Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Spodek, rynek, os. Tysiąclecia, dworzec PKP, Superjednostka i tłumy katowiczan!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Piękne kadry, zobaczcie sami!
Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Piękne kadry, zobaczcie sami! fotopolska.eu
Zapraszamy na niezwykłą podróż do stolicy województwa śląskiego - Katowic - z przeszłości! Odkryjcie oblicze miasta z lat 70., 80. i 90. na unikalnych kolorowych zdjęciach. Każda fotografia to kawałek historii, który przeniesie Was w czasy PRL. Gotowi na fascynującą podróż w czasie? Sprawdźcie, jak wówczas wyglądał Spodek, rynek, największe sklepy w mieście, dworzec PKP i PKS i inne!

Katowice w latach 70., 80. i 90. Historia miasta i jego przemian w pigułce

Okres Polski Ludowej przyniósł wzrost rangi miasta jako ośrodka naukowego i kulturalnego, stającego się również centrum uniwersyteckim. Pierwszą dużą inwestycją powojennej historii Katowic było oddanie do użytku Pałacu Młodzieży 4 grudnia 1951 roku.

W 1968 roku zainaugurowano działalność Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym rektorem uczelni został prof. Kazimierz Popiołek. W 1971 roku przeniesiono do Katowic Śląską Akademię Medyczną.

Katowice na kolorowych zdjęciach w latach 70., 80. i 90. Zobaczcie!

W styczniu 1981 roku utworzono Muzeum Historii Katowic jako placówkę państwową, a 30 czerwca 1984 roku uchwalono zarządzenie w sprawie utworzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku doszło w Katowicach do strajków, m.in. w hucie "Baildon" oraz kopalniach "Staszic", "Wieczorek" i "Wujek".

16 grudnia 1981 roku w wyniku użycia broni w KWK "Wujek" przez ZOMO zginęło na miejscu siedmiu górników, a dwóch zmarło później w szpitalu.

20 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II odwiedził Katowice z pielgrzymką, spotykając się z wiernymi na lotnisku w Muchowcu. Na mszę świętą przybyło około 1,5 miliona osób.

Przełom lat 80. i 90. XX wieku przyniósł Katowicom wiele wyzwań, zarówno infrastrukturalnych i środowiskowych, jak i kulturalnych i tożsamościowych.

Nie przeocz

Po roku 1989, restrukturyzacja gospodarki i przewartościowanie w świadomości władz i mieszkańców stały się warunkami koniecznymi do zmian w rozwoju i funkcjonowaniu miasta. Jednocześnie podjęto działania mające na celu zadbanie o dziedzictwo Katowic, co znalazło wyraz m.in. w odsłonięciu pomników Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz pomnika poległych górników KWK "Wujek".

Po wyborach samorządowych w 1990 roku Jerzy Śmiałek został wybrany prezydentem miasta. Katowice stały się stolicą metropolii katowickiej 25 marca 1992 roku na mocy bulli papieża Jana Pawła II.

Po 1989 roku, w związku z nasyceniem przedsiębiorstw strategicznych dla państwa, prywatyzacja objęła przede wszystkim przemysł przetwórczy i usługi, w tym PSS "Społem".

Zlikwidowano lub ograniczono produkcję w zakładach, takich jak kopalnia "Katowice-Kleofas", Huta Metali Nieżelaznych "Szopienice" czy huty "Baildon" i "Ferrum". W 1996 roku utworzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Również szkolnictwo wyższe zaczęło intensywniej rozwijać się po 1989 roku. W 1993 roku powołano pierwszą niepubliczną uczelnię wyższą w mieście – Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania.

Katowice w PRL na zdjęciach. Spodek, rynek, os. Tysiąclecia, dworzec PKP i tłumy katowiczan!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera