Jak informuje Wirtualna Polska: "Droższe mięso i utrata pozycji europejskiego lidera produkcji drobiu - to może nas czekać krótko po nowym roku, mówią przedstawiciele branży mięsnej". Powodem ma być zakaz stosowania soi GMO w paszy dla zwierząt. Mięso może podrożeć nawet od 20 procent.

Mięso podrożeje o 20 procent?

Przedstawiciele branży mięsnej ostrzegają, że za niedługo ceny mięsa mogą pójść w górę, a naszemu krajowi grozi utrata pozycji lidera produkcji drobiu. Powód? Obecnie polscy wytwórcy nie wiedzą, czy w przyszłym roku będą mogli stosować paszę z GMO. Początkowo zakaz miał wejść w 2008 roku, ale był ciągle odwlekany. W końcu miał zacząć obowiązywać od 2019 roku, ale tego, czy tak się faktycznie stanie póki co nie wiadomo.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski latem zapowiadał odwleczenie wejścia w życie zakazu na kolejne dwa lata, jednak do końca roku pozostały dwa miesiące, a branża nie wie, co się dla niej szykuje. Jak mówi wp.pl Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso - jeśli przepisy wejdą w życie, sytuacja może być naprawdę dramatyczna.

Wejście w życie przepisów może okazać się brzemienne w skutkach, bo aż 9 na 11 mln ton pasz stosowanych w Polsce przy hodowli bydła, trzody i drobiu jest na bazie soi z GMO. Pasze niemodyfikowane genetycznie na rynku są, jednak jest ich mniej, a ich cena jest o około 30 procent wyższa. Jak czytamy na wp.pl:

Tymczasem koszt paszy stanowi nawet 50 proc. ostatecznej ceny mięsa. Można więc szacować, że w takim przypadku mięso podrożeje o 10 do 20 procent - mówi Wirtualnej Polskie Choiński.

Według Choińskiego straty odczuje także polska gospodarka. Jego zdaniem Polska po wprowadzeniu nowych przepisów może stracić pozycję lidera produkcji drobiu w Europie.

- Ceny produkcji drobiu czy innych mięs z pewnością wzrosną. W tej chwili jesteśmy unijnym liderem, jeśli chodzi o produkcję drobiu. Po wprowadzeniu zakazu, raczej tej pozycji nie utrzymamy. Musimy pamiętać, że rosną takie potęgi produkcji mięsa, jak na przykład Ukraina - zaznacza prezes Polskiego Mięsa

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA