Lubliniec: III budżet obywatelski to niewypał? Niekoniecznie. Urząd wydał negatywne opinie, ale realizacja wniosków jest możliwa

PW
Urząd Miejski w Lublińcu
Urząd Miejski w Lublińcu PW
Żaden z projektów zgłoszonych do aktualnej edycji budżetu obywatelskiego nie uzyskał pozytywnej opinii ze strony urzędu miejskiego. - Nie spełniły wymogów formalnych – informuje burmistrz Edward Maniura. Mimo to jest szansa, że wszystkie będą zrealizowane w 2019 roku.

To trzecia edycja inicjatywy, w ramach której mieszkańcy sami mogą decydować o tym jakie przedsięwzięcia zostaną w gminie zrealizowane w obrębie przeznaczonej na ten cel przez samorząd kwoty. W 2016 roku Lubliniec wygospodarował na budżet obywatelski 100 tys. zł, w 2017 roku natomiast już 250 tys. zł. Tę samą kwotę przeznaczył także na trzecią edycję, ale najpierw dokonał istotnych zmian w harmonogramie. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej, cała procedura łącznie z realizacją wybranych wniosków odbywała się w ciągu jednego roku. W 2016 pozytywnie przeszedł weryfikację tylko jeden, natomiast w 2017 już pięć, ale kiedy przyszło do rozstrzygania przetargów na wykonanie zadań, okazało się firmy oczekują znacznie większych kwot od tych, które wskazano we wnioskach. Żeby uniknąć tego rodzaju problemów, lubliniecki samorząd zdecydował się wprowadzić cykl dwuletnie, czyli w jednym roku nabór i głosowanie, w kolejnych realizacja. Propozycje projektów do trzeciej edycji można było zgłaszać do 10 września. Aktywność mieszkańców w tej materii okazała się mniejsza niż przed rokiem, kiedy wpłynęło 19 wniosków. Tym razem do urzędu miejskiego trafiło tylko pięć propozycji, czyli dokładnie tyle, ile Lubliniec chciał w 2019 roku wykonać. A ponieważ łącznie zgłoszona piątka opiewała na niższą kwotę od zaplanowanych 250 tys. zł (ok. 174,5 tys. zł), wydawało się, że sprawa jest przesądzona, a głosowanie to formalność. Chodziło o: Miejskie Trasy Biegowe Urban Running Train za kwotę 23 tys. zł (wniosek Dawida Ziarniaka), Plac Rekreacji przy ul. Pusta Kuźnica autorstwa Katarzyny Mesjasz za 35,2 tys. zł, Teren Biesiadny w Steblowie zgłoszony przez Jana Springwalda o wartości 46,6 tys. zł, Letnie Kino Lublinieckie Damiana Włodarczyka – koszt19,7 tys. zł, a także utwardzenie terenu przed budynkiem przy ul. Paderewskiego 14 za kwotę niespełna 50 tys. zł zgłoszone przez Stanisława Jamrożego. Tymczasem na przeszkodzie stanęły właśnie względy formalne m.in. wykorzystanie formularzy z 2017 roku, które były już nieaktualne.

Budżet alert

W ubiegłym tygodniu burmistrz Edward Maniura poinformował oficjalnie, że żaden z wniosków nie przeszedł weryfikacji pozytywnie.

– Zgodnie z przepisami wszystkie musiały zostać zdyskwalifikowane, ponieważ zawierały błędy organizacyjno – prawne, czyli natury formalnej – powiedział nam Edward Maniura.

Burmistrz zadeklarował jednak, że w związku z faktem, że pięć propozycji opiewa na kwotę znacznie niższą od 250 tys. zł, w najbliższych tygodniach zaproponuje radzie miejskiej wprowadzenie ich do budżetu.

– Najpóźniej w lutym zamierzam przedłożyć radnym projekt uchwały w tej sprawie. Jeśli wyrażą zgodę, inwestycje zaproponowane przez mieszkańców będą zrealizowane w 2019 roku, a sfinansujemy je np. z rezerwy budżetowej – poinformował DZ.

W przypadku budowy placu zabaw w dzielnicy Kokotek prawdopodobnie będzie jednak zmiana lokalizacji. Plac miałby powstać mniej więcej w połowie drogi między głównym skrzyżowaniem a parafią.

– To lokalizacja wskazana przez większość mieszkańców. Myślę, że definitywnie rozstrzygniemy sprawę na spotkaniu, które planujemy na początku przyszłego roku – podkreślił burmistrz.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie