Na parkingu centrum handlowego Atrium Plejada w Bytomiu mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast mieli szansę wymienić zbędne elektrośmieci, makulaturę oraz baterie na sadzonki drzew dostarczone przez Nadleśnictwo Brynek. Wszystko to w ramach akcji „Roślinka za surowce wtórne”. Na uczestników akcji czekały sadzonki buka, wiązu, jarząbu szwedzkiego, jodły i klona zwyczajnego.
- Centrum handlowe Atrium Plejada angażuje się w akcje proekologiczne i prospołeczne, prolokalne, dlatego że szanujemy takie inicjatywy i ta idea proekologiczna jest nam bardzo bliska – mówi Joanna Plata, dyrektor Atrium Plejada w Bytomiu.
Atrium Plejada w Bytomiu uznaje sadzenie drzew za bardzo istotne, ponieważ drzewa ograniczają negatywne skutki ocieplenia klimatu, pozwalając na zachowywanie niższych temperatur w obszarach zalesionych, produkują tlen, a także gromadzą w sobie wilgoć, pozwalając na dłuższe utrzymanie zasobów wodnych w okresie suszy.
Aby w ramach bytomskiej edycji akcji „Roślinka za surowce wtórne” otrzymać jedną sadzonkę drzewa, należało przynieść do punktu zbiórki na terenie Atrium Plejada minimum 2 kg makulatury, 10 sztuk baterii lub jedną sztukę drobnych elektrośmieci (telefony, sprzęt kuchenny itp.), które następnie były wymieniane na kupony umożliwiające odbiór sadzonek. Bytomianie przez cały dzień wymieniali surowce na sadzonki, które następnie posadzili w prywatnych ogródkach lub na przestrzeniach wspólnych.
Drugie życie surowców wtórnych
Surowce wtórne zebrane w trakcie akcji „Roślinka za surowce wtórne” na terenie centrum handlowego Atrium Plejada w Bytomiu zostały przekazane firmie REMONDIS, która następnie wszystkie odpady podda recyklingowi i wprowadzi je do ponownego użytku.
- Segregacja odpadów jest niezwykle istotna u źródła, czyli u mieszkańców. Dzięki temu, że segregujemy odpady na poszczególne pojemniki czy worki, łatwiej jest nam później tym odpadom dać drugie życie. Z zebranych odpadów możemy wyprodukować wiele rzeczy. Dla przykładu z odpadów BIO produkujemy kompost, tak zwany revital, który następnie sprzedajemy i który można wykorzystać w ogrodach i posadzić na nim np. rośliny, które odbierzemy w dniu dzisiejszym w zamian za surowce wtórne – mówi Katarzyna Rymarz dyrektor zakładu REMONDIS w Rudzie Śląskiej.
REMONDIS zdecydował się na wsparcie akcji „Roślinka za surowce wtórne”, ponieważ jest firmą odpowiedzialną społecznie, która dba o środowisko wtórne i chętnie wspiera wszelkiego rodzaju akcje edukacyjne. Na stoisku firmy REMONDIS można było nie tylko odebrać firmowe gadżety, ale także zdobyć informacje na temat tego, jak należy segregować śmieci.
- Odpady w Polsce dzielimy na 5 frakcji: papier oddajemy do niebieskiego pojemnika, tworzywa sztuczne i metale do żółtego, szkło zbieramy do zielonego, odpady kompostowalne bio do brązowego, a wszystko to, czego nie da się posegregować do pojemnika czarnego - wyjaśnia Katarzyna Rymarz z firmy REMONDIS.
Roślinki z Nadleśnictwa Brynek za surowce wtórne
Nadleśnictwo Brynek zawsze wspiera akcje ekologiczne, w trakcie których może promować postawy proekologiczne oraz uświadamiać ludzi na temat roli Nadleśnictwa w procesie prowadzenia lasów oraz gospodarowania ich zasobami. Reprezentujący Nadleśnictwo Brynek leśnicy rozdawali uczestnikom akcji sadzonki jodły, sosny, buka, wiązu, klonu, jawora i jarząba szwedzkiego.
- Przede wszystkim lubimy drzewa w naszym otoczeniu, lubimy zielone ogródki, parki czy las, który w sposób naturalny kojarzy się z drzewami – wyjaśnia Tomasz Szołtysek z Nadleśnictwa Brynek. - Jeśli zapytamy dziecko o to, co nam daje las, to pierwszą odpowiedzią będzie zawsze to, że drzewa produkują tlen, którym oddychamy. Las daje nam także cień i ochłodę w upalne dni, a także ma funkcję społeczną. Do lasu chodzimy na spacery, zbieramy grzyby i jagody, czy jeździmy po leśnych ścieżkach na rowerze.
Reprezentujący Nadleśnictwo Brynek leśnicy zwracali również uwagę na fakt, że rośliny nie tylko leśne pomagają w retencji wody pochodzącej z opadów, które w okresie letnim potrafią bardzo rzadko występować w naszym kraju, dzięki czemu tereny leśne, które niedługo będą stanowić aż 1/3 powierzchni naszego kraju pomagają w gromadzeniu wody w glebie i przeciwdziałaniu suszy. Las jest także schronieniem i źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt, a także posiada funkcje przemysłowe.
- Korzyścią pochodzącą z lasów jest również surowiec, który pozyskujemy, czyli drewno. Drewno to najbardziej ekologiczny z surowców, który jest w pełni odnawialny i bardzo trudny do zastąpienia czymś innym – mówi Tomasz Szołtysek. - Drewno wykorzystujemy w każdej dziedzinie naszej gospodarki. Z drewna powstają meble, drewno wykorzystywane jest na budowach oraz jest paliwem, którym ogrzewamy nasze domy w trakcie chłodnych dni.
Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 milionów drzew powiększając powierzchnie polskich lasów. Równie ważne jak akcje prowadzone przez Nadleśnictwa są również prywatne działania polegające na sadzeniu roślin na skwerach czy w ogródkach.
Najważniejszą zaletą prywatnych działań jest funkcja edukacyjna. Sadząc wspólnie drzewa, możemy obserwować, jak nasza sadzonka rośnie i się rozwija, czy jak zmienia się w cyklu rocznym, zieleniąc się na wiosnę, a następnie zrzucając liście na jesień.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?