Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na os. Tysiąclecia będzie nocna prohibicja? Jutro odbędą się konsultacje z mieszkańcami w SM Piast

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Konsultacje realizowane będą również w formie spotkania na żywo, które odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8
Konsultacje realizowane będą również w formie spotkania na żywo, które odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8 Lucyna Nenow
Czy os. Tysiąclecia stanie się siódmą dzielnicą Katowic, na terenie której zacznie obowiązywać nocna ograniczenie sprzedaży alkoholu? Na drodze konsultacji zadecydują o tym mieszkańcy tego największego katowickiego osiedla. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 17.00 w Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8. Opinię na ten temat można wyrazić również online do 4 grudnia wypełniając ankietę znajdującą się na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice.

Konsultacje w sprawie nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu na os. Tysiąclecia

Pomysł wprowadzenia nocnej prohibicji na os. Tysiąclecia to konsekwencja podjęcia przez Radę Dzielnicy uchwały w tej sprawie oraz głosów mieszkańców, które pojawiły się w trakcie spotkania z prezydentem.

– Rozważania dotyczące tego czy w danej dzielnicy wprowadzić tzw. nocną prohibicję są efektem oddolnej inicjatywy – w tym przypadku Rady Dzielnicy osiedla Tysiąclecia, która podjęła stosowną uchwałę. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, chcemy zapytać o opinię mieszkańców. Zachęcam do wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji weszło w życie 3 listopada, natomiast od 20 listopada na stronie Urzędu Miasta Katowice można wypełnić ankietę w tej sprawie. Swój głos na temat ograniczenia sprzedaży alkoholu na os. Tysiąclecia można wyrazić w ten sposób do 4 grudnia. Ankiety można wypełniać również tradycyjnie w formie formularza papierowego. Można to zrobić w osiedlowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej: filii nr 14 przy ul. Piastów 20 oraz filii nr 25 przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Wypełnione ankiety należy wrzucić do przygotowanych w tym celu urn.

Konsultacje realizowane będą również w formie spotkania na żywo, które odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji. Do udziału w konsultacjach zaprasza również prezes spółdzielni.

- Jestem za ogólnie pojętą wolnością, każdy powinien o sobie decydować, natomiast jeżeli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców i spokój na osiedlu, to jestem za tym, żeby tak było. Biorąc pod uwagę to co dzieje się w innych częściach Katowic, gdzie została wprowadzona prohibicja i zasięgaliśmy opinii, to rzeczywiście ustały tam incydenty chuligańskie. Ostatecznie to mieszkańcy powinni się wypowiedzieć. Uważam, że miasto dobrze robi, prowadząc konsultacje - mówi Michał Marcinkowski, prezes SM Piast.

Jednocześnie prezes spółdzielni potwierdza, że zdarzało się iż w okolicach sklepów nocnych dochodziło do burd, na które skarżyli się mieszkańcy osiedla.

Prohibicja w Katowicach

Nocna prohibicja w Katowicach po raz pierwszy została wprowadzona w lipcu 2018 roku na Śródmieściu. Od tego czasu takie rozwiązanie wprowadzono na terenie pięciu następnych dzielnic: Szopienic-Burowca, Załęża, Dąbrówki Małej, Bogucic oraz Koszutki. Ograniczenie sprzedaży alkoholu obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Zakaz nie dotyczy pubów czy restauracji.

- Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję - informuje Urząd Miasta Katowice.

Znajduje to odzwierciedlenie także w statystykach Straży Miejskiej. W 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku było to już tylko 1256 interwencji. W analizowanym czasie spadła również liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania z 742 do 514.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera