MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Misja kosmiczna z udziałem Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Chodzi o monitoring zdrowia

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Oprócz naukowców Uniwersytetu Śląskiego, w skład zespołu badającego astronautę, wchodzą także przedstawiciele innych uczelni.
Oprócz naukowców Uniwersytetu Śląskiego, w skład zespołu badającego astronautę, wchodzą także przedstawiciele innych uczelni. arc.
Monitoringu zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów dotyczy umowa, którą zawarły pomiędzy sobą Uniwersytet Śląski (UŚ) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Naukowcy Instytutu Psychologii UŚ będą badali polskiego astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Misja kosmiczna z udziałem Uniwersytetu Śląskiego. Chodzi o zdrowie astronautów

Uniwersytet Śląski będzie miał swój wkład w polską misję kosmiczną. Katowicka uczelnia przeprowadzi badania monitoringu zdrowia psychicznego i behawioralnego polskiego astronauty. Zakłada to kontrakt, który UŚ podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). O zawarciu umowy poinformowała sama uczelnia.

- Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania będą realizowane przez zespół AstroMentalHealth kierowany przez dr Agnieszkę Skorupę z Instytutu Psychologii UŚ - przekazano za pośrednictwem komunikatu, który uczelnia wyższa rozesłała mediom.

Wszystko wskazuje na to, że astronautą, którego zdrowie pod kontrolą będą mieli naukowcy Uniwersytetu Śląskiego będzie Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA. Jest on obecnie jedynym astronautą, który przygotowuje się do polskiej misji kosmicznej.

Badać astronautę będą naukowcy UŚ, ale nie tylko

Jednocześnie w monitoring zdrowia psychicznego i behawioralnego astronauty zaangażowani będą nie tylko naukowcy związani z UŚ. W skład zespołu, który będzie sprawował nad nim nadzór, oprócz przedstawicieli katowickiej uczelni: dr Agnieszki Skorupy, dr Dagny Kocur i dr Mateusza Paligi wejdą także: prof. Dariusz Galasiński związany z Uniwersytetem Wrocławskim, dr Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS oraz Konrad Opaliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ponadto zaangażowani w niego są także: przedstawiciele spółki z o. o. Space is Moore, Leszek Orzechowski i Agata Mintus, która zarządza analogowym habitatem kosmicznym Lunares. W tym ostatnim mają zostać przetestowane procedury pomiarowe. Odbędzie się w nim także "misja lustrzana".

Badania naukowców mają pozwolić wskazać kluczowe cechy selekcji i szkoleń astronautów

Cel prowadzonych badań przez cały zespół to: - poza monitoringiem zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów - analiza wydajności ich pracy i interakcji z naturą, a także środowiskiem technologicznym w trakcie misji kosmicznej. Badania mają pozwolić na wskazanie kluczowych cech w procesie selekcji i szkoleń astronautów. Dodatkowo mają one także pozwolić na zdiagnozowanie najkrytyczniejszych faz misji kosmicznej i być podstawą do zaproponowania adekwatnych programów wsparcia i interwencji psychologicznych.

Projekt, w którym uczestniczy Uniwersytet Śląski jest realizowany w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS; Innovation Area: Human and Robotic Exploration. Jego budżet wynosi dokładnie 274 tysiące 425 euro.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni