Spis treści
Chodźcie z nami do Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach:
Park Miejski w Tarnowskich Górach. Historia tego miejsca sięga 1903 roku
W1903 roku w centralnej części miasta Tarnowskie Góry powstał urokliwy park miejski. Wydarzyło się to dzięki inicjatywie ówczesnego burmistrza Ryszarda Otte oraz księdza proboszcza parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła, Franciszka Kokota. Park zajął teren, gdzie wcześniej zlokalizowane były rudy kopalniane i początkowo zajmował powierzchnię 11,5 ha. W latach 60. teren ten, ku uciesze mieszkańców i turystów, został jednak znacznie powiększony.
W 1959 roku do parku dołączono muszlę koncertową, boisko sportowe, korty tenisowe, zjeżdżalnię (1977) oraz urokliwą kawiarenkę. W 1968 roku kamienne wazy, które pierwotnie stały przed pałacem Donnesmarcków w Reptach Śląskich, zostały przeniesione na teren parku w Tarnowskich Górach. Dwa lata po założeniu parku, przy wejściu od ulicy Wyszyńskiego, ustawiono ogromne głazy narzutowe, które zostały wydobyte podczas budowy kamienic i są teraz uznane za pomniki przyrody.
Park Miejski w Tarnowskich Górach zachwyca swoimi atrakcjami, które są obecne od momentu jego założenia. Odnajdziemy tu między innymi odnowiony staw z fontanną, wieżyczkę widokową, pergolę zdobiącą pnące się róże, altankę w kształcie grzyba oraz urokliwe drewniane kioski. To właśnie te elementy przyciągają i zachwycają odwiedzających, dodając magii i niepowtarzalności temu miejscu.

Tarnowskie Góry na liście światowego dziedzictwa UNESCO? "Wpisu dokonano w 2017 roku"
Pierwsze skojarzenie wiedzie z pewnością do słynnej Zabytkowej Kopalni Srebra, prawda? Jednak nie tylko nią mogą poszczycić się Tarnowskie Góry w świecie. Jak się okazuje, również przepiękny miejski park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uznany za przykład rekultywacji terenów pogórniczych zyskał aprobatę samego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek w tej sprawie wystosowało Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Wpisu na listę dokonano podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie 9 lipca 2017. We wspomnieniach roztacza się taki obraz z tego dnia: "Jesteśmy na liście UNESCO rozległo się o godz. 13.20. Przy dźwiękach „We are the champions” grupy Queen mieszkańcy gratulowali sobie nawzajem, śpiewali „Sto lat” i dziękowali za to, że podjęto starania o wpis."
Park Miejski w Tarnowskich Górach jest jednym z najstarszych na kontynencie udanych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych na tereny rekreacyjne.

Zapraszamy na spacer! Tarnogórski park kusi urokliwymi zakątkami i nie bez przyczyny nazywany jest "zielonymi płucami Śląska"!
Zielone alejki, obsadzone wysokimi drzewami i krzewami, pnącza dzikich róż, połacie traw na polanach, drewniane ławki na których można odpocząć na łonie natury, niewielkie pagórki przypominające bogatą historię tego miejsca, a pośrodku parku - dawny staw, a obecna fontanna, po której pływają, chronione w Polsce, traszki zwyczajne... Czyż nie brzmi to malowniczo? Jeżeli macie ochotę wypocząć w tej oazie spokoju pośród gwarnego miasta - koniecznie odwiedźcie Tarnowskie Góry!
Zobaczcie zdjęcia internautki ze spaceru uliczkami Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach:
Nie przeocz
- 2 godziny od Katowic zobaczyć można zamek z czołówki Disneya? Sprawdźcie sami! WIDEO
- Nowy stadion Polonii Bytom - pierwszy etap prac już na finiszu ZDJĘCIA Z BUDOWY
- Katowice i Śląsk 50 lat temu na 50 świetnych zdjęciach. Zobaczcie
- Bieg dla Słonia już za nami. Zobaczcie zdjęcia z legendarnej imprezy w Parku Śląskim
Zobacz także
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?