Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne w Katowicach: Utrudnienia w ruchu drogowym w związku z wyścigiem kolarskim

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Na takiej trasie będą rywalizować 3 sierpnia kolarze w Katowicach
Na takiej trasie będą rywalizować 3 sierpnia kolarze w Katowicach fot. Tour de Pologne
3 sierpnia w Katowicach po raz kolejny zostanie rozegrany kolarski Tour de Pologne. Stolica Górnego Śląska już po raz 13. będzie miastem etapowym naszego narodowego wyścigu. Cykliści będą w tym roku rywalizować w jeździe indywidualnej na czas. Zobaczcie jakie utrudnienia w ruchu czekają w Katowicach mieszkańców i kierowców w związku z przejazdem kolarzy.

Tour de Pologne w Katowicach: Utrudnienia w ruchu drogowym

Tour de Pologne zawita do Katowic już po raz 13. 3 sierpnia w mieście rozegrany zostanie 6. etap tegorocznego wyścigu - jazda indywidualna na czas. Kolarze pojawią się w stolicy Górnego Śląska po raz pierwszy od 2021 roku.

- Tour de Pologne wraca do kalendarza imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Z jednej strony mieszkańcy Katowic mają możliwość zobaczenia w akcji najlepszych kolarzy z całego świata, a z drugiej strony mamy doskonałą okazję, by pokazać Katowice poza granicami kraju – bo transmisje zawodów kolarskich są chętnie oglądane na całym globie. W tym roku, na ulicach naszego miasta, ponownie czeka nas kolarska rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas, która odbędzie się 3 sierpnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku, podobnie jak miało to miejsce dwa lata temu, na ulicach Katowic odbędzie się jazda indywidualna na czas. 3 sierpnia kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta znajdzie się na wysokości Spodka, przy Al. Korfantego. Tegoroczna trasa ma 16,6 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty.

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach w związku z wyścigiem

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak również godzinami i terminami poszczególnych wyłączeń i objazdów.

– Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 3 sierpnia – mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

W dniu wyścigu, czyli 3 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 9.00 planowane jest zamknięcie takich ulic, jak:

 • Olimpijska,
 • Góreckiego,
 • Dobrowolskiego,
 • Dudy Gracza,
 • Warszawska,
 • Szkolna,
 • Moniuszki,
 • Korfantego,
 • aleja Roździeńskiego

.

Od godz. 10.30 dodatkowo zamknięte będą ulice
1 Maja,
Bagienna,
Magazynowa,
Szopienicka,
Gospodarcza,
Zofii Nałkowskiej,
Wyzwolenia,
Krawczyka,
Porcelanowa,
Trzech Stawów,
Francuska,
Damrota.

Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się przez ul. Szybowcową.

W godzinach 12-17 dojazd do Cmentarza Komunalnego będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 17.00.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • · Dojazd do tzw. Pierwszej Dzielnicy będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego ruchem wahadłowym
 • · na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
 • · na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
 • · umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
 • · zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
 • · dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
 • · zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław), dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
 • · dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
 • · zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
 • · zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4.30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22.30 Dodatkowo w godz. 10.00-20.30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Katowic w kierunku Brynowa.

Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu/tourdepologne.

W czasie wyścigu zmianom ulegają także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice.

Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w środę 2 sierpnia oraz w czwartek 3 sierpnia. W godz. 8.00-19.00 pod numerem 32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem. Na całej trasie wyścigu będą obecni także przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą odpowiadali na pytania związane z przebiegiem wydarzenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera