Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Naucz się "mapować" swoje myśli. To pomoże w nauce [PORADNIK MATURALNY]

KD
materiały prywatne
Matura 2016: Przygotowanie do matury to prawdziwe przedsięwzięcie logistyczne. Nauczyciele zaznaczają, że powinno rozpocząć się już w ... gimnazjum i przebiegać systematycznie do samego egzaminu. Ręka w górę, jeśli znajdzie się uczeń, któremu to się udało. Poprosiliśmy Ewę Bensz, doświadczoną pedagog i trenerkę technik pamięciowych z firmy Lucky Mind, by podpowiedziała jak ogarnąć ogrom materiału. Zapewnia, że segregator, kilka flamastrów i kartek papieru sprawić, aby wiedza w sposób usystematyzowany została w głowie na dłużej.

Matura 2016:

- Jeśli czytamy ciekawą historię beletrystyczną jest szansa, że potrafimy w kilku zdaniach zarysować fabułę po kilku tygodniach, lub nawet po kilku miesiącach. Problem pojawi się, gdy musimy zapamiętać treść całych rozdziałów podręcznika lub nieskończone ilości stron notatek, które w żaden sposób nie stanowią dla nas atrakcyjnego materiału - komentuje Bensz. Z badań wynika, że średnio po miesiącu pamiętamy jedynie do 15 proc. początkowej wiedzy, jaką uzyskaliśmy, czytając. Zakładając, że przeciętne zrozumienie tekstu waha się od 50 proc. do maksymalnie 80 proc., to wyniki nie napawają optymizmem.

System zbierania danych

Jak wyjaśnia pani pedagog, przygotowanie do nauki, a raczej – przyjmowania i rejestrowania informacji powinno rozpoczynać się poprzez porządną analizę tekstu i przygotowanie planu – jak w dobrze funkcjonującej organizacji.

Matura 2016

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE

- Nasz mózg też jest taką organizacją – bardzo skomplikowanym organem, który posiada mnóstwo połączeń, funkcji, ale również swoich kaprysów i słabości – mówi Bensz. - Usystematyzowanie materiałów pomaga tak samo, jak firmie pomaga zarządzanie projektem. W nauce, zamiast projektów możemy zastosować mapy myśli - uzupełnia.

Mapa w Twojej głowie

W osiągnięciu zamierzonego celu przyda się mapa myśli. Inaczej nazywane notatkami nielinearnymi. Na czym polega ich przewaga?

ARKUSZE PYTAŃ PRÓBNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO
- Tworzymy notatki na białej czystej kartce, budując kolejne myśli tak, jak rozrasta się drzewo, tak jak rozrastają się kolejne linie metra. Zasada jest jedna: minimum treści, maximum skojarzeń za pomocą obrazów. Dlaczego? Ponieważ podczas nauki i powtórki materiału tracimy mnóstwo czasu na czytanie tego samego, przyjmując równocześnie mnóstwo informacji, które nie są nam potrzebne. Natomiast w mapie myśli notujemy to, co najważniejsze, opierając się na naszych własnych skojarzeniach - wyjaśnia trenerka. - Dzięki temu, powtarzając materiał po kilku dniach i tygodniach, nie musimy wracać do książki. Wystarczy spojrzenie na naszą mapę, aby przypomnieć sobie np. daty najważniejszych bitew, skutki II Wojny Światowej czy skomplikowane wzory chemiczne – dodaje.

Jak zaznacza, sukces map myśli opiera się na procesie percepcji naszego mózgu – obrazy są dla nas o wiele bardziej atrakcyjne, pamiętamy je wyraźniej i przede wszystkim – szybciej. Poprzez skojarzenia obrazowe tworzymy notatki swoim własnym torem – czyli takim, który jest zgodny z naszym sposobem myślenia i kojarzenia.

- Sposobów na sprawnie działającą bazę z mapami myśli jest sporo. Wszystko zależy od tego, czy na co dzień lubimy korzystać z prostych narzędzi, czyli kartki i długopisy, czy wolimy programy online. Zasada zawsze jest jedna: każda mapa „rośnie” wraz z zakresem przetwarzanego materiału - podsumowuje Bensz.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!