MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Kałwak w książce "Niezapominajka (...)"., dzieli się swoimi bólem w wyniku gwałtów w dzieciństwie i procesem zdrowienia FOTO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
-Książka jest prawdziwa i bezkompromisowa; ból, gniew, bezsilność są w książce nagie, nieupiększone, ze zdartymi maskami, ale miłość i pragnienia są ubrane w poezję, ulotne, silne, czułe — tak komentuje ją Kinga Laura Plisko, autorka książek „Bóg daje znaki” i „Peonie od Boga”, szefowa portalu www.norway24.pl.
-Książka jest prawdziwa i bezkompromisowa; ból, gniew, bezsilność są w książce nagie, nieupiększone, ze zdartymi maskami, ale miłość i pragnienia są ubrane w poezję, ulotne, silne, czułe — tak komentuje ją Kinga Laura Plisko, autorka książek „Bóg daje znaki” i „Peonie od Boga”, szefowa portalu www.norway24.pl. Magdalena Kałwak
Magdalena Kałwak to rodowita sosnowiczanka, dziennikarka, pisarka, bibliotekarka, mieszkająca od wielu lat w Królestwie Norwegii. Jak mówi o sobie: - " jestem optymistka, kochająca muzykę, szczególnie śpiewanie". Niedawno podjęła bardzo odważną decyzję, zmierzyła się bólem i krzywdą, bezradnością i bezsilnością, wynikającymi ze zbrodni gwałtów w okresie dzieciństwa. Proces psychoterapii, który przeszła, proces oczyszczenia wewnętrznego i zmierzenia się z prawdą, przeniosła na debiut książkowy o tytule: "Niezapominajka, czyli o tym, o czym nie da się zapomnieć", łamiąc powszechny temat tabu. "Jest to zaproszenie do przeżycia razem ze mną moich traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. To podróż do najgłębiej skrywanych uczuć i emocji, bólu fizycznego i psychicznego, zmagań z kolejnymi diagnozami. -Ale to także danie nadziei osobom, które w dzieciństwie przeżyły koszmar gwałtów. To wywiad z psycholożką, Dorotą Marią Pietraszewską, która fachowo objaśnia Complex PTSD i sposoby na „ujarzmienie" traumy" - mówi Magdalena Kałwak. Zapytaliśmy autorkę o proces tworzenia książki. Zasięgnęliśmy opinii czytelniczki, a także psycholożki Doroty Marii Pietraszewskiej. Zobaczcie w galerii fragmenty książki oraz wysłuchajcie utworu, który powstał do niej.

-Czym są Twoje słowa zawarte w „Niezapominajce (...)”?

-Jest to zaproszenie do przeżycia razem ze mną moich traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. To podróż do najgłębiej skrywanych uczuć i emocji, bólu fizycznego i psychicznego, zmagań z kolejnymi diagnozami.-Ale to także danie nadziei osobom, które w dzieciństwie przeżyły koszmar gwałtów, a w życiu dorosłym nie dostały pomocy i wsparcia. To wskazówki dla opiekunów, jak ustrzec dzieci przed molestowaniem seksualnym, ale też jak sobie radzić, gdy taka krzywda już się zdarzyła. To pomysły, jak sobie radzić z koszmarem takich doświadczeń i nie zwariować.

To także wywiad z psycholożką Dorotą Marią Pietraszewską, ale nie tylko?

- Tak, Dorota Maria Pietraszewska fachowo objaśnia Complex PTSD i sposoby na „ujarzmienie" traumy. To opowiadanie biblioterapeutyczne z elementami twórczej wizualizacji, stworzone specjalnie dla ludzi z taką przeszłością.

Co zmotywowało Cię do wyjściu na przeciw w przekuciu popiołu na piękno?

-Książka to w końcu pokazanie czytelnikom, że po takiej tragedii da się żyć, mając przy sobie kochających i wspierających ludzi, a także przekuwając traumę w moc tworzenia nowego, lepszego świata dla siebie i bliskich! Mam nadzieję, że sięgniecie Państwo po moją lekturę, którą w wersji drukowanej (w miękkiej i twardej oprawie) oraz jako e-book można zamówić przez internet. Książkę już zaczęłam tłumaczyć na język norweski, a dodatkowo obecna już wersja polskojęzyczna pojawi się w Bibliotece Wielojęzykowej (Det flerspråklige bibliotek) w Oslo.

Tak komentuje książkę Dorota Maria Pietraszewska, psycholożka, z którą w książce, przeprowadzony jest wywiad.

-Kiedy Magdalena Kalwak (...) zaprosiła mnie do wywiadu do swojej książki, wiedziałam, że domyka się pewien etap naszej wspólnej drogi. "Niezapominajka, czyli o tym, o czym nie da się zapomnieć", to książka o kobiecie, którą uważam za bohaterkę psychicznych zmagań. 

-Pisanie tej książki pomogło Magdalenie ułożyć na linii czasu traumatyczne doświadczenia, które boleśnie zamykają nas w bezczasie i wcale nie chcą się poddać chronologii. Magdalena podzieliła się swoimi przerażającymi doświadczeniami, ułożyła je w historię, która przeszła do przeszłości.

-Teraz te doświadczenia, przekuwa w nowe, inne życie. Życie, w którym poznała wielką miłość, w którym stworzyła portal KulTur - Norge møter Polen, gdzie pięknie pisze o tym, co łączy Polskę i Norwegię.

-To prawda, że Magdalena nosi blizny, nie tylko po emocjonalnych bitwach, jednak przetrwała w obliczu różnych przeciwności. Bohatersko wyruszyła w nową drogę, gdzie pokazuje, że trzeba mieć odwagę, by spojrzeć w głąb siebie i poukładać się z przeszłością na swoich warunkach. Magdalena Kalwak - Kreatorka Słowa, dziękuję Ci raz jeszcze za zaufanie, jakim mnie obdarzyłaś, kiedy zaprosiłaś mnie do wspólnej drogi uporania się z demonami Twojej przeszłości".

Czytelnicy, którzy są już po lekturze, nie kryją "oczarowania" książką, która może być inspiracją do podróży ku wewnętrznej wolności.

-Niezwykle cenne są zawarte w książce wywiady z psychologiem. Terapia wyjścia z uwięzionego w bólu ciała porównana do procesu powstawania perły i uświadomienie, że opowiadanie o traumatycznych zdarzeniach z przeszłości jest straszne. Ale powtórzone po raz pięćdziesiąty przestaje nim być. To bardzo cenna książka dla tych, co zmagają się z podobnymi następstwami ale też bardzo ważna dla tych, którzy mają takie osoby w swoim otoczeniu. "Ujawniona historia traci moc tajemnicy, a tajemnica jest jednym z utknięcia w traumie seksualnej." To książka, po którą powinien sięgnąć każdy dorosły, by móc zauważyć i przeciwdziałać podobnym skutkom. Autorkę bardzo szanuję za decyzję o wydaniu książki - komentuje Bożena Czechowska, czytelniczka.

Książkę kupisz na: Niezapominajka Magdaleny Kałwak, a także na Empik Go i Legimi. Autorkę znajdziesz na FB: Magdalena Kałwak - Kreatorka Słowa i na stronie www: Magdalena Kalwak - Kreatorka Słowa. Jej dwujęzyczny portal kulturalno - podróżniczy to KulTur: KulTur - gdzie Norwegia spotyka się z Polską.

Do książki piękną muzykę napisał multiinstrumentalista mieszkający w Norwegii - Sebastian Szczepaniak/ Sebastian Michel Arcanum.

Projekt okładki do utworu Sopalski.photography  (Norwegia) powstał na podstawie obrazu namalowanego przez artystkę z Warszawy Karolinę Kacprzak, z mojego zdjęcia (fotografka Beata Lewicka/Fabryka Kadru z Dąbrowy Górniczej).

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni