Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 w Jastrzębiu-Zdroju: Uczniowie ZS nr 6 zmagają się z matematyką

Piotr Chrobok
W drugim dniu matury, uczniowie zmagali się z arkuszem z matematyki.
W drugim dniu matury, uczniowie zmagali się z arkuszem z matematyki. Piotr Chrobok
Maturalny maraton trwa w najlepsze. W drugim dniu egzaminów dojrzałości abiturienci mieli do rozwiązania arkusz z matematyki. Jakie nastroje przed bojem z królową nauk mieli uczniowie jastrzębskiego ZS nr 6? Zobaczcie zdjęcia!

Matura 2020 w Jastrzębiu-Zdroju. Dziś egzamin z matematyki

Cyrkiel, linijka i prosty kalkulator, a dodatkowo na każdym stoliku zestaw wybranych wzorów zapewniony przez szkołę – to znak, że maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki. Dziś (9 czerwca) w ZS nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju z królową nauk zmierzyło się ponad dwustu uczniów.

Dzień po egzaminie z języka polskiego, na tegorocznych maturzystów czekała zmora humanistów – matematyka. Od lat, co potwierdzają pomaturalne statystyki przygotowywane przez CKE to właśnie z tego przedmiotu zdawalność jest najniższa. W drugim dniu matur jak ryba w wodzie mogli za to poczuć się ścisłowcy, którzy po przeprawie z językiem polskim wreszcie dostali do rąk arkusz z ulubionej dziedziny.

Ogromna ilość przestudiowanych arkuszy z lat poprzednich oraz zdaniem uczniów odpowiednie przygotowanie przez nauczycieli sprawiła jednak, że w jastrzębskim ZS nr 6 nawet maturzyści z klas o profilu humanistycznym przed egzaminem z matematyki nie mają obaw.

- Większość z nas zapoznała się z maturą z lat poprzednich. Matematyka ma to do siebie, że występują w niej pewne schematy i trzeba je po prostu opanować – przyznaje Aleksandra Kukla, dodając, że nauczyciele matematyki zrobili wszystko, żeby przygotować ich jak najlepiej. - Mimo wszystko zawsze trzeba dać coś od siebie, bez własnego wkładu pracy, trud nauczycieli poszedłby na marne – dodaje tegoroczna maturzystka.

Z ogromnym spokojem do dzisiejszej matury z racji trzech lat spędzonych w klasie matematycznej podchodzi za to inna uczennica, Roksana Fornalik. Jak sama twierdzi podstawowa matura z matematyki nie powinna być problemem. Schody mogą pojawić się przy rozszerzeniu.

- Egzaminu na poziomie podstawowym z racji nauki w klasie o profilu matematycznym obawiam się w mniejszym stopniu niż osoby, które nie miały z nią tyle do czynienia – mówi uczennica. - Starałam się dobrze przygotować rozwiązałam wszystkie dostępne matury z lat ubiegłych i testy, które podsyłała nam pani nauczycielka – tłumaczy Roksana Fornalik.

Musisz to wiedzieć

Podstawowy egzamin maturalny z matematyki był drugim, a zarazem przedostatnim obowiązkowym dla uczniów. Jutro czeka ich jeszcze potyczka z językiem obcym nowożytnym (maturzyści w zdecydowanej większości wybierają angielski, choć zdarzają się wyjątki). Każdy ze zdających będzie musiał także zmierzyć się z co najmniej jednym egzaminem na poziomie rozszerzonym. Decyzją ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego nie odbędą się natomiast egzaminy ustne.

Egzamin maturalny w dobie koronawirusa

Matura 2020 bez wątpienia jest inna niż wszystkie egzaminy dojrzałości z poprzednich lat. Egzamin w dobie pandemii koronawirusa wiąże się z nową normalnością, obejmującą restrykcje sanitarne.

Do matury podejść mogą tylko osoby zdrowe, uczniowie objęci kwarantanną napiszą egzamin dojrzałości w kolejnym terminie. Ponadto, maturzyści, którzy mogą przystąpić do egzaminu, czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej odległości (1,5 metra). Czeka ich również obowiązkowa dezynfekcja bakteriobójczym płynem.

Czy rygor sanitarny między innymi w postaci maseczek przeszkadza uczniom? Z ich opinii wynika, że nie. Maturzyści nie boją się również ewentualnego zakażenia.

- W drugim dniu matur jesteśmy już obeznani z panującymi zasadami. Wczoraj pojawił się stres związany z niewiedzą dotyczącą kwestii użycia maseczek – mówią uczniowie. - Zakażenia się nie boimy – dodają.

To jest zabawne

Matura to wielkie przeżycie nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Jak wyjaśniają ci zatrudnieni w jastrzębskim ZS nr 6 ich największe obawy dotyczą stresu wśród uczniów.

- Mamy takie sygnały, że niektórzy zapomnieli podstawowych zagadnień. Niestety, w tym roku stres związany z maturą potęgowany jest zaistniałą sytuacją z wirusem – tłumaczą nauczyciele.

W Jastrzębiu-Zdroju do matury w 2020 roku podeszło w sumie 695 uczniów. W województwie śląskim do egzaminu miało przystąpić łącznie 36 tys. 923 absolwentów z 557 szkół średnich. Z kolei, w całej Polsce liczba zdających wynosi ponad 278 tysięcy. Tegoroczne matury potrwają do 29 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera