MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udar i choroby serca przez krwawiące dziąsła? Chcesz mieć zdrowe serce? Wylecz zęby. Szczotkowanie może zapobiec migotaniu przedsionków

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chcesz mieć zdrowe serce? Dbaj o zęby – taki wniosek płynie z badania japońskich naukowców. Warto szczególnie dbać o dziąsła, ponieważ ich stan zapalny ułatwia bakteriom przedostanie się z jamy ustnej do krwioobiegu, co może sprzyjać migotaniu przedsionków – najczęściej występującemu zaburzeniu rytmu serca – informuje „Journal of the American Heart Association”.

Spis treści

Choroby dziąseł mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca

Migotanie przedsionków wiąże się z nieregularnym biciem serca i może zwiększać ryzyko udaru, a nawet niewydolności serca. W zaawansowanych przypadkach można je leczyć za pomocą ablacji cewnikowej – procedury, która w sposób kontrolowany niszczy uszkodzony obszar serca zakłócający jego obwody elektryczne. W ten sposób można skorygować nieregularne i nienormalnie szybkie tętno.

Kobieta trzyma się za serce, zęby pacjentki w czasie przeglądu dentystycznego
Prawdopodobieństwo nawrotu migotania przedsionków było o 61 proc. mniejsze w przypadku osób, u których choroba dziąseł była leczona po ablacji. victor69/123rf.com, ArtPhoto_studio/freepik.com

Zespół Shunsuke Miyauchi z Uniwersytetu w Hiroszimie (Japonia) wykazał, że choroby dziąseł mogą być czynnikiem ryzyka migotania przedsionków, zaś przeprowadzone po ablacji leczenie choroby dziąseł może zmniejszyć ryzyko nawrotu migotania.

Leczenie zębów zmniejsza ryzyko nawrotu migotania przedsionków

Do badania włączono 288 osób - wszystkie cierpiały na choroby dziąseł i przeszły ablację w celu leczenia migotania przedsionków. Spośród nich 97 otrzymało leczenie z powodu choroby dziąseł do trzech miesięcy później.

W okresie obserwacji (trwającym do dwóch lat) 24 proc. uczestników ponownie doświadczyło migotania przedsionków, ale prawdopodobieństwo jego wystąpienia było o 61 proc. mniejsze w przypadku osób, u których choroba dziąseł była leczona po ablacji.

Ryzyko ponownego wystąpienia migotania przedsionków było wyższe, jeśli choroba dziąseł była poważniejsza.

Chcesz mieć zdrowe serce? Szczotkuj i lecz zęby!

Naukowcy badali także poziom białek zapalnych we krwi uczestników przed poddaniem ich ablacji; był on podwyższony u osób z ciężką chorobą dziąseł. Według Miyauchiego wyższy poziom przeciwciał przeciwko bakteriom związanym z chorobami i krwawieniem dziąseł został również powiązany z częstszym występowaniem migotania przedsionków.

Autorzy zachęcają osoby cierpiące na migotanie przedsionków, aby w razie konieczności zgłosiły się na leczenie chorób dziąseł. Chorobom tym można zapobiec, szczotkując zęby pastą z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, codziennie nitkując zęby lub używając szczoteczek międzyzębowych oraz regularnie odwiedzając dentystę.

Omawiający wyniki badania eksperci zwracają uwagę, że było ono stosunkowo małe i obejmowało zaledwie 97 uczestników leczonych z powodu chorób dziąseł. Niemniej jednak, jak zaznaczyli, ustanawia ono podwaliny pod przyszłe badania w tej dziedzinie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Udar i choroby serca przez krwawiące dziąsła? Chcesz mieć zdrowe serce? Wylecz zęby. Szczotkowanie może zapobiec migotaniu przedsionków - Strona Zdrowia