Mikołaj w PRL, przed i w czasie wojny. Zobacz, jak kiedyś...

  Mikołaj w PRL, przed i w czasie wojny. Zobacz, jak kiedyś obchodzono Mikołajki [6 GRUDNIA MIKOŁAJ, GWIAZDOR, DZIADEK MRÓZ)

  red.

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mikołaj w PRL, przed i w czasie wojny. Zobacz, jak kiedyś obchodzono Mikołajki
  1/57

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©archiwum

  Święty Mikołaj: Dziś, 6 grudnia, czyli Mikołajki. Dla dzieci to nie lada święto, większość maluchów już czeka na Mikołaja. Choć dla wielu młodych 6 grudnia kojarzy się z początkiem świątecznych reklam Coca-Coli, mnóstwem ozdób na ulicach i elektronicznymi zabawkami w prezentowych paczkach, to nie zawsze tak było. Zobaczcie, jak wyglądał Dzień Świętego Mikołaja przed, jak i w czasie II wojny światowej, a także w PRL-u.

  Mikołaj przed laty - PRL i II wojna światowa


  6 grudnia to Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja. Każde dziecko w tym dniu czeka na prezenty od ubranego w czerwony stój oraz czapkę ze zwisającym pomponem Mikołaja, bądź starca ubranego w biskupie szaty.

  Obdarowywanie maluchów prezentami to długoletnia tradycja. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy galerię zdjęć, dzięki której zobaczycie (a może i przypomnicie), jak obchodzono mikołajki w PRL-u, a także przed i podczas II wojny światowej.

  Zobaczcie zdjęcia MIKOŁAJKI W PRL-U, PRZED I W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ:
  Zobacz galerię


  Kim był Święty Mikołaj?


  Mikołaj był tak na prawdę biskupem Miry i żył na przełomie III i IV wieku. Znany był z pomocy biednym i potrzebującym. Jego wizerunek znacznie różnił się od tego obecnego dziś w kulturze masowej. Nie miał na sobie czerwonego stroju i zielonego worka z prezentami. Był duchownym, który przywdziewał szaty biskupie rytu łacińskiego bądź greckiego, na głowie miał mitrę, a w ręce pastorał. Dzień Świętego Mikołaja jest obchodzony na upamiętnienie daty jego śmierci.  Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz i Dzieciątko


  Coroczny szał świąteczny sprawił, że w wielu regionach Święty Mikołaj przynosi prezenty także w Wigilię Bożego Narodzenia. Także w Polsce zwyczaj ten jest w pewnych regionach obecny. Są jednak wyjątki. W niektórych miejscowościach na Śląsku i w województwie opolskim prezenty pod choinkę przynosi Dzieciątko, w Wielkopolsce Gwiazdor, a na wschodzie Dziadek Mróz. Gdzieniegdzie prezenty wręcza także Aniołek.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo