MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu podda konserwacji dwa baraki. Mieszkali w nim więźniowie dawnego niemieckiego obozu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Oba murowane baraki, które w niedalekiej przyszłości mają być poddanie konserwacji i remontowi budowlanemu, znajdują się na terenie części byłego niemieckiego obozu Birkenau
Oba murowane baraki, które w niedalekiej przyszłości mają być poddanie konserwacji i remontowi budowlanemu, znajdują się na terenie części byłego niemieckiego obozu Birkenau Pankrzysztoff, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons
Muzeum Auschwitz zamierza przeprowadzić konserwację dwóch baraków murowanych, w których mieszkali więźniowie byłego niemieckiego obozu Birkenau. Placówka szuka wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W poniedziałek podano, że jest firma skłonna ją opracować.

Muzeum Auschwitz rozpisało dwa przetargi, które mają wyłonić wykonawcę dokumentacji dla poszczególnych baraków poobozowych. Instytucja przeznaczyła na każdą z nich 264 tys. zł brutto. W poniedziałek poinformowano, że w obu przypadkach oferty złożyła jedynie firma z Kielc. Opiewają one na tę samą kwotę: 317 tys. zł brutto.

Firma, z którą podpisane zostaną umowy, będzie miała niespełna rok na wywiązanie się z zadania.

Oba murowane baraki, które w niedalekiej przyszłości mają być poddanie konserwacji i remontowi budowlanemu, znajdują się na terenie części byłego obozu Birkenau, nazywanej odcinkiem BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwsza z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 hektarów. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

To kolejne poobozowe baraki, które zostaną poddane konserwacji. Wiosną ubiegłego roku rozpoczęły się prace przy dwóch barakach mieszkalnych. Finał nastąpić ma za ponad rok. Remont konserwatorski kolejnego zakończył się w 2019 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu podda konserwacji dwa baraki. Mieszkali w nim więźniowie dawnego niemieckiego obozu - Portal i.pl