Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MZ o strategii walki z COVID-19: pulsoksymetry dla chorych w domu na początek w Małopolsce

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Twitter MZ/Adam Guz/KPRM
Zakażeni koronawirusem przechodzący Covid-19 bezobjawowo bądź łagodnie zostaną wyposażeni w pulsoksymetry, elektroniczne urządzenia do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. To nowe rozwiązanie, jakie zakłada rządowa strategia walki z epidemią koronawirusa. Na początku urządzenia jednak otrzymają tylko pacjenci z Małopolski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że od wtorku, 3 listopada, obowiązuje nowa strategię walki z Covid-19, tzw. strategia 3.0. Jednym z jej nowych rozwiązań jest stworzenie domowego systemu opieki nad pacjentem zakażonym koronawirusem.

Będzie to model opieki z zastosowaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i odpowiednią aplikacją będzie takim zestawem pozwalającym prowadzić opiekę nad pacjentem - wyjaśnił minister Niedzielski.

Program pilotażowy uruchomiony zostanie w Małopolsce.

Nie przeocz

Urządzenia otrzymają osoby przechodzące COVID-19 w sposób bezobjawowy lub z łagodnymi objawami. Pulsoksymetr mierzy, przypomnijmy, poziom natlenienia krwi. Przy użyciu aplikacji, poinformuje kiedy pacjent wymaga interwencji lekarskiej i hospitalizacji.

Ten poziom natlenienia jest takim podstawowym parametrem, który pozwala stwierdzić czy pacjent znajduje się w sytuacji zagrożenia i właśnie wymaga interwencji. Istotą użycia narzędzia jest monitorowanie chorego, aby w odpowiednim momencie wychwycić moment, kiedy wymaga już nie tylko opieki domowej, ale tej o bardziej intensywnym charakterze - wyjaśniał nak konferencji minister Niedzielski.

Jak zapowiedział Niedzielski, wyniki pacjentów monitorowane będą przez specjalne centrum analiz, w którym dyżurować będą lekarz i personel pomocniczy. Na początek 1 500 takich urządzeń otrzymali Pocztą Polską chorzy z Małopolski. Z czasem rozwiązanie to zostanie zastosowane w całym kraju.

Kolejną nowością jest dopuszczenie testów antygenowych do weryfikowania zachorowania na COVID-19.

- Testy antygenowe będziemy kierowali tam, gdzie jest szybka potrzeba oddzielenia pacjenta covidowego od niecovidowego - tłumaczył szef resortu zdrowia.

Niedzielski mówił także o automatycznej kwarantannie. - Jeżeli ktoś z domowników ma dodatni wynik, wszyscy domownicy zostają w domu, z automatu mają kwarantannę - tłumaczył.

Z kolei Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował o tym, że personel medyczny nie będzie kierowany na kwarantannę w każdym przypadku, gdy doszło do kontaktu z osobą zarażoną. Umożliwi to wykonywanie szybkich testów covidowych.

Dworczyk przyznał także, że 30 tys. osób z obsługi medycznej, które przebywa na kwarantannie to zbyt duża wyrwa w liczbie pracowników służby zdrowia.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera