Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejscowości uzdrowiskowe w woj. śląskim. Goczałkowice-Zdrój - po zdrowie i na wycieczkę. To miejsce idealne na weekend z rodziną!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Jezioro Goczałkowickie, znane również jako Zbiornik Goczałkowicki, to imponujący zbiornik zaporowy na rzece Wiśle, utworzony w 1956 roku dzięki wzniesieniu zapory w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Posiada imponującą maksymalną powierzchnię wynoszącą 3200 ha oraz ogólną pojemność około 168 milionów metrów sześciennych. Zapora ma długość 2980 metrów.Jezioro Goczałkowickie pełni nie tylko istotną rolę w dostarczaniu wody dla części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zapewniając 38% uzdatnionych wód powierzchniowych dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, ale także spełnia funkcje retencyjne i gospodarcze. Jest ważnym zbiornikiem retencyjnym, który pomaga w kontrolowaniu przepływu wód i ochronie przed powodzią. Dodatkowo, jezioro odgrywa istotną rolę w działalności rybackiej, umożliwiając prowadzenie gospodarki rybackiej na swoim obszarze.
Jezioro Goczałkowickie, znane również jako Zbiornik Goczałkowicki, to imponujący zbiornik zaporowy na rzece Wiśle, utworzony w 1956 roku dzięki wzniesieniu zapory w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Posiada imponującą maksymalną powierzchnię wynoszącą 3200 ha oraz ogólną pojemność około 168 milionów metrów sześciennych. Zapora ma długość 2980 metrów.Jezioro Goczałkowickie pełni nie tylko istotną rolę w dostarczaniu wody dla części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zapewniając 38% uzdatnionych wód powierzchniowych dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, ale także spełnia funkcje retencyjne i gospodarcze. Jest ważnym zbiornikiem retencyjnym, który pomaga w kontrolowaniu przepływu wód i ochronie przed powodzią. Dodatkowo, jezioro odgrywa istotną rolę w działalności rybackiej, umożliwiając prowadzenie gospodarki rybackiej na swoim obszarze. fotopolska.eu
Dla osób poszukujących wytchnienia od codziennego zgiełku i stresu, Goczałkowice-Zdrój są doskonałym miejscem do odprężenia się, zregenerowania sił i odzyskania harmonii ciała oraz umysłu. To magiczne miejsce, gdzie od setek lat łączą się ze sobą natura i prozdrowotny klimat. Warto wybrać się tu na turnus dla zdrowia albo wycieczkę. Co warto zobaczyć w Goczałkowicach-Zdroju? Oto nasze propozycje!

Spis treści

Miejscowości uzdrowisko na Śląsku? Goczałkowice-Zdrój od lat wiedzie wśród nich prym!

Goczałkowice-Zdrój to urokliwa miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie śląskim, która słynie ze swoich leczniczych źródeł mineralnych i malowniczego otoczenia. To miejsce, w którym można znaleźć harmonię, wypocząć oraz zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Co robić w Goczałkowicach-Zdroju? Podpowiadamy:

Od lat ta niepozorna miejscowość kojarzy się nam głównie z turystyka prozdrowotną. Goczałkowice-Zdrój oferują szeroki zakres usług związanych z rehabilitacją, lecznictwem i relaksem. Znajdują się tu szpitale, uzdrowiska i sanatoria, które specjalizują się w różnych dziedzinach medycyny.

Dzięki bogactwu miejscowych źródeł mineralnych, woda mineralna wykorzystywana w terapiach ma korzystny wpływ na zdrowie i regenerację organizmu. Wspomaga leczenie chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, układu nerwowego czy osteoporozy.

Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane następujące naturalne surowce lecznicze:

  • mineralna woda swoista, 7,5% chlorkowo-sodowa (solanka) jodkowa, żelazista z odwiertów: „Goczałkowice Nowy-1” (GN-1) i „Goczałkowice-21” (G-21);
  • mineralna woda swoista, 6,3% chlorkowo-sodowa (solanka) jodkowa, żelazista z odwiertu: „Goczałkowice Nowy-2” (GN-2);
  • torf leczniczy (borowina) ze złoża „Rudołtowice”.

Co więcej, miejscowość otoczona jest pięknym krajobrazem, zielonymi lasami i malowniczymi jeziorami. Tworzą one idealne warunki do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

Można tu cieszyć się spacerami po urokliwych ścieżkach, aktywnie spędzać czas na rowerze lub skorzystać z licznych atrakcji turystycznych, takich jak parki, ogrody czy zabytkowa architektura.

Rycerz Goczał i jego włości, czyli skąd wzięła się nazwa "Goczałkowice-Zdrój"?

Goczałkowice, malownicza miejscowość położona na Śląsku, ma bogatą historię sięgającą aż do XIV wieku. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się w dokumencie z 1326 roku, gdzie została wymieniona jako Goczalkowice.

Według lokalnej legendy, nazwa wsi wywodzi się od imienia rycerza Goczała, który otrzymał te ziemie w nagrodę za swoje męstwo na polach bitewnych. Jego potomkowie przybrali nazwisko Goczałkowicz (lub Goczałkowicki), a osada, która powstała w tym miejscu, przyjęła nazwę Goczałkowicze.

W kolejnych wiekach nazwa miejscowości ulegała różnym zmianom. W dokumencie sprzedaży państwa pszczyńskiego z 1517 roku, wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego, wieś została wymieniona jako Koczialkowicze. Na mapie Abrahama Orteliusa z 1603 roku pojawia się nazwa Goczałkowicze, a na mapie Jonasza Nigriniego z 1724 roku zapisana jest po niemiecku jako Gottschalkowitz. W słowniku geograficznym Królestwa Polskiego z końca XIX wieku podana jest polska nazwa Goczałkowice oraz niemiecka nazwa Ober-Goczalkowitz.

W 1913 roku landrat pszczyński nakazał pisać nazwę miejscowości jako Goczalkowitz, jednak w 1920 roku, na posiedzeniu zarządu i radnych obu gmin, jednogłośnie podjęto decyzję o zmianie nazwy z Gottschalkowitz na Goczałkowice. Od tego momentu miejscowość nosi swoją obecną nazwę.

1 kwietnia 1932 roku dokonano również zmiany nazwy gminy Goczałkowice Dolne na Goczałkowice Zdrój, podkreślając w ten sposób obecność lokalnych źródeł mineralnych i turystyczne walory regionu.

Turystyczne Goczałkowice-Zdrój. Atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić

Choć kojarzymy je głównie z uzdrowiskiem, Goczałkowice-Zdrój to też świetna destynacja na wyjazd turystyczny. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Przyjeżdżając do miasteczka warto odwiedzić jego charakterystyczne miejsca. Przede wszystkim jest to rozległe Jezioro Goczałkowickie i imponująca tama oraz stawy.

Wokół nich ustawiono ławki, na których można przysiąść i odpocząć z widokiem na naturę. Najpopularniejszą trasą jest ponad 4 km szlak, prowadzący od dworca kolejowego do zapory jeziora.

Koniecznie trzeba też zobaczyć piękne architektonicznie budynki uzdrowiskowe. Wiele z nich zbudowano setki lat temu, na przykład pawilon zdrojowy "Wrzos". To unikalny obiekt, który zachował się w oryginalnej drewnianej konstrukcji muru pruskiego.

Oprócz pomieszczeń sanatoryjnych, wnętrze tego miejsca obejmuje również przestronną salę koncertową, siedzibę uzdrowiskowej biblioteki oraz niewielkie Muzeum Regionalne.

Ciekawym miejscem na wycieczkę są też uwielbiane przez turystów Ogrody Kapias. Jest to malowniczy ogród botaniczny ze ścieżkami, wzdłuż których rosną kwiaty, labiryntem, strefami tematycznymi i stawem z liliami.

Co jeszcze zobaczyć w Goczałkowicach-Zdroju? Oto nasze propozycje:

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty