Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Śląskie poza ZTM za to z darmową komunikacją. Mieszkańcy za darmo pojadą także do Tarnowskich Gór?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Lucyna Nenow
Miasteczko Śląskie w tym roku wypowiedziało Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii umowę dotyczącą świadczenia usług komunikacyjnych. Michał Skrzydło burmistrz Miasteczka Śląskiego przekazał nam, że powodem takiej decyzji były rosnące koszty i niepewność rachunku wystawionego przez ZTM. Co istotne, mieszkańcy Miasteczka Śląskiego od nowego roku będą jeździć za darmo po terenie gminy, a także do pobliskich Tarnowskich Gór. Mimo niewątpliwych zalet nowa komunikacja będzie też miała jedną wadę.

Spis treści

Miasteczko Śląskie a ZTM – koszty transportu ciągle rosły. Od stycznia zmiana operatora

Miasteczko Śląskie we wrześniu tego roku wypowiedziało umowę Zarządowi Transportu Metropolitarnego na obsługę komunikacyjną. Miasteczko Śląskie podobnie jak dziewięć innych gmin ma podpisaną umowę z ZTM mimo tego, że nie należy do metropolii. Burmistrz wskazuje, że każdego roku w okolicach wakacji otrzymywał prognozę opłat na kolejny rok. Jednak w styczniu Miasteczko Śląskie otrzymało sporą kwotę do dopłaty za 2022 rok.

— W styczniu 2023 roku otrzymaliśmy notę obciążeniową rozliczającą poprzedni rok na kwotę 517 tys. złotych. To pieniądze, które musieliśmy dopłacić do prognozy (wysłanej w 2021 roku – przyp. red.), która opiewała na ok. 1 milion 600 tysięcy złotych. W sumie łączny koszt wyniósł 2 miliony 100 tysięcy złotych – tłumaczy burmistrz.

W tym roku prognoza na 2024 rok początkowo wynosiła dokładnie 2 541 358 zł. Po uchwale Zarządu GZM zmniejszono tę kwotę do 2 221 460 zł, nie ma jednak żadnej gwarancji, że ostatecznie ta kwota nie będzie wyższa z powodu możliwości wyrównania, które może wysłać ZTM. To spora kwota dla Miasteczka Śląskiego, którego całkowity budżet to około 50 milionów złotych.

— Dopłata w styczniu i prognoza na 2024 rok spowodowały, że poszukiwania nowego rozwiązania zostały zintensyfikowane. Podpisaliśmy w międzyczasie umowę przedwstępną z firmą, która miałaby nas obsługiwać. Przede wszystkim ofertę cenową dostaliśmy na poziomie tego roku, czyli 2 miliony 100 tysięcy złotych i pewność braku dopłat, bo mamy gwarancję tej ceny na 3 lata. Kolejnym bardzo ważnym z punktu widzenia naszych mieszkańców argumentem jest to, że komunikacja po naszej gminie będzie bezpłatna.

Jak podkreśla Michał Skrzydło dotychczas gmina musiała płacić ZTM, a pasażerowie wydawali na bilety „kilkaset tysięcy złotych w skali roku”. Dodaje, że „teraz te środki zostaną w kieszeni naszych mieszkańców”.

Jak będzie wyglądała zmiana operatora?

Zapytaliśmy Zarząd Transportu Metropolitarnego m.in. o to, jak będzie wyglądał transport w Miasteczku Śląskim i do kiedy autobusy ZTM będą pojawiały się na drogach gminy. Chcieliśmy się także dowiedzieć, jakie linie przejeżdżają przez miejscowość. Interesowało nas także to, czy ZTM i Miasteczko prowadzi rozmowy np. w celu skomunikowania się (przesiadki, korzystanie ze wspólnych przystanków itp.).

— Nasze autobusy będą obsługiwać Miasteczko Śląskie do końca tego roku. Od nowego roku trasy wszystkich linii przebiegających przez tę miejscowość zostaną zmienione. Dotychczasowa oferta obejmuje 5 linii: 87, 145, 151, 614, 615 i obsługę 22 stanowisk przystankowych. Teraz będziemy analizować, jakie modyfikacje najlepiej wprowadzić – przekazał nam Michał Wawrzaszek rzecznik prasowy ZTM.

Za darmo także do Tarnowskich Gór? Łyżka dziegciu w beczce miodu

Zapytaliśmy burmistrza Miasteczka Śląskiego o to, jak będzie wyglądała komunikacja z miastami ościennymi w nowym roku. Istotny dla mieszkańców jest zwłaszcza dojazd do największego ośrodka w pobliżu – Tarnowskich Gór.

— My jako gmina nie możemy organizować transportu międzymiastowego, dlatego organizujemy tylko transport po terenie naszej gminy. Natomiast firma już komercyjnie organizuje ten transport na dalszym odcinku, czyli z Miasteczka do Tarnowskich Gór. W trakcie negocjacji firma zaoferowała na tym odcinku stuprocentową zniżkę dla wszystkich pasażerów – mówi Michał Skrzydło.

Łyżka dziegciu w beczce miodu – ograniczenie oferty

Mimo niewątpliwych zalet nowego systemu komunikacji są także pewne wady. Osoby, które będą chciały dojechać w inne części Tarnowskich Gór będą musiały się przesiąść na komunikację ZTM na dworcu albo na którymś z przystanków po drodze do tego miejsca. Wtedy to konieczne będzie kupienie biletów autobusowych.

— Teraz te linie dojeżdżające do Miasteczka jadą różną trasą. Od stycznia autobusy do Tarnowskich Gór będą jechały najkrótszą trasą, czyli z Miasteczka Śląskiego przez Lasowice. My nie możemy płacić za komunikację w innym mieście, a firmie też się to nie kalkuluje, żeby jeździć okrężną trasą przez Lasowice Osiedle i Osadę Jana – twierdzi burmistrz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera