Mundial 2010: Fatalne błędy sędziów niszczą piękno futbolu

Redakcja
Te mistrzostwa świata w piłce nożnej zapamiętane będą z wielu powodów. Ale najpoważniejszym będą chyba szokujące fatalne błędy sędziowskie, wypaczające wyniki spotkań i niszczące piękno futbolu.

Sędziowie podczas Mundialu 2010 nie mają łatwego życia z mediami i kibicami. Nic dziwnego, bo ich kontrowersyjne decyzje powodują nie tylko frustrację piłkarzy, ale mają przemożny wpływ na wyniki meczów i awanse drużyn do kolejnych rund mistrzostw. Anglicy mają swój Hall of Shame. Najwyższy czas, abyśmy sami stworzyli kompletną LISTĘ BŁĘDÓW SĘDZIÓW MUNDIALU 2010.

MUNDIAL 2010 JAKBYŚ TAM BYŁ

Skandal, szok, niedowierzanie! Tak w skrócie można określić to, co wyprawiali w niedzielę sędziowie podczas meczów decydujących o awansach do ćwierćfinałów Mundialu 2010.

Przypomnijmy te momenty.
Po strzeleniu Niemcom bramki na 2:1 Anglicy zaczynają nacierać. Strzał Franka Lamparda omal nie wygina poprzeczki, piłka wyraźnie odbija się za linią bramkową i wraca na boisko. Trener Anglików Fabio Capello zaczyna się cieszyć, unosi rękę, ale po chwili ma minę, jakby właśnie zobaczył przybysza z Marsa.

Nie wierzy, że sędzia Jorge Larrionda (Urugwaj) nie uznaje gola.
W przerwie Wayne Rooney próbuje szukać sprawiedliwości u asystenta arbitra, który powinien dokładnie widzieć tę sytuację. Ale ten kręci tylko głową. Pewnie się za nią złapał, gdy obejrzał w telewizji powtórki, bo piłka odbiła się za linią bramkową 50, może 60 centymetrów, a może i metr!
Nawet Steve Wonder widział, że był gol - pisały kilkanaście minut po meczu angielskie media. Mecz kończy się totalnym zwycięstwem Niemców 4:1. Co by się stało, gdyby Anglia zremisowała?

I drugi moment - tym razem w meczu Argentyny z Meksykiem.

Włoski arbiter Roberto Rosetti nie chciał być gorszy od swojego urugwajskiego kolegi, który prowadził mecz Anglia - Niemcy, i też wyciął numer. W 26. minucie meczu ponad interweniującym bramkarzem strzelił do bramki Messi, ale w ostatniej chwili głową piłkę dobił będący na spalonym Tevez. A więc gol nie powinien być uznany, bo został strzelony ze spalonego. Sędzia miał wątpliwości. Podbiegł do asystenta. Chwilę rozmawiali. Mimo oczywistej sytuacji sędzia wskazuje na środek boiska. A więc gol uznany! Ku radości Argentyny. Meksyk przegrywa 1:0 - bramka podcina mu skrzydła i ostatecznie mecz kończy się jego przegraną 3:0.

WYLUZUJ. NIE DENERWUJ SIĘ TYM, CO ROBIĄ SĘDZIOWIE I ZOBACZ MISS KIBICÓW

Niestety niedzielne popisy sędziów to nie wyjątki. Oto przykłady ich wcześniejszych fatalnych błędów.

W 37. minucie meczu Hiszpanii z Chile sędzia dał drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę Estradzie za wyimaginowany faul na Torresie. Powtórki wyraźnie pokazały, że zderzenie było przypadkowe, a Torres nieco udawał. Chile, grając w 10 przegrało 2:1!

Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy meczu Brazylii z Wybrzeżem Kości Słoniowej Luis Fabiano strzelił bramkę. Gdy przyjmował piłkę, ta dwukrotnie odbiła mu się od ręki. Sędzia albo niczego nie zauważył, albo uznał, że akurat w tym przypadku ręka w polu karnym to nic złego. Efekt - 2:0, a ostatecznie 3:1 dla Brazylii.

W 85. minucie meczu Słowenia - USA pada zwycięska bramka dla USA, ale sędzia odgwizduje faul, którego miał dopuścić się atakujący bramkę rywali Maurice Edu. Nic podobnego! Faulu w ataku nie było. Mecz kończy się wynikiem 2:2.