Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Materace na wodzie jezior to ogromne zagrożenie. Nie pływajmy na nich - apelują ratownicy WOPR

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowscy ratownicy wodni strzegą z wody i lądu wypoczywających nad Pogorią III. Przestrzegają przed wypływaniem na wodę na materacachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowscy ratownicy wodni strzegą z wody i lądu wypoczywających nad Pogorią III. Przestrzegają przed wypływaniem na wodę na materacachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Pływanie na materacach na tafli jezior czy innych sztucznych zbiorników wodnych niesie ze sobą bardzo duże zagrożenie. Potwierdzeniem tego są wydarzenia z ostatnich dni, kiedy to nie udało się uratować życia 27-letniej kobiety, która spadła z materaca, wypoczywając na terenie jeziora Nakło-Chechło koło Tarnowskich Gór. Ratownicy wodni mówią wprost: materac nie powinien służyć do pływania!

Pływanie na materacu może być niebezpieczne

Sezon letni w pełni. Coraz częściej słyszymy o przypadkach, kiedy to ratownicy wodni niemal w ostatniej chwili ratują życie osób, które beztrosko zażywają nad wodą relaksu na materacach. Wypływają na nich często na głęboką wodę, a potem nagle okazuje się, że ze sprzętu zaczyna uchodzić powietrze lub też po prostu rozgrzana słońcem osoba traci orientację i wpada wprost do wody.

- Materace na wodzie to prawdziwa plaga i utrapienie. Od lat prosimy wszystkich, by nie korzystali w czasie wodnych rozrywek z materaców i egzekwujemy to na terenie zbiorników Pogoria. Materace mogą być używane do pływania, jeżeli jest to oczywiście dopuszczalne, tylko w basenach – podkreśla Andrzej Latosik, szef oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej.

Ratownicy wodni wskazują na wiele zagrożeń, które spowodowane są obecnością dmuchanych zabawek i materacy w wodzie. Przede wszystkim zasłaniają im przestrzeń w trakcie obserwacji tego, co dzieje się bezpośrednio w wodzie na wyznaczonym odcinku plaży, objętym dozorem odpowiednich służb ratunkowych.

- Często nie widzimy po prostu, czy ktoś, kto pływa lub bawi się w wodzie, nie potrzebuje nagle naszej pomocy. Co warto podkreślić w obecnych czasach materiały, z których wykonane są materace, wszelkie dmuchańce, typu flamingi, krokodyle, są coraz gorszej jakości. Co się z tym wiążę, bardzo często pękają, uchodzi z nich powietrze, a stąd już tylko krok do tragedii – podkreśla Andrzej Latosik.

Wiele interwencji WOPR-owców w tego typu sytuacjach

Dąbrowscy ratownicy wodni już wiele razy interweniowali w tego typu sytuacjach. - W ubiegłym roku mężczyzna zasnął na materacu, który został zniesiony na środek Pogorii III. Tam powietrze zaczęło uchodzić ze sprzętu pływającego i dotarliśmy z pomocą dosłownie w ostatniej chwili. W tym roku także mieliśmy podobne przypadki, ale na szczęście tym razem nieco bliżej brzegu. Jeszcze raz apelujemy, by nie wypływać na wodę na materacach i innych dmuchańcach – akcentuje szef dąbrowskich ratowników wodnych.

W trakcie akcji ratunkowej na jeziorze Nakło-Chechło udało się uratować 28-kobietę, która pływała na materacu wspólnie z 27-latką. Ta, pomimo szybkiej akcji ratunkowej, resuscytacji i odzyskaniu czynności życiowych na pewien czas, zmarła. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem LPR do szpitala w Sosnowcu.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera