MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Ziobro zaskarżył wyrok sądu w Katowicach. Chce umorzenia części lichwiarskiej pożyczki, którą zaciągnęli przedsiębiorcy z Dąbrowy

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zbigniew Ziobro pełni podwójną funkcję: ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego
Zbigniew Ziobro pełni podwójną funkcję: ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adam Jankowski
Minister Zbigniew Ziobro zaskarżył wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach. Chodzi o nakaz spłaty pożyczki, którą zaciągnęli przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej. Zdaniem prokuratora generalnego została ona udzielona na zasadach lichwy i jest niezgodna z prawem. Ziobro domaga się, aby sąd jeszcze raz przeanalizował sprawę i umorzył część odsetek. Skarga nadzwyczajna trafiła do Sądu Najwyższego.

Sam Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty, który orzekł w czerwcu 2017 roku Sąd Okręgowy w Katowicach. Przypomnijmy, że po przeprowadzeniu przez Prawo i Sprawiedliwość kontrowersyjnych zmian w systemie sądownictwa, minister sprawiedliwości pełni również funkcję prokuratora generalnego i to właśnie w rolę tego drugiego wcielił się tym razem Ziobro.

Przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej zaciągnęli pożyczkę i wpadli w kłopoty

Spółka z siedzibą w Dąbrowie Górniczej zaciągnęła kilka lat temu pożyczkę w wysokości 143 tys. złotych (wraz z prowizją i odsetkami). Jako zabezpieczenie biznesmeni wystawili wesel in blanco, który potwierdziły cztery osoby, w tym prezes spółki.

- Wierzyciel wniósł 13 czerwca 2017 roku do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew, w którym domagał się wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla, zasądzającego od pozwanych solidarnie kwoty ponad 227 tys. złotych wraz z odsetkami za opóźnienie w spłacie pożyczki - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Tydzień po wniesieniu pozwu Sąd Okręgowy w Katowicach zasądził, że czterech pozwanych mężczyzn musi uiścić kwotę żądaną przez wierzyciela, choć zdecydowanie przewyższała ona wysokość pożyczki, na którą się umówili.

Internet się śmieje

Zbigniew Ziobro uważa, że pożyczka została udzielona na zasadach lichwy

Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, ponieważ jego zdaniem pożyczka została udzielona na zasadach lichwy, gdzie na niekorzyść pożyczkobiorcy zawyżone zostały odsetki. Dlaczego? Ponieważ wysokość odsetek wyniosła w stosunku rocznym ponad 60 proc., gdy zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem nie powinna przekroczyć 28 proc.

- Prokurator generalny wskazał, iż przede wszystkim w niniejszej sprawie doszło do naruszenia zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w art. 2 i 20 i art. 45 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, takich jak zasada zaufania do państwa oraz zasady bezpieczeństwa prawnego, społecznej gospodarki rynkowej, a ponadto prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Zdaniem Ziobry sąd powinien oddalić powództwo wobec tego, że umowa pożyczki była sprzeczna z Konstytucją i obowiązującym prawem. - W poprawnie sformułowanym orzeczeniu sąd powinien zatem obniżyć wysokość odsetek za opóźnienie do poziomu odsetek maksymalnych za opóźnienie i naliczyć je od dnia wystąpienia opóźnienia w spłacie pożyczki - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Prokurator generalny chce całkowitego uchylenia nakazu spłaty długu

Prokurator generalny chce, aby Sąd Najwyższy w całości uchylił zakaz spłaty z 2017 roku i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

- Prokurator generalny wskazał również, że uzasadniony jest wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego nakazu zapłaty Sądu Okręgowego w Katowicach do czasu zakończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej. Działania komornika dotyczyć mają nieruchomości pozwanych - informuje Prokuratura Krajowa.

Obejrzyj dokładnie

Zbigniew Ziobro wskazał, że realizacja działał komorniczych mogłaby doprowadzić do niepowetowanej szkody dłużników. - Z ugruntowanego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego wynika zaś, że celem ochrony tymczasowej jest zapobiegnięcie ryzyku powstania dla odwołującego się znacznych trudności związanych z przywróceniem stanu poprzedniego. Z taką zaś sytuacją niewątpliwie mieliby do czynienia pozwani w niniejszej sprawie - dodaje Prokuratura Krajowa.

Prokurator generalny wniósł do Sądu Najwyższego o uchylenie zaskarżonego nakazu zapłaty w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Katowicach oraz wydanie postanowienia przez katowicki sąd o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego nakazu zapłaty do czasu ukończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni