MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach trwają spotkania onkologa z chorującymi na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty. Jak skutecznie leczyć te choroby?

Aleksandra Wielgosz
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Spotkanie edukacyjne, podczas którego chorujący na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty, mogą spotykać się z lekarzem onkologiem by zrozumieć istotę raka prostaty i poznać skuteczne metody leczenia tej choroby odbywają się właśnie w Śląskim Szpitalu Urologicznym Mazovia w Katowicach. To właśnie na sobotę 15 czerwca zaplanowano tę bezpłatną inicjatywę. Jak do niej dołączyć?

Katowickie spotkanie z dr n. med. Adrianną Stryczyńską-Mirochą otwiera kolejną edycję kampanii edukacyjnej "ProstaTaHistoria", która realizowana jest przez Funcjację OnkoCafe - Razem Lepiej. W różnych miastach na terenie całego kraju odbywać się będą spotkania ze specjalistami w dziedzinie leczenia raka prostaty, aby wspierać i uświadamiać pacjentów i ich rodziny.

- Indywidualne bezpłatne konsultacje to świetna okazja do skonsultowania wyników badań, zasięgnięcia drugiej opinii specjalisty, do której każdy pacjent ma prawo. Przy naszym stoisku, w każdym z miast, pojawią się także edukatorzy, którzy wyjaśnią na czym polega rola onkologa w diagnozowaniu i leczeniu raka prostaty. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę, że nie wszyscy chorzy na raka prostaty mogą być skutecznie leczeni radykalnie za pomocą zabiegu operacyjnego czy też radioterapii. Cześć chorych z przerzutowym i opornym na kastrację rakiem prostaty będzie wymagała leczenia systemowego, a w tej sytuacji rola onkologa jest nieoceniona - mówi Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Pacjenci w województwa śląskiego mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji od godziny 9:00 do 17:00, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel. 537 888 789) lub mailowym ([email protected]). Kolejne spotkania odbędą się w Bydgoszczy, Wrocławiu, Gnieźnie, Warszawie, Gdańsku, Zakopanem, Lublinie, Nowym Targu i Tarnowie.

- W tym roku przyjeżdżamy do Waszych miast, aby spotkać się z pacjentami chorującymi na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty, a także z ich bliskimi. Towarzyszyć nam będzie onkolog, który pomoże pacjentom lepiej zrozumieć istotę raka prostaty i opowie o skutecznych metodach leczenia tej choroby - informują przedstawiciele Fundacji.

Jak rozpoznać raka gruczołu krokowego i jak go leczyć? - kampania ProstaTaHistoria

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Na szczęście, gdy choroba zostanie wcześnie wykryta, szanse na wyleczenie są bardzo wysokie. Pacjenci z przerostem gruczołu krokowego lub podejrzeniem raka prostaty zazwyczaj trafiają do urologa, który decyduje o dalszych krokach diagnostycznych i potencjalnym leczeniu.

- W naszym szpitalu jest możliwość leczenia i diagnostyki tej choroby od początku. Od biopsji prostaty, badania per rectum, oznaczenia PSA, który budzi niepokój, poprzez leczenie operacyjne zabiegami robotycznymi Da Vinci oraz laparoskopowo 3D. Mamy stałą kontrolę i współpracę z onkologami - mówi Michał Białożyt, dyrektor Szpitala Grupa Mazovia Katowice.

Ważne jest jednak, aby decyzje dotyczące leczenia pacjenta onkologicznego były podejmowane podczas konsylium wielospecjalistycznego. W przypadku raka prostaty w konsylium powinni uczestniczyć nie tylko urolog, ale także onkolog, radioterapeuta i inni specjaliści, w zależności od potrzeb klinicznych pacjenta. Chociaż decyzje dotyczące leczenia raka prostaty w ramach konsylium wielospecjalistycznego powinny być standardem, w praktyce pacjenci często mają ograniczony dostęp do onkologów, zwłaszcza na początku procesu diagnostyczno-terapeutycznego.

- Namawiam wszystkich mężczyzn żeby się badali i pamiętali o tym, że mają prostatę, ponieważ mamy coraz więcej pacjentów w niższych grupach wiekowych. Szczególnie uczulam mężczyzn, którzy mają lub mieli w rodzinie innych pacjentów chorych już na raka prostaty. Także zwracam uwagę na to, że jeśli w rodzinie występował rak piersi, rak jajnika to także może być to grupa mężczyzn obarczona genetycznym zachorowaniem w młodszym wieku, często te przebiegi są wtedy dużo bardziej agresywne - mówi dr n. med. Adrianna Stryczyńska-Mirocha, lekarz onkolog.

Na jakie objawy powinni zwrócić uwagę panowie w kontekście zachorowań na raka prostaty? Przede wszystkim na zaburzenia w niestandardowym oddawaniu moczu, np. częstomocz, naglące parcie na mocz, wstawanie w nocy.

- Uważam, że dużym plusem, który się pojawił i warto z niego korzystać, to jest opcja badania 40+, którą wprowadzono u lekarzy rodzinnych, która jest niepłatna dla całej populacji, dla kobiet i mężczyzn, gdzie mężczyźni mogą mieć przesiewowo robione badanie PSA. Może nie jest to najbardziej idealny sposób wykrywania raka prostaty, ale może przy podwyższonym poziomie tego parametru skłonić nas do tego, żeby udać się na konsultacje urologiczną - dodaje dr n. med. Adrianna Stryczyńska-Mirocha.

Kolejne spotkania z onkologiem klinicznym odbędą się 29 czerwca we Wrocławiu, 6 lipca w Bydgoszczy, 27 lipca w Warszawie i 5 sierpnia w Gnieźnie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni