Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy bloku w Będzinie mają problemy z ogrzewaniem

Monika Krężel
Lucyna Nenow
Lokatorzy mieszkający na czwartym piętrze jednego z bloków w Będzinie od lat "walczą" z zapowietrzonymi kaloryferami. - Nerwy nam już puszczają, bo ciągle musimy wołać fachowców, żeby je odpowietrzyli - skarżą się.

Blok przy ul. Żwirki i Wigury w Będzinie należał kiedyś do nieistniejącej już kopalni Paryż. Większość lokatorów wykupiła mieszkania na własność, powstała wspólnota mieszkaniowa. Zarządcą jest Spółka Mieszkaniowa "Paryż". - Nie narzekamy, bo w miarę dobrze się tutaj nam mieszka - twierdzą.

Andrzej Jagła mieszka z rodziną na czwartym, ostatnim piętrze. - Ten problem dotyczy lokatorów ostatnich pięter i trwa już trzeci sezon grzewczy - podkreśla pan Andrzej. - Gdy jest cieplej na dworze, to można jeszcze jakoś wytrzymać. Gorzej, gdy są minusowe temperatury, a kaloryfer zimny. Wracam z pracy i tylko patrzę, który się zapowietrzył. Biorę sprzęt i odpowietrzam, już nawet nie dzwonię dotechników. Sęk jednak w tym, że kiedy kaloryfer się nagrzeje, to już jest wieczór, a w pokoju ciągle chłodno.

Kilka lat temu wspólnota zdecydowała o likwidacji podzielników montowanych na kaloryferach. - Od tego czasu płacimy za centralne ogrzewanie w zależności od powierzchni mieszkania - mówią mieszkańcy. - Jeśli kaloryfery są zimne, to przecież na tym tracimy, bo człowiek płaci za ogrzewanie.
Na ostatnim piętrze mieszka też Józef Flasza. - Co trzy dni zapowietrza się jakiś kaloryfer. - Dzwoniłem do administracji, usłyszałem, że mam wymienić kaloryfery - mówi pan Józef. - Obawiam się, że wymiana nic by nie pomogła. Biorę więc dwa klucze i działam. Ale ileż to można tak się bawić? - pyta.
Mieszkańcy wiedzą, skąd wziął się problem. Trzy lata temu cały blok przeszedł na tzw. indywidualne zasilanie, jeśli chodzi o centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. - I wtedy zaczęły się nasze kłopoty, bo wcześniej nic się nie działo - zwracają uwagę Czytelnicy.

W marcu 2009 roku Andrzej Jagła napisał pierwsze pismo do zarządcy z prośbą o interwencję. Otrzymał odpowiedź, że spółka mieszkaniowa "bezustannie czyni ciągłe interwencje w PEC na temat występowania częstych zapowietrzeń grzejników centralnego ogrzewania. Do czasu zmiany zasilania wymiennika "Ksawera" na zasilanie z wymiennika indywidualnego zakłóceń nie było. Do chwili obecnej nasze interwencje w PEC spowodowały zmniejszenie częstotliwości tych uciążliwości, lecz ich całkowicie nie wyeliminowały" - czytamy w piśmie z 2009 r. Co więcej, spółka zwróciła się nawet do biura projektowego o kontrolę wykonanego projektu węzła.

W grudniu 2009 r. mieszkaniec napisał kolejne pismo. Dowiedział się z odpowiedzi, że spółka będzie wykonywała wszystko, co możliwe w celu poprawy sytuacji...

Jerzy Petlik, prezes spółki mieszkaniowej "Paryż" w Będzinie
Znamy problemy lokatorów, wielokrotnie też monitorowaliśmy w PEC-u.
Przyczyną problemów są stare instalacje i grzejniki. Obecna instalacja nie jest przygotowana do obsługi indywidualnego zasilania,
jakie mamy w tym budynku; ona działała dobrze przy grupowym zasilaniu.

Sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, gdyż sukcesywnie staramy się modernizować instalację. Jednak to wspólnota powinna wyłożyć pieniądze na modernizację instalacji. Na najbliższym zebraniu wspólnoty mieszkaniowej przedstawimy problem.
Żeby cel został osiągnięty - oprócz dalszej modernizacji i przystosowania wymiennikowni ciepła - trzeba wymienić także grzejniki w poszczególnych mieszkaniach. To zadanie z kolei spada na barki właścicieli mieszkań.

Jakie są obowiązki wspólnoty
Przy wykupywaniu mieszkań na własność i zakładaniu wspólnoty mieszkaniowej warto pamiętać, że od tego momentu jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości. Oznacza to posiadanie nie tylko praw i przywilejów, ale obowiązków i odpowiedzialności. To współwłaściciele odpowiadają także za stan techniczny budynku.
- Tymczasem wiele osób uważa, że wszystkie obowiązki spadają na zarządcę i on za wszystko odpowiada - mówi jeden z zarządców nieruchomości. - Przejęcie obowiązków związane jest z kosztami w utrzymaniu nieruchomości i dbaniu o jej stan techniczny. Współwłaściciele muszą mieć świadomość, żeby wymagać także od siebie, a nie tylko od zarządcy.
Na zebraniu wspólnoty zapadają ważne dla danego budynku decyzje. Podczas głosowania wspólnota decyduje, czy w tym roku wymieniony będzie np. dach, czy montowane podzielniki ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty