Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek Kossaków w Górkach Wielkich zmienia właściciela. Nieruchomości przejmie Powiat Cieszyński

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Ruiny dworu zostały efektownie wyeksponowane, a wewnątrz dawnej posiadłości Kossaków znalazły się multimedialne urządzenia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruiny dworu zostały efektownie wyeksponowane, a wewnątrz dawnej posiadłości Kossaków znalazły się multimedialne urządzenia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Rada Powiatu Cieszyńskiego podjęła uchwałę intencyjną w sprawie przyjęcia darowizny – majątku Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Chodzi o Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej (Domek Ogrodnika), spichlerz oraz teren tzw. Nowego Parku.

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich (a właściwie Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków”), to wyjątkowe miejsce na Śląsku Cieszyńskim, które emanuje dziwnym spokojem. Miejsce, które warto odwiedzić choćby po to, by na chwilę odpocząć w cieniu historii, spacerując po wnętrzach efektownie odnowionego dworku, czy ścieżkami ogrodu, którymi przed laty przechadzali się słynni malarze z rodu Kossaków.

Dawna posiadłość malarzy i pisarki Zofii Kossak w ostatnich latach jest chętnie odwiedzana nie tylko przez turystów z Beskidów. Przyjeżdżają tu ludzie z całego Śląska i innych zakątków Polski. Przyciąga ich zawiła i intrygująca historia rodziny Kossaków i samo miejsce, które w ostatnim czasie stało się wyjątkowe w regionie.

Wszystko dlatego, że z pomocą unijnych funduszy ruiny spalonego w ostatnich dniach II wojny światowej dworu zostały efektownie wyeksponowane, a wewnątrz dawnej posiadłości Kossaków znalazły się multimedialne urządzenia, dzięki którym można posłuchać wspomnień Zofii Kossak i jej córki - Anny Bugnon-Rosset, obejrzeć zdjęcia oraz fototapety i eksponaty, związane z życiem i twórczością pisarki i jej rodziny.

W miniony wtorek 27 października cieszyńscy radni powiatowi podjęli uchwał intencyjną w sprawie przyjęcia darowizny stanowiącej majątek Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Chodzi o wspomniane Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, a także Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej (które już jest filia Muzeum Śląska Cieszyńskiego), a także spichlerz oraz teren tzw. Nowego Parku.

– Nadrzędnym celem przyjęcia darowizny jest ochrona dziedzictwa kulturowego związanego z postacią wybitnej pisarki Zofii Kossak oraz jej rodziny. Jest to szczególnie ważne w kontekście deklarowanego zakończenia działalności przez Fundację im. Zofii Kossak czytamy w przyjętej uchwale.

Zarząd powiatu zakłada, że darowane nieruchomości, po ich przejęciu będą zarządzane przez istniejącą w Górkach Wielkich filię Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Musisz to wiedzieć

Cieszyńskie starostwo już złożyło wniosek o dofinansowanie (z Rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego) utworzenia Instytucji Kultury „Centrum Edukacyjno-Kulturalne „U Kossaków” w Górkach Wielkich”.
Te pieniądze pozwolą na odtworzenie i rewitalizację spichlerza z XVIII w. oraz termomodernizację budynku muzeum Zofii Kossak, a także zabezpieczenie ruin dawnego dworu Kossaków i zagospodarowanie przyległego historycznego parku wraz z parkingiem.
– W ramach projektu docelowo utworzona zostanie nowa instytucja kultury, wyposażona w innowacyjny sprzęt muzealny służący do podniesienia atrakcyjności prezentowanej ekspozycji – tłumaczą w starostwie.

Fundacja im. Zofii Kossak posiada koncepcję architektoniczną adaptacji spichlerza wraz z zagospodarowaniem terenu, którą ma przekazać powiatowi.

- Chcemy przejąć te nieruchomości i myśleć dalej o rozwoju tego miejsca – przyznaje Janina Żagan, wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego. – Gmina Brenna zadeklarowała chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. To miejsce to miejsce cieszy się dobrą renomą - od wielu lat Fundacja im. Zofii Kossak prowadzi tam bardzo ambitny program. Chcemy utworzyć Centrum Kultury Wyższej, ponieważ takich miejsc w Polsce jest bardzo niewiele – dodaje Żagan.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty