Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry - mieszkańcy uratowali drzewa przed wycinką. To kilkudziesięcioletnie lipy przy ul. Górniczej. W sprawie interweniował urząd

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W czwartek, 29 lutego w Tarnowskich Górach planowano rozpoczęcie prac związanych z wycinką drzew. Dzięki reakcji mieszkańców i urzędu miasta udało się wstrzymać decyzję WKZ.
W czwartek, 29 lutego w Tarnowskich Górach planowano rozpoczęcie prac związanych z wycinką drzew. Dzięki reakcji mieszkańców i urzędu miasta udało się wstrzymać decyzję WKZ. UM Tarnowskie Góry
Mieszkańcy Tarnowskich Gór przeżyli niemiłe zaskoczenie, gdy 29 lutego zobaczyli taśmy zabezpieczające, rozciągnięte wokół kilkudziesięcioletnich lip, które rosną przy ul. Górniczej obok Baru Praha. Szybko się okazało, że zgodę na wycinkę wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Tarnogórzanie zaczęli bić na alarm, w sprawę zaangażował się urząd miejski.

Tarnowskie Góry - mieszkańcy uratowali kilkudziesięcioletnie lipy przed wycinką

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na usunięcie lip rosnących na terenie nieruchomości położonej przy ulicy Górniczej w Tarnowskich Górach. Okazuje się, że stało się tak na wniosek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Uzasadnieniem kontrowersyjnej decyzji miała być opinia dendrologiczna wykonana w 2019 roku.

- Badania które odbyły się 5 lat temu nie powinny stanowić podstawy do wydania decyzji o możliwości wycinki drzew, ponadto po konsultacji z dendrologiem wnosimy o przeprowadzenie nowych badań za pomocą tomografu oraz badanie elasto-inclino, dzięki którym to badaniom będzie można stwierdzić realny stan drzew oraz sprawdzić możliwość dokonania zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających ich stan - pisze Paweł Sienko (pseudonim: Bożydar Siano), tarnogórski społecznik i kandydat na burmistrza miasta.

Mieszkańcy Tarnowskich Gór reagują na planowaną wycinkę drzew

Społecznik, za pomocą mediów społecznościowych, poinformował tarnogórzan o planowanej wycince. Mieszkańcy niezwłocznie zaczęli dzwonić z interwencją do WKZ i urzędu miejskiego w Tarnowskich Górach. Szybko okazało się, że przedstawiciele miejscy nie posiadali informacji dotyczących prac przy ul. Górniczej.

- Wydanie ww. decyzji nie zostało poprzedzone konsultacją z Gminą Tarnowskie Góry. Obowiązujące przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku organowi wydającemu zgodę na wycinkę drzew - informuje Anna Ostrowska, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Mimo stanowiska WKZ, tarnogórski urząd postanowił interweniować w tej sprawie. Sprawa odbyła się błyskawicznie, tuż po godzinie 11, przedstawiciele miejscy poinformowali o wstrzymaniu wycinki. Na tym nie koniec.

- Działają w imieniu stowarzyszenia "Nasz Samorząd", występującego jako strona - organizacja społeczna, na podstawie przepisu art. 29 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, wnoszę o odwołanie od decyzji wydanej przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr K/174/2024 w dniu 9 lutego 2024 roku w przedmiocie zgody na usunięcie drzew gat. lipa drobnolistna rosnących na terenie nieruchomści oznaczonej nr 86, położonej przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach oraz zaskarżam powyższą decyzję w całości - czytamy w piśmie wystosowanym przez radcę prawnego do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.

[AKTUALIZACJA]

Reakcja Oddział PTTK Ziemi Tarnogórskiej

Przedstawiciele tarnogórskiego oddziału PTTK, którzy wnioskowali o wycięcie drzew, twierdzą, że sprawa związana jest z trwającą kampanią wyborczą.

- Pan Bożydar Siano podważając decyzję rzeczoznawców oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pragnie kosztem Obywateli przeprowadzić Kampanię Wyborczą. Siejąc nieprawdziwe i nie sprawdzone informacje pan Bożydar Siano bierze na siebie odpowiedzialność narażając ludzkie zdrowie i mienie. Mamy nadzieję, że czyni to z całą świadomością - mówi Michał Kierszniok, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Tarnogórskiej.

Na potwierdzenie tych słów prezentują uzasadnienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Empiryczne wyniki prób pokazały, że obie lipy stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. O ile pień lipy nr 1 wykazuje się wytrzymałością spełniające wymogi odporności na złamanie, to lipa nr 2 już ich nie posiada. Krytyczne wyniki stabilności w gruncie ujawniły się w przypadku obu drzew, szczególnie dotyczy to lipy nr 2 (wartość współczynnika dla inklinacji w kierunku prostopadłym do osi próby obciążeniowej wynoszą 0,1,przy wartości referencyjnej =1,5) - czytamy w udostępnionym nam fragmencie ekspertyzy.

Jak twierdzi PTTK, po wizji lokalnej, która miała miejsce w dniu 26.01.2024 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w swojej kompetencji wydał zezwolenie na wycinkę omawianych drzew.

- Mając na uwadze zapewnienia najlepszych warunków do wzrostu nowego pokolenia drzew zezwala na całkowite usunięcie wnioskowanych lip, w zamian nakazując nasadzeń zastępczych z terminem do 31.12.2024r. Jednocześnie nałożono obowiązek wykonania nasadzenia zastępczego w postaci 2 szt gat. Lipa drobnolistna posiadająca na wysokości 100 cm minimalny obwód pni 12 cm - czytamy w informacji przekazanej redakcji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera