Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Ferie w Muzeum Miasta upłynęły ciekawie

Kacper Jurkiewicz
Muzeum Miasta Mysłowice
Muzeum Miasta Mysłowice przygotowało podczas ferii specjalną ofertę dla grup zorganizowanych, dzięki której dzieci mogły pouczyć się historii, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Muzeum Mysłowic stało się atrakcją podczas tegorocznych ferii. Przez cały ten okres dzieci i młodzież ucząca się mogli zwiedzać muzeum za darmo. Jak przyznają pracownicy, placówkę odwiedziło przez w tym czasie sporo osób, szczególnie w weekendy. Pracownicy muzeum przygotowali także zajęcia warsztatowe ze sporymi walorami edukacyjnymi. Prawie wszystkie zajęcia przygotowali i przeprowadzili sami pracownicy muzeum.

- Niestety ze względu na to, że muzeum jest małe, mogliśmy przygotować ofertę tylko dla grup zorganizowanych - poinformował Wojciech Kubowicz, kustosz muzeum.

Podczas ferii muzeum odwiedziły trzy grupy: MOK Lędziny, Świetlica Środowiskowa Nikiszowiec, świetlica u św. Faustyny z Piasków. Dzieci z Nikiszowca przybyły na zajęcia aż trzy razy.

Uczestnicy wzięli udział w trzech różnych warsztatach: „Mysłowice za 100 lat”, „Pod własnym sztandarem” oraz „Być jak powstaniec śląski”. Pierwsze warsztaty wymagały użycia wyobraźni oraz bycia niezwykle kreatywnym. Uczestnicy wykonali makietę, która miała przedstawić miasto w przyszłości. Powstała z różnych surowców wtórnych np. butelek i kapslów. Makieta znajdowała się w muzeum podczas ferii.

Drugie z warsztatów dotyczyły stworzenia własnego sztandaru. Jak przyznaje kustosz muzeum to były najbardziej pracochłonne zajęcia z wszystkich, których przygotowano. Na początku na dzieci czekała prelekcja, o tym czym jest sztandar oraz co się na niego składa. Uczestnicy dowiedzieli się czym zajmuje się weksylologia. Po stworzeniu własnych sztandarów dzieci zorganizowały pochód, a następnie pojechały z nimi do domu.

Trzecie zajęcia były nakierowane na zwinność. Dzieci dowiedziały się co nieco o I powstaniu śląskim, którego setną rocznicę będziemy obchodzić w tym roku. Na uczestników czekało wiele konkurencji sprawnościowych - rzucali granatem do celu, strzelali z pistoletu na kulki, biegali, opatrywali rannego czy budowali wieże z kartonów. Było naprawdę wesoło.

Oprócz warsztatów grupy udały się także na wycieczkę po muzeum, gdzie mogły pooglądać eksponaty i dowiedzieć się o nich coś więcej.

IEM 2019 Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo