Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej chrztów, Pierwszej Komunii i ślubów kościelnych, więcej bierzmowań. Sakramenty 2019 w diecezjach woj. śląskiego

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Mniej chrztów, Pierwszej Komunii i ślubów kościelnych, więcej bierzmowań. Sakramenty 2019 w diecezjach woj. śląskiego. Zebraliśmy dane z 7 diecezji na temat udzielania i przyjmowania sakramentów: chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie i ślub kościelny. Dane są z roku 2019 i dla porównania także z roku 2018.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mniej chrztów, Pierwszej Komunii i ślubów kościelnych, więcej bierzmowań. Sakramenty 2019 w diecezjach woj. śląskiego. Zebraliśmy dane z 7 diecezji na temat udzielania i przyjmowania sakramentów: chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie i ślub kościelny. Dane są z roku 2019 i dla porównania także z roku 2018.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 123 RF
Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na temat religijności Polaków w 2019 roku to kopalnia wiedzy o polskim Kościele katolickim. Autorzy zebrali i przeanalizowali m.in. dane o parafiach, księżach, zakonnikach i zakonnicach, przyjmowaniu sakramentów, uczestnictwie w niedzielnej mszy świętej oraz lekcjach religii w szkołach. Ciekawe dane dotyczą przyjmowania i udzielania sakramentów. Generalnie udzielanych jest ich mniej w całej Polsce, z jednym wyjątkiem. W 2019 roku było rekordowo dużo bierzmowań. A jak udzielanie sakramentów wygląda liczbowo w diecezjach woj. śląskiego?

W raporcie ISKK czytamy, że w 2019 r. sakramentu chrztu udzielono w Kościele katolickim 372,9 tys. osobom. To o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 r. Zdecydowaną większość chrztów udzielono dzieciom do 1. roku życia.

Jedynie 4,8 proc. osób przyjmowało chrzest między 1. a 7. rokiem życia. Natomiast chrzest po ukończeniu 7. roku życia przyjęło niespełna 1 proc. ochrzczonych w 2019 roku osób.

Więcej dzieci przystąpiło rok temu do Pierwszej Komunii św. - prawie 400 tys. Z kolei sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. Z czego wynika taki wzrost osób bierzmowanych w polskim Kościele katolickim?

Zobaczcie jak udzielanie sakramentów wyglądało liczbowo w diecezjach woj. śląskiego w 2019 roku

Ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, tłumaczy, że miała na to wpływ reforma edukacji - likwidacja gimnazjów i kumulacja roczników. Wzrost ten nie ma zatem związku z większą religijnością.

- Nastąpiła zmian wieku udzielania tego sakramentu - mówi ks. dr Wojciech Sadłoń.

Natomiast sakrament małżeństwa, jak podaje ISKK, został udzielony w 2019 roku 125 tys. par. Dwa lata temu było to ponad 132 tys. par.

- Liczba udzielanych sakramentów utrzymuje się na względnie stałym poziomie - mówi ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. - Jednak od mniej więcej roku 2006 powoli, lecz systematycznie zmniejsza się odsetek Polaków uczestniczących w niedzielnej mszy św. Od tamtego czasu, czyli po śmierci Papieża Jana Pawła II, praktycznie nie zwiększa się już również odsetek osób przyjmujących komunię świętą - podkreśla ks. dr Wojciech Sadłoń.

Coraz mniej uczniów chodzi na religię. Raport o religijności Polaków 2019 pokazuje, że to prawie 88 proc., mniej niż w 2018 roku. Jak pod względem edukacji religijnej wypadają uczniowie z województwa śląskiego? Ułożyliśmy diecezje w woj. śląskim od najwyższego do najniższego wskaźnika.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Coraz mniej uczniów chodzi na religię. To pokazuje Raport o ...

A jak udzielanie sakramentów wygląda liczbowo w diecezjach woj. śląskiego? W 2019 roku nie odbiegało znacząco od trendów ogólnopolskich: mniej chrztów i ślubów kościelnych, mniej dzieci przyjmuje Pierwszą Komunię św., ale bierzmowanych było znacznie więcej niż dwa lata temu.

W woj. śląskim jest aż siedem diecezji:

  • katowicka (322 parafie)
  • gliwicka (156 parafii)
  • sosnowiecka (162 parafie)
  • częstochowska (312 parafii)
  • bielsko-żywiecka (210 parafii)
  • opolska (400 parafii, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)
  • kielecka (304 parafie, ale na terenie woj. śląskiego jest tylko część)

Uwagę zwracają drastyczne spadki udzielenie sakramenty Pierwszej Komunii św. w diecezjach bielsko-żywieckiej i kieleckiej (por. roku 2019 do 2018) oraz wzrost ochrzczonych dzieci w diecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera