Mecz Polska – Czechy 3:1. Gramy bez gwiazd [GDZIE OGLĄDAĆ, RELACJA LIVE, TRANSMISJA TV]

Rafał Musioł, Andrzej Czekaj, Jacek Sroka
Kibice dopingują reprezentację Polski
Kibice dopingują reprezentację Polski Szymon starnawski / polska press
Polska - Czechy TRANSMISJA NA ŻYWO + RELACJA Piłkarska reprezentacja Polski grała we Wrocławiu w meczu towarzyskim z Czechami. Polacy po piątkowym zwycięstwie z Islandią zagrali w zmienionym składzie bez najwiekszych gwiazd. Ale i tak odnieśliśmy zwycięstwo 3:1.

W czerwcu 2012 roku na Stadionie Miejskim graliśmy z Czechami ostatni grupowy mecz w finałach ME. Porażka 0:1 sprawiła, że to nie biało-czerwoni, a nasi południowi sąsiedzi awansowali do ćwierćfinału, a trener Franciszek Smuda stracił pracę w reprezentacji. We wtorek wzięliśmy w końcu rewanż, choć stawka spotkania była zupełnie inna.

Początek w wykonaniu biało-czerwonych grających bez oszczędzanych przez trenera i odesłanych do domów Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka i Łukasza Fabiańskiego oraz kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego, był imponujący. W ciągu niespełna kwadransa zdobyliśmy dwa gole. Już w 3 minucie po przechwycie i dobrym dośrodkowaniu Bartosza Kapustki na listę strzelców wpisał się Arkadiusz Milik. Była to 10 bramka wychowanka Rozwoju Katowice w kadrze. Biorący udział w tej akcji młodzi Polacy mieli w sumie niewiele więcej lat niż strzegący po raz 118 czeskiej bramki Petr Cech. Później piłkę do siatki głową skierował pochodzący z Żywca Tomasz Jodłowiec, a Milik tym razem zaliczył asystę popisując się precyzyjną centrą z rzutu rożnego.

Niestety, po dobrym kwadransie oddaliśmy inicjatywę Czechom wśród których wyróżniał się Kamil Vacek. 28-letni pomocnik do reprezentacji naszych południowych sąsiadów wrócił po pięciu latach przerwy dzięki dobrym występom w Piaście. W piątkowym spotkaniu z Serbią wszedł na boisko w 86 minucie, a wczoraj po raz pierwszy od czerwca 2011 roku zagrał w pierwszym składzie czeskiej kadry. Za swojego podopiecznego z trybun wrocławskiego stadionu kciuki ściskał trener gliwiczan Ra-doslav Latal, który chciałby bardzo, aby Vacek wywalczył sobie miejsce w składzie na Euro 2016. Kilka zagrań piłkarza Piasta było naprawdę wysokiej klasy i Vacek na pewno przybliżył się wczoraj do wyjazdu na turniej do Francji.

Czesi jeszcze przed przerwą strzelili kontaktową bramkę po fatalnym zagraniu Jodłowca i pięknym uderzeniu Ladis-lava Krejciego zza linii pola karnego. Po zmianie stron szansę na wyrównanie miał bardzo aktywny napastnik Milan Skoda.

Groźniejsze okazały się jednak kontry Polaków. Pierwszej po szarży Karola Linetty’ego nie wykorzystał Milik. Przy kolejnej, gdy napastnika Ajaksu Amsterdam dokładnym podaniem obsłużył Krzysztof Mączyński, ten już nie kombinował i zamiast strzelać wyłożył piłę Kamilowi Grosickiemu, a ten dopełnił formalności kierując piłkę do pustej bramki.

Po tym golu grający na co dzień we francuskim Rennes „Grosik” zdjął koszulkę, by zaprezentować kibicom znajdujący się pod spodem T-shirt z wieżą Eiffla i angielskim napisem „Módlmy się za Paryż”. Nie był to jedyny moment, w którym piłkarze pamiętali o tragedii we Francji. Obydwie drużyny zagrały we Wrocławiu z czarnymi opaskami na rękawach, a przed meczem minutą ciszy uczcili pamięć ofiar terrorystycznych zamachów w Paryżu.

Polska - Czechy 3:1 (2:1)

Bramki 1:0 Arkadiusz Milik (3-głową), 2:0 Tomasz Jodłowiec (12-głową), 2:1 Ladislav Krejci (41), 3:1 Kamil Grosicki (70)

Polska Boruc - JędrzejczykI, Glik (46. Cionek), Pazdan (87. Dawidowicz), Rybus -Grosicki I(73. Peszko), Jodłowiec (78. Borysiuk), Mączyński, Linetty (77. Mila), Kapustka (85. Sobiech) - Milik. Trener: Adam Nawałka

Czechy
Cech - Kalas (76. Pudil), SuchyI, Prochazka, Bartosak (76. Kaderabek) - Zahustel (58. Skalak), Vacek, Plasil, Pospisil, Krejci (58. Sural) - Skoda (67. Necid). Trener: Pavel Vrba.

Sędziował Sandor Ando-Szabo (Węgry)
Widzów 40.793

MECZ POLSKA - CZECHY TRANSMISJA + RELACJA NA ŻYWO

22.38. Tymczasem stawkę na Euro 2016 uzupełniają Szwedzi po 2:2 w Danii (pierwszy mecz 2:1) i Ukraińcy, którzy zremisowali na Słowenii 1:1 po golu w 97 minucie, ale w pierwszym spotkaniu triumfowali 2:0.

90+3 minuta. Wygrywamy z Czechami 3:1 dzięki golom Arkadiusza Milika w 3 minucie, Tomasza Jodłowca w 12 i Kamila Grosickiego w 70. Dla Czechów trafił Ladislav Krejci w 41.

90+3 - akcja dwójkowa Mila - Milik kończy się rzutem rożnym dla Polaków. Czesi wybijają piłkę. To już chyba koniec...

90+2 - Mariusz Stępiński z Ruchu chyba się debiutu nie doczeka...

90 minuta - we Wrocławiu sędzia dolicza trzy minuty.

89 minuta - a w barażach o Euro 2016 Dania - Szwecja 1:2 (dwumecz: 2:4), Słowenia - Ukraina 1:0 (1:2). Do końca po dwie minuty plus czas doliczany przez sędziów.

88 minuta - Polacy w ataku. Rzut rożny, wykonuje go oczywiście Mila. Piąstkowanie Cecha.

86 minuta. Schodzi Pazdan, wchodzi Paweł Dawidowicz.

85 minuta - żółta kartka dla Suchego po faulu na Peszce. Rzut wolny tuż sprzed narożnika pola karnego. Mila sprytnie kopie \w pole karne, Sobiech zamiast strzelać na 5 metrze przepuszcza piłkę. To powinien być gol

83 minuta - Sobiech wchodzi za Kapustkę. Na trybunach kibice akurat śpiewają hymn. Czesi też zmieniają: schodzi Pospisil wchodzi Darida.

82 minuta - Polacy mają ochotę na jeszcze jednego gola. Sędzia chyba się myli przerywając bramkową akcję ze względu na spalonego.

79 minuta - Ibrahimović strzela drugiego gola dla Szwecji, która prowadzi w Danii 2:0 i może być pewna awansu na Euro 2016. Ważą się losy Słoweńców i Ukraińców. Prowadzą ci pierwsi 1:0, a do odrobienia mają 0:2 z pierwszego spotkania.

77 minuta - za Linettyego wchodzi owacyjnie witany Sebastian Mila, a za Jodłowca Ariel Borysiuk.

76 minuta - zmiany w zespole Czech. Tym razem bocznych obrońców: Za Kalasa Pudil, a za debiutanta Bartosaka Kaderabek.

75 minuta. Wszystko wskazuje na to, że Adam Nawałka wygra swój pierwszy mecz we Wrocławiu. Dotychczas ani w klubach, ani w kadrze taka sztuka mu się nie udała.

72 minuta - za Grosickiego wchodzi Peszko. Spiker do nazwiska Grosickiego dodaje przydomek "Turbo".

70 minuta - rzut rożny dla Czechów, Jodłowiec wybija piłkę i Polacy wychodzą w trójkę: Mączyński, Milik, Grosicki. W takiej też kolejności wędruje piłka i ten ostatni w sytuacji trzech na Petera Cecha trafia do siatki. A potem pokazuje koszulkę z napisem po angielsku "Modlimy się za Paryż". Dostaje żółtą kartkę.

70 minuta - 3:1! GOOOL! Kamil Grosicki!

68 minuta - akcja Polaków w stylu rugby. Krótkimi podaniami w trójkę błyskawicznie wdzierają się w pole karne, ale czescy obrońcy w ostatniej chwili ich blokują.

66 minuta - za Skodę wchodzi Necid.

65 minuta - mogło być 2:2. Strzał Skody z 14 metrów mija jednak słupek.

63 minuta - tymczasem niemieckie władze dementują informację, że przed meczem Niemcy - Holandia znaleziono ładunki wybuchowe. Mówią o ostrzeżeniu otrzymanym zza granicy i podkreślają, że spotkanie zostało odwołane słusznie.

62 minuta - podobnie jak w pierwszej połowie znów zapał Polaków osłabł po kwadransie. Czesi przechodzą do natarcia.

60 minuta - Grosicki show. Przed wykonaniem rzutu rożnego podnosi biało-czerwony szalik rzucony z trybun. Całuje go i podnosi nad głowę. Na widowni euforia.

57 minuta - podwójna zmiana skrzydłowych Czechów. Za Zahustela Skalak z Krejciego Sural.

56 minuta - zderzenie Rybusa i Zahustela. Wyglądało groźnie, na szczęście bez konsekwencji.

55 minuta - Czesi w słupek, ale spokojnie, był spalony.

52 minuta - biało-czerwoni odebrali Czechom inicjatywę. Przed szansą na trzeciego gola w trzecim meczu stanął Kapustka, ale Cech pokazał klasę, choć nie bez problemów.

50 minuta - mecz we Wrocławiu ogląda z trybun 40.793 widzów.

48 minuta - Polacy chcą powtórzyć pierwszą połowę. Milik uderza nożycami, ale piłka jest zbyt szybka.

46 minuta - rozpoczynamy drugą połowę. W jedenastce jedna zmiana: Cionek wchodzi za Glika.

45 minuta + 1. Po pierwszej połowie prowadziny 2:1. Gole strzelali Arkadiusz Milik (3) i Tomasz Jodłowiec (12) dla gospodarzy oraz Ladislav Krejci (40) dla gości. Zapraszamy do śledzenia relacji po przerwie.

45 minuta - akcja Krejciego ze Skodą. Wchodzą w pole karne, sytuację ratuje przytomny wybieg Boruca, który zgarnia im piłkę spod nóg.

44 minuta - do pierwszej połowy sędzia dolicza minutę.

42 minuta - po początkowej dominacji Polaków nie ma już śladu. Jesteśmy zepchnięci do obrony.

40 minuta - asystę przy przepięknym golu Czecha, który kropnął z woleja piłkę odbitą po koźle, zalicza Tomasz Jodłowiec.

40 minuta - 2:1. Gol Ladislava Krejciego.

39 minuta - Polacy znów w komplecie. Jędrzejczyk znów fauluje Lukasa Bartosaka na połowie Czechów. Zółta kartka dla winowajcy.

38 minuta - Pospisil płasko dośrodkowuje w pole karne, piłka toczy się wzdłuż bramki, aż wybija ją Rybus. Glik szyty przy linii bocznej.

37 minuta - Vaclav Prohazka przypadkowo uderza łokciem w łuk brwiowy Kamila Glika. Stoper krwawi, potrzebna jest pomoc lekarzy.

37 minuta - sytuację po wrzutce wyjaśnia... Milik. Polacy ruszają z kontrą, ale szybko tracą piłkę.

36 minuta - faul Artura Jędrzejczyka na Jaroslavie Plasilu. Rzut wolny dla Czechów z boku pola karnego.

35 minuta - Polacy czekają na kontry. Brakuje jednak dokładności.

33 minuta - świetna wrzutka Vacka na punkt rzutu karnego, na szczęście Zahustel nie sięgnął piłki. Czesi w ataku.

30 minuta - zastój polskiej reprezentacji. Czesi zaczynają osiągać przewagę na boisku. Na tablicy wyników 2:0 dla Polaków.

27 minuta - ależ groźnie pod bramką Boruca. Ondrej Zahustel rzuca się szczupakiem, strzela głową potężnie, ale niecelnie.

26 minuta - Kamil Vacek coraz częściej przejmuje ciężar rozgrywania piłki.

24 minuta - Czesi nabrali animuszu, ale obrońcy chyba wrócili na właściwy poziom koncentracji.

22 minuta - pierwsza groźniejsza akcja Czechów, Kapustka przegrywa pojedynek główkowa i Milan Skoda z bliska strzela upadając nożycami. Obok bramki, w której stoi Artur Boruc.

19 minuta - dominacja biało-czerwonych nie podlega dyskusji. Polacy grają swobodnie i... sprytnie. Zaskakują rozwiązaniami w rozegraniu piłki.

17 minuta - tymczasem z Hanoweru docierają coraz gorsze wieści. - Terroryści planowali atak na stadionie i obok niego - informuje niemiecka policja.

15 minuta - Polacy grają znakomicie. Nie tylko w ataku, ale i w pozostałych formacjach.

12 minuta - kolejna świetna akcja Polaków i rzut rożny. Dośrodkowanie Milika, "zastawa" Pazdana i główka z bliska Jodłowca. Petr Cech znów bezradny.

12 minuta - 2:0!!!!!! Tomasz Jodłowiec!!!!

10 minuta - gdy już goście docierają pod nasze pole karne odpierają ich Kamil Glik z Michałem Pazdanem.

7 minuta - Czesi w wyraźnym szoku. Mają problem, by składnie przejść z piłką przez środek boiska.

4 minuta - Kapustka w trzech meczach w reprezentacji strzelił dwa gole i zaliczył dwie asysty. Wygląda na to, że piłkarz Cracovii wyrasta na największe reprezentacyjne odkrycie Adama Nawałki.

3 minuta - lewą stroną pomknął Bartosz Kapustka i dośrodkował w pole karne idealnie na głowę Milika. Prowadzimy!

3 minuta - GOOOOOL!!!!! Arkadiusz Milik!!!!!

1 minuta - Polacy dziś na biało, Czesi na czerwono.

20.46. Mecz rozpoczęty.

20.45. We Wrocławiu minuta ciszy ku czci pomordowanych w zamachu w Paryżu.

20.45. Spotkaniu towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa. Tymczasem z Hanoweru napłynęła informacja, że towarzyski mecz Niemcy - Holandia został odwołany ponieważ pod stadionem odkryto furgonetkę wypełnioną materiałami wybuchowymi.

20.43. Czas na hymny.

20.42. Piłkarze obu drużyn już na murawie.

20.39. Z kolei Bartosz Kapustka, który strzelał gole w dwóch pierwszych występach w kadrze, znalazł się w kręgu zainteresowań Borussii Dortmund i Juventusu Turyn.

20.37. Świetne wyniki ekipy Nawałki sprawiły, że cena polskich piłkarzy idzie w górę. Niemieckie media twierdzą, że VFB Stuttgart jest skłonny wyłożyć 9 milionów euro za Kamila Glika. Gdyby stoper biało-czerwonych zdecydował się opuścić Torino stałby się bohaterem najdroższego transferu zawodnika znad Wisły.

20.35. Ten mecz ma dać odpowiedź na pytanie o siłę reprezentacji w przypadku, gdyby zabrakło - z powodu kartek lub, odpukać, kontuzji Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka. Ta kwestia wydaje się jednak mało przekonująca dla części kibiców, którzy grożą pozwami o zwrot kosztów zakupionych biletów ponieważ nie zobaczą na żywo największych gwiazd zespołu Adama Nawałki.

20.33. W zespole gości w podstawowym składzie znalazł się Kamil Vacek z Piasta Gliwice. Spikerem jest Andrzej Sługocki, na co dzień również pracujący w klubie lidera ekstraklasy.

20.30. Jedenastka Czechów: Cech - Kalas, Suchy, Prochazka, Bartosak - Zahustel, Vacek, Plasil, Pospisil, Krejci - Skoda.

20.30. Polska wystąpi w zestawieniu: Boruc - Jędrzejczyk, Glik, Pazdan, Rybus - Jodłowiec, Mączyński - Grosicki, Linetty, Kapustka - Milik.

20.30. Znamy już składy obu drużyn.

Biało-czerwoni kontynuują zwycięską serię. Po tym, jak zaliczyli udany start w eliminacjach Euro 2016 zakończony awansem na francuski turniej, miesiąc później pokonali innego uczestnika tej imprezy – reprezentację Islandii. Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze.

Wynik otworzyli co prawda goście, ale zespół nie podłamał się i odrobił straty. Zrobił to w drugiej połowie. Ciężar za zdobywanie bramek wzięli na siebie Kamil Grosicki, Bartosz Kapustka i dwukrotnie kapitan reprezentacji Polski – Robert Lewandowski. Tym samym Polacy nadal są niepokonani w starciach z Islandią. Teraz Polacy przygotowują się do wtorkowego meczu z Czechami.

- To wprawdzie tylko towarzyski mecz, ale między naszymi drużynami narodowymi jest duża rywalizacja, a to spotkanie będzie ważną częścią przygotowań dla obu ekip do mistrzostw Europy 2016 – mówi Robert Lewandowski.

Kapitana reprezentacji Polski zabraknie w najbliższym meczu (dostał możliwość odpoczynku po zwycięskim 4:2 meczu z Islandią).

Dla Polaków mecz z Czechami będzie kolejnym ważnym sprawdzianem przed Euro. Nasi południowi sąsiedzi potwierdzili podczas tych eliminacji, że są groźnym rywalem. Czesi wygrali grupę A z dorobkiem 22. punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że zespół prowadzony przez Pavla Vrbę w trakcie spotkań grupowych poniósł tylko dwie porażki (z Islandią i Turcją).

POLSKA - CZECHY SKŁADY
Największymi gwiazdami reprezentacji Czech są Petr Cech i Tomas Rosicky(nie zagra przeciwko Polsce). Bardzo ceniony jest także trener Pavel Vrba. Selekcjoner, który pełni swoją funkcję od grudnia 2013 roku, wcześniej dał się poznać ze znakomitej pracy w Viktorii Pilzno (dwa razy w ciągu trzech sezonów wprowadził ją do Ligi Mistrzów). Wtorkowy mecz może być szczególny dla Petra Cecha, który – w przypadku występu – zagra w barwach narodowych po raz 118. wyrównując w ten sposób rekord legendarnego Karela Poborskiego.

Wtorkowy mecz będzie 26. pojedynkiem pomiędzy tymi drużynami. Do tej pory Polacy mierzyli się z Czechami zarówno eliminacjach mistrzostw świata (3 krotnie; 1 zwycięstwo, 2 porażki) oraz raz w fazie grupowej Euro 2012 (porażka 0:1 po golu Petra Jiracka).

W zespole gospodarzy nie wystąpią Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Łukasz Fabiański i kontuzjowany Jakub Błaszczykowski.

Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP1, TVP Sport.

POLSKA CZECHY WYNIK

Piłkarska reprezentacja Polski zmierzy się we wtorek z Czechami w meczu towarzyskim. - Spotkanie poprzedzi minuta ciszy - powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek. - W ten sposób chcemy okazać naszą solidarność z Francuzami - dodał.