Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia śląsko-zagłębiowska już od soboty. Premier podpisała rozporządzenie ZDJĘCIA

Marcin Zasada
Metropolia pozwoli nam bardziej zaistnieć na mapie świata - mówił wiceprezydent Katowice M. Skiba, podczas briefingu na temat podpisania przez premier RP uchwały metropolitalnej. Na zdjęciu też prezydent Zabrza Małgorzata Maria Mańka-Szulik i poseł PiS Wojciech Szarama
Metropolia pozwoli nam bardziej zaistnieć na mapie świata - mówił wiceprezydent Katowice M. Skiba, podczas briefingu na temat podpisania przez premier RP uchwały metropolitalnej. Na zdjęciu też prezydent Zabrza Małgorzata Maria Mańka-Szulik i poseł PiS Wojciech Szarama Arkadiusz Gola
Śląsko-zagłębiowska metropolia jest już faktem. Premier Beata Szydło podpisała tworzące ją rozporządzenie. „To szansa na gospodarczy rozwój regionu" - powiedziała szefowa rządu. Metropolia będzie obowiązywać już od soboty, 1 lipca. Pełnię zadań i pieniędzy otrzyma z początkiem przyszłego roku.

Brak rządowego rozporządzenia pogrzebał poprzednią ustawę, uchwaloną pod sam koniec rządów PO. Tym razem jednak wątpliwości - przynajmniej oficjalnie - nie było: projekt aktu wykonawczego powołującego śląsko-zagłębiowską metropolię w ubiegłą środę został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ostatnią formalnością miał być podpis pod rozporządzeniem premier Beaty Szydło. Dziś o godz. 12.15 został on złożony w sali obrazowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Głosowanie nad przyjęciem uchwały o powołaniu metropolii na sali Sejmu Śląskiego w Katowicach

Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na uroczy...

- Metropolia jest szansą na rozwój miast i gmin, które teraz będą mogły ze sobą współpracować i wykorzystywać wzajemne atuty. Będą tworzyć też nową jakość rozwoju gospodarczego. To dla tej części Śląska jest niezwykle ważne - zaznaczyła premier Szydło po podpisaniu rozporządzenia. Dodała, że to spełnienie zobowiązań wyborczych jej partii.

CZYTAJCIE TEŻ:
Co nam da metropolia na Śląsku i Zagłębiu?
Było tak miło, że aż strach. Miasta Śląska i Zagłębia są metropolią

- Śląsk jest regionem szczególnym - ze względu na swoje uprzemysłowienie, a potem degradację, w wyniku transformacji gospodarczej. Długo zastanawialiśmy się nad tym, co może być dla Śląska rekompensatą, ale i impulsem wykorzystującym jego potencjał. Ustawa daje taką szansę - mówiła szefowa rządu.

CZYTAJCIE TEŻ:
Zobacz listę wszystkich miast i gmin, które wejdą w skład powstającej metropolii
Metropolia Silesia: czym będzie się zajmować, kto ją stworzy, kto będzie nią rządzić?

Wydanie aktu wykonawczego w ustawowym terminie oznacza, że metropolia zacznie formalnie obowiązywać już od soboty. Nie oczekujmy jednak zaklęcia, po którym np. autobusy zaczną w aglomeracji jeździć punktualniej. Na razie pierwszym skutkiem, który na dzisiejszej konferencji prasowej w Katowicach zapowiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, będzie stopniowa likwidacja Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

- Instytucja o nazwie GZM wypełniła swoje zadanie. Z końcem roku przestanie istnieć. Dziś możemy powiedzieć, że spełniła swoje zadanie - stwierdziła prezydent Zabrza.

Wiadomo już, że w ostatnich dniach sierpnia (ok. 28-30) odbędzie się pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku. Zgodnie z ustawą, prezydent Katowic (rządowy pełnomocnik w tworzeniu metropolii) ma na to 60 dni.

- Powinniśmy wtedy przyjąć statut metropolii, nad projektem którego obecnie pracujemy, oraz wybrać zarząd - mówi Krupa. Spekulacje dotyczące władz związku toczą się od tygodni.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi doniesieniami, zarząd będzie wybierany według klucza podregionów: każdy z nich (bytomski, gliwicki, katowicki, sosnowiecki i tyski) wskaże swojego kandydata. Wiadomo już, że Zagłębie proponuje Kazimierza Karolczaka (jest też kandydatem na „prezydenta" metropolii), a Tychy - prof. Krzysztofa Zamasza. Katowice? Ma to być ktoś ze ścisłych władz miasta, być może skarbnik Danuta Kamińska.

Od 1 stycznia 2018 roku metropolia, którą utworzy 41 gmin (ze stolicą w Katowicach), ma otrzymać pełnię finansowania (ok. 280 mln zł z budżetu państwa) oraz zadań. Najważniejszym będzie organizacja i integracja komunikacji publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty