Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ogrodzieńca chcą wymieniać dachy z azbestu

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Usuwanie szkodliwego azbestowego dachu
Usuwanie szkodliwego azbestowego dachu arc.
Gmina zgłosiła potrzebę wymiany około 300 dachów z eternitu. Mieszkańcy złożyli prawie 600 wniosków o usunięcie szkodliwego azbestu.

Gmina Ogrodzieniec do projektu przystąpiła na początku tego roku. Projekt zakłada, że mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie wymiany eternitowego pokrycia dachu na blachę. Kwota dofinansowania liczona jest od tzw. kosztu kwalifikowanego. Wlicza się w niego: demontaż pokrycia azbestowego, utylizację azbestu oraz koszt pokrycia dachu blachodachówką. W ramach projektu można dostać nawet dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów całej inwestycji. Pozostała część to wkład własny właściciela budynku. Dotacja nie obejmuje jednak kosztów remontu elementów konstrukcyjnych dachów. Chodzi na przykład o wzmocnienie lub wymianę więźby dachowej. To właściciel budynku musi zrobić we własnym zakresie.

Władze gminy zgłosiły zapotrzebowanie na wymianę dachów w 300 budynkach. Okazuje się, że chętnych na taką inwestycję jest znacznie więcej.

- Jesteśmy w trakcie przytowywania wniosku o dofinansowanie wymiany pokryć azbestowych na domach prywatnych. Liczba osób zainteresowanych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - mówił podczas ostatniej sesji Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca. - Złożyliśmy zapotrzebowanie na 200-300 dachów. Wpłynęło do nas 588 prawidłowych wniosków. Mamy jeszcze listę rezerwową. Tam jest około 30 dachów. Wnioski będziemy przyjmować i umieszczać na liście rezerwowej. Będziemy uruchamiać je w miarę możliwości - dodał.

Aż 530 wniosków dotyczy wymiany dachów bez konieczności remontu konstrukcji dachu. Pozostałe to projekty, w których właściciel musi przeprowadzić ten remont. 264 wnioski to dachy domów prywatnych. Pozostałe todachy budynków gospodarczych.

- Gdybyśmy chcieli złożyć wniosek na wszystkie dachy, to nasz wniosek opiewałby na 14,9 mln złotych. Dlatego zdecydowałem, że podzielimy ten wniosek na dwie części. Najpierw złożymy wniosek na budynki mieszkalne. W miarę możliwości będziemy proponować przystąpienie do projektu właścicielom budynków gospodarczych. (...) Inne gminy zdecydowały się nam pomóc i przekazać niewykorzystane fundusze. Nadal prowadzimy rozmowy - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!