MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maria Szcześniak nie żyje. Działaczka „Solidarności“ i autorka książki „Idź i zabij” spoczęła na cmentarzu w Chorzowie

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Maria Szcześniak
Maria Szcześniak wnet.fm
W wieku 55 lat zmarła Maria Szcześniak, działaczka „Solidarności”, dziennikarka oraz autorka książki „Idź i zabij”, poświęconej procesowi członków plutonu specjalnego ZOMO, którzy wzięli udział 16 grudnia 1981 roku w pacyfikacji kopalni „Wujek”. Maria Szcześniak spoczęła na cmentarzu w Chorzowie, przy ulicy Drzymały.

Nie żyje Maria Szcześniak. Dziennikarka i działaczka "Solidarności" zmarła w wieku 55 lat

16 czerwca w Chorzowie zmarła Maria Szcześniak. Dziennikarka, działaczka „Solidarności“, autorka książki „Idź i zabij”, poświęconej procesowi sądowemu zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek”, zmarła w wieku 55 lat. Msza św. w intencji śp. Marii Szcześniak została odprawiona 23 czerwca w kaplicy pw. św. Jadwigi na cmentarzu w Chorzowie, przy ul. Drzymały. Ceremonia pogrzebowa odbyła się na tamtejszym cmentarzu.

Maria Szcześniak zmarła 16 czerwca 2020 r. w szpitalu w Chorzowie. Po śmierci mamy 2000 roku zaczęła chorować. Jej stan zdrowia się pogarszał. W 2006 roku Maria Szcześniak zmuszona była przejść na rentę. Później, od 2005 roku, mieszkała wspólnie z ojcem w Domu Pomocy Społecznej im. K. Jaworka w Chorzowie.

Maria Szcześniak urodziła się 18 stycznia 1965 r. w Katowicach. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie. W latach 80-tych Maria Szcześniak studiowała dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tym czasie chorzowianka współpracowała z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. W 1989 roku została zatrudniona w biurze prasowym NSZZ „Solidarność“. Maria Szcześniak przez ponad rok pracowała w "Dzienniku Zachodnim"

Maria Szcześniak była także dziennikarką Biuletynu Informacyjnego, który był wydawany przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”, a później dziennikarką również Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego. Ponadto chorzowianka współpracowała także z Gazetą Górniczą.

W 1999 roku Maria Szcześniak wydała książkę „Idź i zabij”, poświęconej procesowi sądowemu zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. W książce znalazły się zapiski z samego procesu. Za tę ważną publikację, Maria Szcześniak, otrzymała dyplom Literackiej Nagrody Solidarności przez NSZZ „Solidarność” (Książka Roku 1999 w kategorii dokument) oraz Stowarzyszenia Literatów Polskich.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera