Muzeum Zamkowe w Pszczynie laureatem konkursu Zabytek Zadbany 2020. Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich z wyróżnieniem

RED
Muzeum Zamkowe w Pszczynie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Zabytek Zadbany 2020. Znamy wyniki tego ogólnopolskiego konkursu, w którym ocenie jury poddano 63 zabytki z całego kraju, spośród których wybrano 6 laureatów i 11 wyróżnionych. Wśród nich są dwa obiekty z województwa śląskiego: Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich.

Zabytek zadbany to ogólnopolski konkurs organizowany od 1975 roku, a od 2011 r. prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Adresowany jest do właścicieli lub zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązali się z obowiązku opieki nad zabytkami.

W 2020 r. w sześciu kategoriach poddano ocenie 63 zabytki z całego kraju, spośród których jury wybrało 6 laureatów i 11 wyróżnionych.

Zabytek zadbany 2020. Wyniki ogólnopolskiego konkursu

· woj. mazowieckie

- Siedziba Muzeum Warszawy – zespół jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta 28-42 / ul. Nowomiejskiej 4-8 w Warszawie (laureat, kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem)
- Biały Dom w Parku Łazienkowskim w Warszawie (wyróżnienie, kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu)
- wodozbiór w Parku Łazienkowskim w Warszawie (wyróżnienie, kategoria E: zabytki techniki)

· woj. lubelskie
- Wieża Ariańska w Wojciechowie (wyróżnienie, kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu)
- Kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z dzwonnicą – dawna cerkiew greckokatolicka w Hannie (wyróżnienie, kategoria D: architektura i budownictwo drewniane)

· woj. pomorskie
- wieża ciśnień w Malborku (laureat, kategoria E: zabytki techniki)
- Biały Spichlerz w Słupsku (wyróżnienie, kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych)

· woj. śląskie:
- Muzeum Zamkowe w Pszczynie (laureat, kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem)
- pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich (wyróżnienie, kategoria E: zabytki techniki)

ZOBACZCIE FILM:

· woj. dolnośląskie
- zespół klasztorny dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy (wyróżnienie, kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych)

· woj. lubuskie
- klasztor magdalenek, obecnie Centrum Aktywności Społecznej w Szprotawie (laureat, kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych)

Obejrzyj dokładnie

· woj. małopolskie
- Willa „Japonka” w Krzeszowicach (wyróżnienie, kategoria C: adaptacja obiektów zabytkowych)

· woj. podkarpackie
- Rotunda Świętego Mikołaja w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu (wyróżnienie, kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu)

· woj. podlaskie
- lamus w Knyszynie (laureat, kategoria D: architektura i budownictwo drewniane)

· woj. warmińsko-mazurskie
- budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych (wyróżnienie, kategoria D: architektura i budownictwo drewniane)

· woj. wielkopolskie
- kościół parafialny Świętego Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce (wyróżnienie, kategoria D: architektura i budownictwo drewniane)

· woj. zachodniopomorskie
- kościół Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie (laureat, kategoria A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu).

Sprawdź to

Zabytek zadbany 2020. Laureaci z województwa śląskiego

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zostało laureatem w kategorii specjalnej: właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem. Zamek – siedziba Muzeum Zamkowego w Pszczynie – będący w obecnym kształcie wynikiem przebudowy w latach 1870-1876 wcześniejszej budowli nowożytnej, jest cennym przykładem zachowania autentycznej architektury wraz z kompleksowym wystrojem i wyposażeniem wnętrz. Od 1946 roku pełni funkcję muzeum. Nagrodę przyznano za wieloletnią, trwałą opiekę i wzorowe użytkowanie zamku w Pszczynie, systematycznie prowadzone prace badawcze i konserwatorskie, działania restauratorskie i rewaloryzacyjne zarówno bryły zewnętrznej, jak i wnętrz zamkowych oraz za dbałość o całość zespołu rezydencji wraz z otoczeniem, stanowiącej nie tylko cenny zabytek i obiekt muzealny, ale i istotny element identyfikacji społeczności lokalnej.

Zabytkowa pływalnia w Siemianowicach otwarta po remoncie! ZO...

Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich przyniosła wyróżnienie gminie Siemianowice Śląskie w kategorii zabytki techniki. Budynek łaźni wzniesiono w latach 1907-1908 roku dla pracowników Huty Laura w Siemianowicach Śląskich; od 1995 roku jest własnością gminy i pełni funkcję pływalni miejskiej. W latach 2018-2019 wykonano izolacyjne prace zabezpieczające oraz konserwację i renowację elewacji ceglanych. Na elewacji frontowej odtworzono napis Hala Kąpielowa w zgodzie z formą z dwudziestolecia międzywojennego.

Jury przyznało wyróżnienie za prace remontowe i konserwatorskie dawnej łaźni, które utrwaliły i uczytelniły walory historyczne obiektu pełniącego swą funkcję niezmiennie od 1908 roku.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie