Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz apeluje o przekazywanie pamiątek poobozowych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Do Zbiorów trafił także oryginalny sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka (nr obozowy 9305) podarowany przez jego krewną. Znajdują się na nim inicjały „RS”, numer więźniarski, a także daty aresztowania i osadzenia w więzieniu Montelupich w Krakowie „8 VII 1940”. Sygnet został dostarczony do Krakowa przez nieznanego z nazwiska więźnia zwolnionego z KL Auschwitz i oddany siostrze Stanisława Rudka. Przekazując go do Muzeum, rodzina uznała, że przedmiot ten powinien wrócić w miejsce, gdzie został wykonany i gdzie 15 czerwca 1942 r. Stanisław Rudek został zamordowany.
Do Zbiorów trafił także oryginalny sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka (nr obozowy 9305) podarowany przez jego krewną. Znajdują się na nim inicjały „RS”, numer więźniarski, a także daty aresztowania i osadzenia w więzieniu Montelupich w Krakowie „8 VII 1940”. Sygnet został dostarczony do Krakowa przez nieznanego z nazwiska więźnia zwolnionego z KL Auschwitz i oddany siostrze Stanisława Rudka. Przekazując go do Muzeum, rodzina uznała, że przedmiot ten powinien wrócić w miejsce, gdzie został wykonany i gdzie 15 czerwca 1942 r. Stanisław Rudek został zamordowany. FOT. Materiały Prasowe
Muzeum Auschwitz wystosowało apel o przekazywanie pamiątek poobozowych.

Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz podkreślił, że Miejsce Pamięci to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice.
W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z KL Auschwitz.

- Każdy obiekt może mieć swoje olbrzymie znaczenie i powinien odnaleźć swoje miejsce w zbiorach Miejsca Pamięci - podkreśla dr Piotr M.A.Cywiński, dyrektor Muzeum. Dodaje, że tu będą chronione, konserwowane, badane, eksponowane. - Tu jest ich miejsce. Dlatego jeszcze raz ponawiamy apel o przekazywanie Muzeum osobistych poobozowych pamiątek - podkreśla.

- Wśród najnowszych darów przekazanych do Zbiorów Miejsca Pamięci są m.in. prace artystyczne, listy obozowe, a także drobne przedmioty należące do więźniów obozu - relacjonuje Agnieszka Sieradzka pracownik Zbiorów Muzeum. - Osobiste pamiątki związane z historią tego miejsca mają ogromne znaczenie zarówno dla upamiętnienia ich właścicieli, jak i dla uzupełnienia naszej wiedzy o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau - zauważa Sieradzka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!