwszy raz spotkał się z tego rodzaju chorobą wątroby, że przypomina mu ona dolegliwość, na jaką zmarł w 1928 r. gen. Tadeusz Rozwadowski (dowodzący w czasie przewrotu majowego wojskami rządowymi, o którym to również krążyła opinia, że został otruty), wreszcie, że ropę pobraną z obecnych na wątrobie pacjenta pęcherzyków podda dokładnej analizie. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek została ona rzeczywiście przeprowadzona. Z kolei – w relacji Zbigniewa Korfantego – Szarecki sugerował możliwości zatrucia arszenikiem. Podczas okupacji miały krążyć pogłoski, że Niemcy szykowali się do ekshumacji zwłok eksdyktatora, zamierzając poddać je stosownym badaniom. Zapewne do tego jednak nie doszło. ----> Najwyzszy czas to nadrobic (DNA) !!!! (zrobiono to przeciez nawet ze zwlokami Koppernigka)

L
Longinus

Z każdym odwiedzającym starał się Korfanty [w warszawskim więzieniu] zamienić przynajmniej kilka słów, choć gorzkie musiały być to rozmowy. Ówczesny dziennikarz „Polonii”, a późniejszy pisarz i tłumacz Juliusz Żuławski zanotował skierowane do siebie podczas odwiedzin słowa gasnącego już człowieka: „No i widzi pan, panie Juliuszu, jak mi Polska zapłaciła”.

M
MOSIEK

Lebiega od orderów , medali i przecinania wstęg

P
Pierre Robes

https://www.youtube.com/watch?v=WBbX6NJJ4Hg

c
cocacola

"W hołdzie Bohaterom ..." A ilu zabili ? Ilu obronców (sic) Slaska oni zamordowali ? Brutalne napady itp.

Gdzie nazwiska walczacych i ofiar po drugiej stronie linii konfliktu ?

T
Tom

Spoko, cofniemy.

2x pozdrowienia !

I Ślązacy i Zagłębiacy.

H
Hubercik

"zwycięską walkę" he????

Zaznacz własciwą odpowiedź:

a) totalno ingorancja ~~ b) zajś celowe kłamstwo ~~c) a możno ino wic?

p
project manager

O autorce: "......uwielbiam zwierzęta......" Bingo, pasuje tu. :-) You made my day.

t
turbogorolożerca

Jestem przekonany, że ta historia 100-lecia Powstań Śląskich wybrzmi na cały świat – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, również obecny w Pyrzowicach. BARAN

G
Gość

"Wojciech Korfanty wiele za tę Polskę wycierpiał " Przez, nie za.

R
Renault

Polska metoda :

1) oczerniać 2) szykanować 3) zaszczuwać 3) wiezić 4) zaMORDować 5) zamilczeć. 5) honorować

k
komentatoRka

Tam jEGO miejce. Wsród zaglebiowskich bandziorów. Historie znamy, nazwy nie zaakceptujemy, a dude szybko zapomnimy.

Dodaj ogłoszenie