Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach. Zobaczcie jak powstawał na filmie zza kulis

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Mural Zbigniewa Wodeckiego, odsłonięty we wtorek 5 września przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach, szybko zdobył uznanie mieszkańców regionu, którzy doceniają wierne odwzorowanie wizerunku artysty i kunszt malarski twórców
Mural Zbigniewa Wodeckiego, odsłonięty we wtorek 5 września przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach, szybko zdobył uznanie mieszkańców regionu, którzy doceniają wierne odwzorowanie wizerunku artysty i kunszt malarski twórców MAS
Mural Zbigniewa Wodeckiego, odsłonięty we wtorek 5 września przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach, szybko zdobył uznanie mieszkańców regionu, którzy doceniają wierne odwzorowanie wizerunku artysty i kunszt malarski twórców. Mural to jedna z inicjatyw, którą z okazji jubileuszu 25-lecia, podjęła firma Energo-Complex. Teraz firma podzieliła się filmem pokazującym zza kulis powstawanie wielkoformatowego obrazu.

Zbigniew Wodecki przez większość życia mieszkał w Krakowie, ale to właśnie w Katowicach spędził pierwsze lata swojego życia. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (dziś NOSPR). Marta Piróg i Marek Grela wakacje spędzili pracując twórczo na rusztowaniu w centrum Katowic tworząc wielkoformatowy obraz Zbigniewa Wodeckiego. O szczegółach pracy nad muralem opowiedzieli w filmie, który udostępniamy niżej.

‒ Człowiek orkiestra, którego charakteryzuje burza włosów i ta orkiestra w tej burzy włosów się na muralu znajduje. Kiedy jest potrzeba, człowiek wyciąga odpowiedni instrument i na nim gra ‒ tłumaczy Marek Grela, twórca muralu.

W zeszłym tygodniu zdemontowano rusztowanie i dzieło już może cieszyć oko przechodniów. O kunszcie artystów z grupy Czary-Mury świadczy też fakt, że całe dzieło szkicowali ręcznie, bez pomocy rzutnika.

‒ Elementem projektu jest też mozaika ceramiczna, błyszcząca, ale też matowa. Gdy się na nią spojrzy jest czarna, gdy zmienimy kąt widzenia, mieni się w kolorze miedzi ‒ opowiada Marta Piróg.

Mural przedstawiający piosenkarza powstaje dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP oraz spółki Energo-Complex, która obchodzi w tym roku 25-lecie.

‒ Z okazji jubileuszu postanowiliśmy również upamiętnić twórczość Zbigniewa Wodeckiego, dlatego w Teatrze Śląskim, 4 października, po oficjalnym odsłonięciu muralu odbędzie się widowisko muzyczno-teatralne ku czci autora m. in. “Zacznij od Bacha”, “Lubię wracać tam, gdzie byłem już” czy “Chałupy, welcome to!”‒ zaprasza Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex.

Mural i spektakl upamiętniający Zbigniewa Wodeckiego to niejedyny akcent obchodów jubileuszu firmy Energo-Complex. 4 października zainauguruje swoje działania współtworzona przez spółkę z Piekar Śląskich Akademia Transformacji Energetycznej (ATE), której celem jest rozwianie wątpliwości i dostarczenie klarownych odpowiedzi na pytania dotyczące transformacji energetycznej. Współorganizatorami seminarium są: Grupa NRG Project, ENEL-PC Sp. z o.o, ELKON, Siemens Energy, Nynas, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Śląska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo