Matka Boska Szopienicka została Honorową Obywatelką Katowic...

  Matka Boska Szopienicka została Honorową Obywatelką Katowic WIDEO+ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jolanta Wadowska - Król otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic
  1/8
  przejdź do galerii

  Jolanta Wadowska - Król otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic ©Justyna Przybytek

  Jolanta Wadowska-Król, lekarz - pediatra, która w latach 70. uratowała setki dzieci przed ołowicą, dziś w trakcie uroczystej sesji katowickiej Rady Miasta otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic.
  Przez osiem lat dr Jolanta Wadowska-Król uratowała setki dzieci z Szopienic przed ołowicą. W 2015 roku za swoje dokonania została uhonorowana odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich "Za zasługi dla ochrony praw człowieka". Natomiast dziś otrzymała kolejne wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Katowic.

  - To wielkie wyróżnienie, czuje się zaszczycona i nie wiem, czy na nie zasłużyłam - mówiła, jak zwykle skromnie Jolanta Wadowska-Król.


  Uroczystość odbyła się w willi Goldsteinów. Lekarce dziękował i gratulował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  - Pani Jolanta to przykład bohatera naszych czasów. Człowieka, który bez względu na przeciwności losu tamtego systemu, postawił wszystko na jedną szalę: ratujemy dzieci, nieistotne są działania związane z karierą – komentował.

  Jolanta Wadowska-Król, w latach 70-tych ironicznie przez ówczesnych oficjeli była nazywana Matką Boską Szopienicką. Z czasem przydomek przylgnął do lekarki, ale wypowiadany był już nie z drwiną, a z ogromnym szacunkiem, jaki pani doktor zdobyła wśród mieszkańców Szopienic.

  Jej życie i praktyka w Szopienicach z powodzeniem mogłyby posłużyć za scenariusz filmowy. Gdyby nie katowiczanka tragiczny byłby los kilku tysięcy dzieci z katowickich Szopienic, które wychowywały się w cieniu kominów Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". Huty, która dawała ludziom pracę, ale przy okazji także choroby, cierpienie, nawet śmierć.

  Lekarka jako pierwsza odkryła ołowicę u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie szopienickiej huty. Przebadała w tajemnicy przed władzami – w latach 70-tych używanie słowa „ołowica” i wiązanie występowania choroby z produkcją zakładów przemysłowych było zakazane - około 5000 dzieci mieszkających w sąsiedztwie huty w trzy miesiące, większość z nich wysyłała na kilkumiesięczne pobyty w sanatorium. Doprowadziła także do przeprowadzenia całych rodzin ze znajdujących się w cieniu huty, na skażonej ziemi, familoków do nowo powstałych bloków oddalonych od trującego zakładu.

  Grożono jej, przeszkadzano, w końcu przekreślono szansę na karierę naukową, uniemożliwiając obronę pracy doktorskiej, a mimo to Wadowska-Król badań nie przerwała i nadal ratowała dzieci, a z czasem pomagała także rodzinom w walce o odszkodowania z powodu uszczerbku na zdrowiu.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Lekarka ratowała dzieci przed ołowicą. Zostanie Honorowym Obywatelem Katowic


  Dziś, jak przyznaje Jolanta Wadowska-Król, nie czuje żalu z powodu złamanej kariery. - To wszystko jest nieważne, ważne ile dzieci wyprowadziłam z choroby, ile udało się przed nią ochronić. To dla mnie wielka satysfakcja – mówi. Jak dodaje, mimo że nie prowadzi już praktyki lekarskiej, wciąż spotyka niektórych spośród swoich dawnych pacjentów. - Gdy jestem w Szopienicach, to ludzie się kłaniają, czyli chyba pamiętają jeszcze – dodaje.

  Tytuł Honorowego Obywatela Katowic otrzymali dotąd m.in. ksiądz Tadeusz Szuman, prof. Jerzy Buzek, arcybiskup Damian Zimoń, Kazimierz Kutz, Justyna Kowalczyk, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Natalia Piekarska – Poneta. Barbara Nowakowska z domu Galas, Jan Paweł II, Josef Byrtus, Michel Thiolliere, Norbert Burger, John Adelsparre oraz Szczepan Wesoły.

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo dla Pani Doktor!

  Katowiczanin. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Brawo dla Pani Doktor!Wspaniały człowiek,dziękujemy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cześć i chwała prawym ludziom

  doprawdy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pani doktór bez zdecydowanego wsparcia wojewody Ziętka skazana byłaby na niepowodzenie swoich działań. To ON znanymi tylko sobie metodami , chorym i najbardziej zagrożonym dzieciom załatwił...rozwiń całość

  Pani doktór bez zdecydowanego wsparcia wojewody Ziętka skazana byłaby na niepowodzenie swoich działań. To ON znanymi tylko sobie metodami , chorym i najbardziej zagrożonym dzieciom załatwił niezwłocznie mieszkania z dala od emisji ołowiu. Teraz w podziękowaniu za ten i tysiące podobnych działań ludzie typu homo sowietikus w zmodyfikowanej formie , chcą usunąć z publicznej pamięci postać tego szlachetnego, oddanego ogółowi społeczeństwa człowieka. BRAWO KRÓL, BRAWO ZIĘTEK . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To było bohaterstwo z jej strony. Dzięki

  cirano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Pamiyntom ta afera kero tak czerwonom hehe, władzom zatrzynsła. Myśleli, że gupi Ślonzok i jego dzieci, blaju sie nałyko i zamknie sie i tak - dla chwały ojczyzny- na zawsze.
  Pani Dr. Krol ruszyła...rozwiń całość

  Pamiyntom ta afera kero tak czerwonom hehe, władzom zatrzynsła. Myśleli, że gupi Ślonzok i jego dzieci, blaju sie nałyko i zamknie sie i tak - dla chwały ojczyzny- na zawsze.
  Pani Dr. Krol ruszyła tyn syf i czerwoni zajynli sie przinajmnij dziecmi. Do dorosłych było i tak za późno.
  Prawie kożdy mioł Blajkolik i aale we krwi, choć byli my odporniyjsi jak "gastarbajtery" ze wsizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim