Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion złotych na 169 projektów Inicjatywy Lokalnej w Katowicach. Wybrali je mieszkańcy. Na co postawili?

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
PAP
PAP
Milion złotych przeznaczy po raz kolejny w tym roku samorząd Katowic na realizację 169 inicjatyw mieszkańców wybranych spośród 225 wniosków zgłoszonych w ubiegłorocznym jesiennym naborze. To oferta dla katowiczan chcących zmieniać najbliższe otoczenie i integrować się w grupach sąsiedzkich.

Milion złotych na 169 projektów Inicjatywy Lokalnej w Katowicach. Co w planach?

W ramach tzw. inicjatywy lokalnej każdy może zaproponować pomysł i zaangażować się społecznie w realizację. Najczęściej mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji - z reguły w formie pracy społecznej.

W 2024 r. realizowane będą zadania wybrane w 12. edycji przedsięwzięcia, do której zgłoszenia można było składać do połowy listopada ub. roku.

Miasto wspiera takie inicjatywy od 2013 r., a od 2016 r. przeznacza na nie po 1 mln zł rocznie. Od 2013 r. wsparcie w ramach programu uzyskało 969 inicjatyw, w tym 169 pomysłów z poprzedniej edycji, których realizacja odbędzie się w 2024 r.

- Inicjatywa lokalna to sprawdzone narzędzie do włączania się katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania. Kluczowe tu jest zaangażowanie w realizację swojego pomysłu wnioskodawców i lokalnej społeczności - powiedział cytowany w czwartkowej informacji prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak zaznaczył, mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą efekty własnego zaangażowania.

- Dzięki ich aktywności nieustannie podnosimy jakość życia w mieście - uznał Krupa.

Wśród pomysłów mieszkańców na inicjatywy lokalne najczęściej zgłaszane były dotąd konkursy i warsztaty dla młodzieży, muzyczne wydarzenia, aktywizacja seniorów, festyny sąsiedzkie, warsztaty rękodzieła, akcje sprzątania oraz inicjatywy sportowe.

Podobnie, jak w poprzednich latach, w tym roku również najwięcej zaakceptowanych inicjatyw dotyczy obszaru kultury - 81 (np. warsztaty muzyczne, warsztaty z dziergania czapek, podtrzymywanie tradycji robótek ręcznych, organizacja targu staroci w Giszowcu czy plenerów malarskich w Ligocie), a 66 będzie realizowanych w obszarze edukacji i sportu (to np. konkursy poetyckie, lingwistyczne czy historyczne, organizacja pikników rodzinnych, ale też np. uporządkowanie terenów zielonych na dziedzińcu VIII LO wraz z zakupem stojaków rowerowych).

Najwięcej zadań zostanie zrealizowanych w Ligocie-Panewnikach – 19, Szopienicach-Burowcu – 18 oraz Giszowcu – 17.

Miasto zwraca uwagę, że z każdym rokiem rośnie zaangażowanie mieszkańców w realizację ich pomysłów. Przykładowo, w 2021 r. przy 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej, a w 2022 r. w ramach 116 zrealizowanych inicjatyw, mieszkańcy wnieśli rekordową dotychczas liczbę 35 577 godzin pracy społecznej. Dane za 2023 r. będą znane po okresie sprawozdawczym, który zakończy się w połowie lutego br.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

autor: Mateusz Babak
mtb/ jann/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera