Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej pomoże w walce z koronawirusem

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej
Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej Mat. pras. Politechniki Śląskiej
Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego to nowy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pomoże medykom walczącym z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy stworzyli ją wykorzystując model i prototyp przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA. Warto podkreślić, że to kolejny wynalazek, jaki powstał na gliwickiej uczelni w czasie epidemii koronawirusa z Wuhan. Niedawno naukowcy stworzyli specjalną bramę do odkażania dla personelu medycznego. Korzystają z niej już lekarze i personel medyczny ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej opracowano model i prototyp przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA, dzięki czemu może być wykorzystana jako maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane placówkom medycznym, a do produkcji włączają się pracownicy kolejnych wydziałów na uczelni.

Przedsięwzięcie na Politechnice Śląskiej zostało zainicjowane i obecnie jest koordynowane przez prof. Annę Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego. Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach nakład (prawie 800 sztuk) przejściówek, został przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Musisz to znać

– Staramy się reagować na aktualne i najpilniejsze potrzeby centrów medycznych, szpitali i ośrodków, przede wszystkim tych z naszego regionu. Oprócz druku elementów przyłbic, opracowaliśmy wersję przyłbicy, która nie wymaga druku i jej wytwarzanie jest szybsze. Różnym ośrodkom tylko z naszego wydziału przekazaliśmy blisko 2000 przyłbic, a pracują przecież również inne Wydziały – mówi prof. Anna Timofiejczuk.

- Wspólnie ze Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwicach opracowaliśmy też przejściówkę. To jest element, który pozwala na połączenie maski do nurkowania z filtrem HEPA. Uzyskuje się w ten sposób maskę ochronną, używaną przede wszystkim przez personel medyczny. Może być ona także używana przez osoby zakażone – dodaje.

Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej

Maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Nowy wyna...

– W laboratorium mamy drukarki pozwalające na wydruk z cieczy i m.in. z tworzywa sztucznego w postaci filamentu, czyli żyłki, która jest nawinięta na szpulę – wyjaśnia prof. Damian Gąsiorek. – Obecnie drukujemy przejściówki do masek. Taki element bez optymalizacji drukuje się ponad 4 godziny. Kilkadziesiąt sztuk to wydruk trwający ponad 48 godzin. Technologia druku 3D nadaje się więc do wytwarzania małych serii i pojedynczych egzemplarzy. My wykorzystujemy ją do drukowania niewielkiej serii, docelowo chcemy wykonać ok. 3000 takich elementów.

W pracach bierze udział wiele jednostek Politechniki Śląskiej. Z Wydziału Mechanicznego Technologicznego do produkcji przejściówek włączyli się również prof. Marek Wyleżoł, prof. Krzysztof Kalinowski, mgr inż. Sebastian Sławski, dr inż. Małgorzata John, dr inż. Wawrzyniec Panfil, mgr inż. Mateusz Wrazidło. Ponadto współpracują także prof. Piotr Czekalski i prof. Damian Grzechca z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, dr inż. Adam Mańka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej, prof. Tomasz Błachowicz z Instytutu Fizyki oraz dr inż. Tomasz Jaśniok z Wydziału Budownictwa.

Po przygotowaniu wydruku przejściówek do masek do nurkowania naukowcy rozpoczęli pracę nad kolejnym modelem przejściówek, pasującym do innego rodzaju masek.

Aktualne prace polegają na wydruku modelu przejściówki, która będzie pasowała do innego rodzaju maski. Pierwsza próba wykonania adaptera, którą podjął prof. Marek Wyleżoł z Wydziału Mechanicznego-Technologicznego, wypadła pomyślnie. Do prac włączyli się także dr inż. Adam Mańka (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej) mgr inż. Mateusz Wrazidło (Wydział Mechaniczny Technologiczny).

Dodajmy, że dzięki programowi "Politechnika przeciw epidemii" wszyscy zainteresowani niesieniem pomocy, mają możliwość finansowego wsparcia działań naukowców Politechniki Śląskiej przy tym i wielu innych rozwiązaniach zwalczania koronawirusa.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo