Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Anna Zalewska w Bielsku-Białej: Referendum jest zbędnym wprowadzaniem chaosu [ZDJĘCIA]

JAK
Reforma jest dobrze przygotowana - zapewniała minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej w Bielsku-Białej
Reforma jest dobrze przygotowana - zapewniała minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej w Bielsku-Białej FOT. JAK
Reforma jest dobrze przygotowana - zapewniała minister edukacji Anna Zalewska podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Bielsku-Białej. Wzięli w niej także udział Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

Minister Zalewska przyjechała do Bielska-Białej na zaproszenie ministra Szweda. Spotkała się m.in. z uczniami i samorządowcami. Przypomniała, że dzisiaj bielska Rada Miejska będzie przyjmowała uchwałę w sprawie nowej sieci szkół nad Białą.

- Do 31 marca każdy samorząd podejmie już taką uchwałę, by 1 września rozpocząć 5-letni proces przekształcania gimnazjów w szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, branżową szkołę czy też technikum. Mam dobre wiadomości dla tego miasta, bo pojawi się 13 dodatkowych etatów w związku z przekształceniem i prawie 8 mln dodatkowych środków - mówiła minister Zalewska.

Dodała, że na całą reformę zabezpieczone są pieniądze: 1,5 mld zł na sześciolatki w przedszkolu, 418 mln zł na waloryzację pensji dla nauczycieli (nie mylić z podwyżką), 900 mln zł na przekształcenie systemu edukacji i 170 mln zł rezerwy budżetowej.

Na razie waloryzacja płac
Podwyżki od 2018 roku

- Te wypowiedzi pani minister świadczą, że reforma jest dobrze przygotowana. Myślę, że dialog z wszystkimi grupami jest ważny - stwierdził minister Szwed.

Pierwsze uchwały wpłynęły do Kuratorium
Reforma oświaty w Śląskiem

Wojewoda Wieczorek zauważył, że rynek pracy potrzebuje rąk, ale młodzi ludzie kończą szkoły i na nim się nie odnajdują. - Reforma szkolnictwa branżowego ma ten stan zdecydowanie poprawić - stwierdził wojewoda Wieczorek. Dodał, że od września ub. roku wraz ze śląską kurator oświaty odbyło się ponad 300 spotkań ze wszystkimi zainteresowanymi reformą oświaty.

- Wdrażanie reformy edukacji w województwie śląskim przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. W tej chwili trwają bardzo intensywne konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego. Są to bardzo dobre rozmowy - oceniła śląska kurator oświaty.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Minister Zalewska ustosunkowała się także do zawiązania się komitetu referendalnego i ewentualnego referendum.

- Pamiętacie państwo wniosek z milionem podpisów o referendum za rządów naszych poprzedników - mówiła do dziennikarzy. I dodawała: - Tam było pytanie nie tylko o sześciolatka, ale także o historię w szkole i gimnazjum. Wtedy zdecydowano, ci którzy chcą dzisiaj zbierać podpisy, że jest ono nieważne - mówiła minister Zalewska.

Szefowa resortu edukacji dodawała, że bardzo poważnie potraktowała wnioski z tamtego referendum i stara się je konsekwentnie wypełnić - sześciolatki uczą się w przedszkolach, historia wraca do szkół, a gimnazja są wygaszane.

- Chciałyby się powiedzieć: zamiast 100 milionów, które miałoby pójść na referendum, lepiej niech zostaną przeznaczone na tablice multimedialne - stwierdziła minister Zalewska.

Podkreśliła, że z badań wynika, iż referendum jest zbędnym wprowadzaniem chaosu. Stwierdziła, że skoro Prawo oświatowe jest już przygotowane, zarezerwowane są pieniądze, samorządy podejmują uchwały w sprawie przebudowy sieci szkół, trwają prace nad podręcznikami i podstawą programową, to reformy nie da się zatrzymać.

Referendum oświatowe ma sens?
PIS złamało obietnice

- Przed nami budowanie szkoły na miarę XXI wieku i każdego zachęcam do tego by był przy dzieciach, przy nauczycielach, żebyśmy razem tworzyli tę szkołę - powiedziała minister Zalewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!