Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz tatuaż? To nie przeszkadza, byś został dawcą szpiku

Agata Markowicz
Mariusz Kapala/Polskapress
Wielu Polaków nie zgłasza się do bazy dawców szpiku, bo myślą, że tatuaż wyklucza ich z możliwości uratowania komuś życia. Nic bardziej mylnego! Tatuaż na ciele nie jest dyskwalifikujący przy zapisie do rejestru dawców

Tatuaż to wyraz indywidualizmu, podkreślenie naszego charakteru lub zobrazowanie rzeczy i wartości, z którymi się utożsamiamy. Jednocześnie jest pewnego rodzaju ingerencją w nasz organizm, polegającą na wprowadzeniu do skóry właściwej - pigmentu.
Czy zabieg ten może wykluczyć nas z zostania potencjalnym dawcą szpiku lub dawcą faktycznym? Oczywiście, że nie! To mit, który raz na zawsze trzeba obalić.

Masz tatuaż? To nie przeszkadza, by oddać szpik

Tatuaż na ciele nie przekreśla nas z bycia dawcą szpiku! Jeszcze jakiś czas temu, po zrobieniu tatuażu, potencjalni dawcy szpiku, figurujący w bazie Fundacji DKMS, musieli zgłaszać wykonanie tatuażu i na pewien czas byli blokowani w rejestrze, a ich dane nie były widoczne dla systemu. Oznaczało to, że przez ten czas nie mogli zostać dawcą faktycznym i oddać szpiku potrzebującemu pacjentowi. Procedura obowiązywała ze względu na bezpieczeństwo, które zarówno w kontekście biorcy, jak i dawcy - jest priorytetowe.

Kontakt z krwią stwarza ryzyko

Głównym powodem okresowego zablokowania potencjalnego dawcy szpiku był fakt, że podczas wykonywania tatuażu następuje kontakt z krwią, co niesie za sobą ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusami HBV, HCV (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C) i HIV, które mogłyby być przekazane - wraz z preparatem krwiotwórczych komórek macierzystych - biorcy. Po upływie bezpiecznego okresu - 6 miesięcy - podczas którego można było wykryć ewentualne zakażenie, dane potencjalnego dawcy były automatycznie odblokowywane.

"Kwarantanna" 4 miesiące po zrobieniu tatuażu

Obecnie procedury zmieniły się i nie ma potrzeby blokowania potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS na etapie rejestracji. Jednocześnie potencjalni dawcy nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu czy zabiegów takich, jak piercing i makijaż permanentny, ale powinni pamiętać o tym, kiedy były one wykonane. Tatuaż nie stanowi również problemu na etapie procedury CT- typizacji potwierdzającej, ale należy o nim poinformować koordynatora i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego posiadanie, podając datę wykonania. Wówczas Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może - w razie potrzeby - wykonać badania molekularne, sprawdzające obecność wirusa we krwi dawcy.
Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie „okienka serologicznego” - czyli 4 miesięcy od momentu zrobienia tatuażu. Jeśli tatuaż był wykonany wcześniej, niż 4 miesiące, to standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją ewentualne ryzyko.

Kto zarobił na OFE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo