Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe ptaki w polderze Buków! Trwa akcja m.in. Wód Polskich. Truchła ptaków pojawiły się też w rezerwacie Łężczok

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Polder w Bukowie ma być stałą obserwacją Wód Polskich.
Polder w Bukowie ma być stałą obserwacją Wód Polskich. arc./zdjęcie zajawkowe
Na terenie polderu w Bukowie (pow. wodzisławski), a także w rezerwacie Łężczok (pow. raciborski) natknięto się na przypadki martwego ptactwa. Odnaleziono w sumie kilkadziesiąt padniętych ptaków. Nie wiadomo, z jakiego powodu padły zwierzęta. Sprawę badają m.in. Wody Polskie, WIOŚ i Inspektorat Weterynarii.

Kilkadziesiąt ptaków padło w polderze Buków. Trwa akcja m.in. Wód Polskich

Jak na razie stwierdzono kilkadziesiąt egzemplarzy padłych ptaków i wygląda na to, że ta liczba wzrośnie, bo co jakiś czas odkrywane są kolejne truchła. W niewielkim Bukowie (pow. wodzisławski) na terenie tamtejszego polderu Buków odkryto przypadki martwego ptactwa.

O sprawie poinformowano Regionalny Zarząd Wód Polskich w Gliwicach. Ten z kolei zawiadomił kolejne służby. I tak bada ją: policja, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a także Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

- Do analizy zostały pobrane próby padłego ptactwa - informuje Linda Hofman, rzecznik prasowa gliwickiego RZGW, dodając, że martwe ptaki to rybitwy, a ich zbadaniem mają zająć się specjaliści weterynarii.

Próby wody z polderu w Bukowie pobrały z kolei Wody Polskie.

- Obecnie oczekujmy na ich wyniki - mówi Linda Hofman i dodaje, że równolegle prowadzona jest na miejscu obserwacja, a padła zwierzyna jest utylizowana.

Ptaki padły przez opryski na polach? Pod uwagę bierze się też ptasią grypę, bo truchła znaleziono na terenie rezerwatu Łężczok

Pytanie o to, z jakiej przyczyny padło ptactwo, pozostaje jak na razie bez odpowiedzi. Wprawdzie pojawiają się pewne teorie, ale są nie są one w żaden sposób potwierdzone. Nieoficjalnie mówi się, że ptaki mogły paść przez prowadzone na pobliskich polach opryski. Zwierzęta miały szukać na nich pożywienia i najzwyczajniej w świecie zjadły np. zatrute robaki.

Drugą z domniemanych przyczyn jest natomiast ptasia grypa. To teoria niewykluczona, a zarazem o tyle prawdopodobna, że polder w Bukowie nie jest jedynym miejscem, gdzie natknięto się na truchła ptaków.

Przypadki martwych zwierząt miały również zostać odkryte na terenie rezerwatu Łężczok (pow. raciborski).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera