Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Major Stanisław Turski ps. „Czarnocki” spoczął na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Uroczystości pogrzebowe, podczas których pożegnano majora Stanisława Turskiego pseudonim „Czarnocki” odbyły się w poniedziałek, 4 września 2023 roku w Gliwicach. Najpierw, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 10.00 została odprawiona Msza święta w intencji zmarłego, a następnie odprowadzono go na miejsce wiecznego spoczynku, czyli na Cmentarz Centralny.
Uroczystości pogrzebowe, podczas których pożegnano majora Stanisława Turskiego pseudonim „Czarnocki” odbyły się w poniedziałek, 4 września 2023 roku w Gliwicach. Najpierw, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 10.00 została odprawiona Msza święta w intencji zmarłego, a następnie odprowadzono go na miejsce wiecznego spoczynku, czyli na Cmentarz Centralny. Krzysztof Łojko/IPN
W poniedziałek, 4 września 2023 roku na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach odbył się pogrzeb majora Stanisława Turskiego pseudonim „Czarnocki”, który zmarł 31 sierpnia w wieku 94 lat. Jednego z ostatnich żyjących żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych i działacza Solidarności pożegnano z wielkimi honorami, a do uczestników uroczystości swój list skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Majora pożegnano oficjalnie w kościele i na cmentarzu w Gliwicach

Uroczystości pogrzebowe, podczas których pożegnano majora Stanisława Turskiego pseudonim „Czarnocki” odbyły się w poniedziałek, 4 września 2023 roku w Gliwicach. Najpierw, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 10.00 została odprawiona Msza święta w intencji zmarłego, a następnie odprowadzono go na miejsce wiecznego spoczynku, czyli na Cmentarz Centralny. Jednego z ostatnich żyjących żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz działacza Solidarności pożegnano z wielkimi honorami, a do uczestników uroczystości swój list skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Napisał tam między innymi, że major zawsze pozostawał w gotowości do pełnienia służby na rzecz ojczyzny oraz z wielkim oddaniem, do końca swoich dni pielęgnował wartości patriotyczne. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział między innymi rodzina i przyjaciele zmarłego, kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, a także przedstawiciele wojska, władz wojewódzkich, samorządowych oraz oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Polski bohater zmarł w ostatnim dniu sierpnia bieżącego roku

Major Stanisław Turski pseudonim „Czarnocki” zmarł 31 sierpnia 2023 roku w wieku 94 lat, a oficjalną informację o odejściu polskiego bohatera i patrioty podał w komunikacie oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że 31 sierpnia 2023 roku zmarł major Stanisław Turski pseudonim „Czarnocki”, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Warto przypomnieć, że major od 11 sierpnia 1944 do końca września 1944 roku służył w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych w oddziale kapitana „Stepa”, zaś w październiku 1944 roku został oddelegowany do placówki Narodowych Sił Zbrojnych w Wiślicy jako łącznik i kolporter prasy podziemnej. W 1945 roku wyjechał na Śląsk, gdzie do emerytury prowadził prywatny zakład krawiecki. Ponadto, od 1990 roku był członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Górnośląski, a także aktywnym działaczem kombatanckim oraz wybitnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Jako członek NSZZ „Solidarność” w latach 1981-1989 współpracował ze strukturami opozycji antykomunistycznej w Jastrzębiu-Zdroju i Gliwicach. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc w postaci paczek dla internowanych w Ośrodku Odosobnienia Zabrze-Zaborze oraz ich rodzin, a także udostępniał swoje mieszkanie na potrzeby zorganizowania punktu drukarskiego, w którym powielano ulotki i pisma podziemne. W 1989 roku zaangażował się w działania Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”, który prowadził lokalną kampanią wyborczą, poprzedzającą wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku.

Major Stanisław Turski pseudonim „Czarnocki” został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Pro Patria, Medalem Pro Bono Poloniae, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju czy Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera